Slováci môžu prísť pre Grécko o ďalšie peniaze, myslí si KDH

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) – Podpredseda KDH Miloš Moravčík nevidí dôvod na poskytovanie nového dlhu Grékom. Ako povedal pre agentúru SITA, Grécko je stále na pokraji bankrotu a dávať im ďalší úver je hazardovanie s peniazmi našich ľudí. Navyše Gréci budú mať problém splatiť aj dlh súčasný, nie ešte nový. Slovákom tak podľa podpredsedu KDH hrozí, že pre Grécko prídu o ďalšie peniaze.

„Pred rizikom straty peňazí nás neochránia ani zábezpeky. Nepokryjú totiž ani polovicu z výšky nového úveru. Uvažuje sa totiž s pôžičkou okolo 85 miliárd eur a zábezpeky majú byť len na 37,5 miliardy. Z toho 25 miliárd sa má použiť na splatenie rekapitalizácie bánk a 12,5 miliardy na zníženie dlhu,“ upozornil Moravčík.

Nie je pritom podľa neho vôbec jasné, či toľko majetku do zálohy vôbec Gréci vedia dať. Ďalším rizikom sú podľa Moravčíka zmeny nálad gréckych politikov a ľudí. „Tie sa totiž výrazne menia z týždňa na týždeň. O pár dní tak všetko môže byť úplne inak,“ vyhlásil.

Naši vládni zástupcovia by mali podľa KDH robiť všetko pre to, aby nám Gréci postupne splatili súčasný dlh a aby sme im nemuseli požičiavať ďalšie peniaze. „S Gréckom treba rokovať tak, ako rokujú banky s ľuďmi. Ak dočasne nevedia splácať, tak im úver neodpúšťajú. Snažia sa len dohodnúť reálnejší splátkový kalendár,“ dodal Moravčík.

Gréci musia pochopiť, že štát opravujú pre seba

Gréci podľa predsedu Siete Radoslava Procházku stále majú pocit, že reformy a opravu štátu robia ako láskavosť Európskej únii. „Pokiaľ Gréci nepochopia, že musia mnohé veci urobiť kvôli sebe, že nám tým nerobia žiadnu láskavosť, tak akýkoľvek finančný protektorát zo strany únie dlhodobo nič zásadné nevyrieši. S dôvetkom, že hoci s drachmou, pre bezpečnosť juhovýchodnej Európy je fakt dôležité, aby súčasťou širšej únie Grécko zostalo, patrí tam,“ povedal pre agentúru SITA Procházka.

Gréci podľa neho musia pochopiť, že štát si potrebujú dať do poriadku kvôli sebe, svojim deťom, vnukom a vlastnej budúcnosti, aby neboli vystavení takému odlivu kvality ako za uplynulé roky. „Že potrebujú generálne opraviť štát kvôli sebe, nerobia tým láskavosť Estónsku, Fínsku, Slovensku. Mne sa nezdá, že by boli ochotní to chápať,“ konštatoval predseda Siete.

Slovensko by malo prehovárať k zahraničiu jedným hlasom

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Zároveň považuje Procházka za dôležité, aby smerom k zahraničiu hovorilo Slovensko jedným hlasom. „To sa nám podarí vtedy, ak aj vládna strana bude hľadať mandát na pôde parlamentu, a to mandát širší, než len od svojich 83 poslancov. Ide totiž o peniaze všetkých občanov Slovenskej republiky, aj tých, ktorí volili opozíciu,“ dodal líder Siete. Hlas, ktorým Slovensko v zahraničí rozpráva, by podľa neho mal mať konsenzuálne zázemie, kontinuitu, aby sme v zahraničnej politike nehovorili štyri roky jedno, štyri roky druhé.

„Podporovali sme, aby Slovensko hovorilo smerom k únii jednotným hlasom aj v otázke Grécka, aj v otázke migrácie. Čo sa nám zdá nebezpečné z dlhodobého pohľadu, je premiér, ktorý v Bruseli hovorí niečo iné ako doma. A na dohodu, ktorú podpísal Fico na summite v Bruseli, mandát od parlamentu nemal. A ani nehovoril občanom SR, že ide takúto záchrannú pomoc podpísať,“ uzavrel Procházka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš MoravčíkRadoslav Procházka