Slováci môžu už o dva týždne rozhodnúť, kto bude prezidentom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Deň otvorených dverí v Prezidentskom paláci
Napochodovanie Čestnej stráže prezidenta SR počas dňa otvorených dverí v Prezidentskom paláci, pri príležitosti výročia inaugurácie. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 1. marca (WEBNOVINY) – Občania Slovenska môžu už o dva týždne po štvrtý raz rozhodnúť o tom, kto bude ich prezidentom na najbližších päť rokov.

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční v sobotu 15. marca. Ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, druhé kolo sa uskutoční o dva týždne, v sobotu 29. marca. V ňom budú o prezidentské kreslo bojovať dvaja kandidáti, ktorí získajú najväčší počet platných hlasov v prvom kole. Hlasovať o budúcej hlave štátu sa bude od 7:00 do 22:00.

V prípade, že si to vyžadujú miestne podmienky, môže starosta obce určiť skorší začiatok hlasovania. Volebné miestnosti však musia byť otvorené do 22:00. Nového prezidenta inaugurujú 15. júna.

Všetko o voľbách nájdete —>>

TU.

Prezidenta budú môcť voliť aj väzni

Voliť prezidenta môžu všetci občania Slovenskej republiky, ktorí budú mať v deň voľby najmenej 18 rokov a zdržiavajú sa v deň volieb na území Slovenskej republiky. Nemusia mať pritom trvalé bydlisko na Slovensku.

V takomto prípade musia svoju totožnosť vo voľbách preukázať pasom, na základe čoho ich dopíšu do zoznamu oprávnených voličov. Okrsková volebná komisia takýmto voličom do cestovného dokladu v časti poznámky vyznačí, že hlasoval. Ministerstvo zahraničných vecí informovalo o tejto možnosti slovenských občanov v zahraničí koncom januára prostredníctvom zastupiteľských úradov (veľvyslanectvá, generálne konzuláty, stále misie). Informácie môžu nájsť aj na webstránkach našich zastupiteľstiev.

Ak volič vopred vie, že v deň volieb nebude v mieste svojho trvalého bydliska, môže s voličským preukazom voliť v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku. O voličský preukaz, ktorý sa vydáva zvlášť pre 1. a zvlášť pre 2. kolo voľby, treba požiadať vždy obec, kde má volič trvalé bydlisko.

Prezidenta budú môcť voliť aj ľudia za mrežami v slovenských väzniciach. Právo voliť hlavu štátu má i obvinený a odsúdený, ktorý je občanom Slovenskej republiky a v deň voľby dovŕšil 18 rokov veku, pričom v deň voľby sa nachádza na našom území.

Moratórium sa začne 48 hodín pred začiatkom volieb

Kampaň sa oficiálne začala v piatok 28. februára o 7:00 a skončí sa 48 hodín pred začiatkom voľby, teda 13. marca o 7:00. Kampaň pred 2. kolom voľby sa začína vyhlásením výsledkov prvého kola voľby ústrednou volebnou komisiou (ÚVK) a končí sa 48 hodín pred 2. kolom voľby. Vedenie kampane mimo času zákonom stanovenej kampane je zakázané.

Verejnoprávny RTVS zo zákona musí informovať o kandidátoch, súkromné televízie a rádia môžu, ale aj nemusia. Kandidáti musia dostať rovnaký priestor, nikto nesmie byť znevýhodnený.

V prezidentských voľbách platí informačné moratórium. Moratórium sa začne 48 hodín pred začiatkom volieb a platí aj počas nich. Znamená zákaz zverejňovať v rozhlase, televízii a v hromadných informačných prostriedkoch informácie o kandidátoch v ich prospech alebo v neprospech slovom, písmom, zvukom alebo obrazom. Zverejňovať výsledky prieskumov verejnej mienky možno najneskôr tri dni pred dňom konania voľby.

Voľby, urna
Foto: SITA/Dušan Hein

O post hlavy štátu sa uchádza 14 kandidátov

Náklady na prezidentské voľby sú približne 10,78 milióna eur. Ministerstvo vnútra má na zabezpečenie volieb vyčlenených 9,741 milióna eur, Štatistický úrad SR má na spracovanie výsledkov volieb k dispozícii 1,040 milióna eur. Táto suma zahŕňa aj výdavky spojené s prípadným druhým kolom voľby.

Ministerstvo vnútra použije financie najmä na volebné materiály a na náhrady mzdy členom volebných komisií a odmien členom a zapisovateľom okrskových volebných komisií. Podľa zákona majú nárok na odmenu iba tí, čo pracujú v okrskových volebných komisiách, pričom jeden člen dostane za volebný deň 37,64 eura, zdôraznila pre SITA zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová. Z peňazí sa tiež zaplatí tlač hlasovacích lístkov a ďalších tlačív a volebných materiálov, ako aj vybavenie volebných miestností.

O post hlavy štátu sa pôvodne uchádzalo rekordných 15 kandidátov. Kandidatúru podali: Gyula Bárdos, Jozef Behýl, Ján Čarnogurský, Robert Fico, Viliam Fischer, Pavol Hrušovský, Ján Jurišta, Andrej Kiska, Milan Kňažko, Stanislav Martinčko, Milan Melník, Helena Mezenská, Peter Osuský, Radoslav Procházka a Jozef Šimko. Zo zoznamu pôvodne zaregistrovaných uchádzačov o prezidentský post vypadol Peter Osuský, ktorý sa vzdal kandidatúry 29. januára.

Historicky prvá priama voľba prezidenta sa konala v máji 1999 a občania si v nej zvolili Rudolfa Schustera. V druhej v apríli 2004 a tretej v apríli 2009 vyhral Ivan Gašparovič. Jeho funkčné obdobie sa končí 15. júna 2014.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaGyula BárdosHelena MezenskáIvan GašparovičJán ČarnogurskýJozef BehýlJozef ŠimkoMilan KňažkoMilan MelníkPavol HrušovskýPeter OsuskýRadoslav ProcházkaRobert FicoViliam Fischer