Slováci na Hlinka Gretzky Cupe zdolali Švajčiarsko, v boji o konečné umiestnenie vyzvú Čechov

Hlinka Gretzky Cup
Švajčiar Simon Knak (vľavo) napádaný Slovákom Matejom Ilencikom počas zápasu výberov do 18 rokov na turnaji Hlinka Gretzky Cup. Foto: SITA/AP

EDMONTON 9. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov ukončila pôsobenie v základnej skupine turnaja Hlinka Gretzky Cup v kanadskom Edmontone víťazstvom 5:3 proti Švajčiarsku.

Po prvej aj druhej tretine viedla zhodne o gól, ale Helvéti v záverečnom dejstve otočili skóre vo svoj prospech a ešte necelých osem minút pred konečným hvizdom siahali na tri body.

Dokonalý obrat

Výber Viliama Čacha však predviedol dokonalý obrat a troma presnými zásahmi za sebou si zabezpečil prvý triumf na prestížnom podujatí.

V drese s dvojkrížom na hrudi skóroval dvakrát Michal Mrázik, raz sa presadili Dominik Jendek, Maxim Čajkovič a Martin Chromiak. Slovákov čaká vo štvrtok voľný deň, v noci z piatka na sobotu o 0:00 h SELČ nastúpia proti Česku v súboji o konečnú 5. priečku.

Náročný duel a to nielen po fyzickej stránke. Tretí deň za sebou sme hrali zápas, pričom predošlé dve stretnutia boli nesmierne náročné a dlhé, pretože sme v oboch až do konca bojovali o výsledok. To sa možno prejavilo na ľade tým, že sme mali menej síl a keď nie sú sily, tak nejde ani hlava. Chalani si však víťazstvo zaslúžili. Zápas odbojovali, zvrátili ho z nepriaznivého stavu, čo sú veľmi pozitívne momenty,“ povedal pre Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) tréner SR „18“ Viliam Čacho.

Nehrali so sebavedomím

Myslím si, že sme to nezvládli úplne najlepšie, ale chvalabohu, že sme vyhrali. Hrať tri zápasy za tri dni je veľmi náročné. Každé ráno sme mali rozkorčuľovanie, takže sme ani nemali nejaký dlhý spánok. Teraz máme jeden deň voľna a oddýchneme si. Súpera sme nepodcenili, akurát sme nehrali so sebavedomím. V prvej tretine, ktorá sa skončila 1:0, sme mali Švajčiarom nasúkať aspoň päť gólov. Nehrali sme to, čo sme si povedali. Našťastie, v závere sme to otočili. Dúfam, že tento zápas nás konečne nakopne a zvládneme súboj o 5. miesto s Českom,“ skonštatoval obranca slovenského tímu Michal Beňo.

Hlinka Gretzky Cup 2018

• streda

A-skupina (Edmonton):

Slovensko – Švajčiarsko 5:3 (1:0, 1:1, 3:2)
Góly: 13. D. Jendek (J. Eliaš), 36. Čajkovič (Turanský, Matej Ilenčík), 53. Michal Mrázik (M. Chromiak), 57. M. Chromiak (Sojka, Michal Mrázik), 60. Michal Mrázik (M. Chromiak) – 22. Fiedler (Schwenninger), 45. Knak (Baragano, Rochette), 53. Knak (Stoffel, Rochette)
Zostava SR: Kozel – O. Turan, Golian, Matej Ilenčík, Kňažko, Beňo, Hatina, Gajdoš, Hudík – Michal Mrázik, Sojka, M. Chromiak – J. Haščák, Turanský, Čajkovič – A. Valigura, Škultéty, M. Volko – Kormúth, J. Eliaš, D. Jendek

B-skupina (Red Deer):
Fínsko – Česko 3:4 po predĺžení (1:1, 0:1, 2:1 – 0:1)

štvrtok 9. augusta: voľný deň
piatok 10. augusta: 20:00 h SELČ Švajčiarsko – Fínsko (zápas o 7. miesto), 23:00 h SELČ Švédsko – Rusko (semifinále)
sobota 11. augusta 0:00 h SELČ Slovensko – Česko (zápas o 5. miesto), 3:00 h SELČ Kanada – USA (semifinále)