Slováci na ME vo vodnom póle zdolali Maltu, štyrmi gólmi sa blysol Zaťovič

Juraj Zaťovič
Slovenský reprezentant vo vodnom póle Juraj Zaťovič. Foto: archívne, SITA/Martin Havran.
  • aktualizované 20. januára 16:27

Slovenskí vodnopóloví reprezentanti zvíťazili v pondelňajšom zápase na majstrovstvách Európy v Budapešti nad hráčmi Malty 8:4. Najväčšou mierou sa na tom podieľal skúsený Juraj Zaťovič, autor štyroch presných zásahov.

Mužstvo pod vedením trénera Petra Nižného dosiahlo svoje prvé víťazstvo na šampionáte a v stredu od 11.30 h si zahrá o konečné 13. miesto. Súpermi Slovákov budú Francúzi, ktorí si v pondelok poradili s Holanďanmi tesne 9:8.

Už pred stredou je isté, že Slováci minimálne vyrovnajú svoj výsledok z predchádzajúcich ME, keď v Barcelone 2018 skončil na 14. priečke. Dva roky predtým boli v Belehrade 2016 na 13. pozícii. Ich maximom na tomto fóre je 7. miesto z ME 2003.

Majstrovstvá Európy vo vodnom póle – muži

• Budapešť (Maď.)

skupina o 13. – 16. miesto

Slovensko – Malta 8:4 (3:1, 2:1, 1:2, 2:0)
Góly SR: Zaťovič 4, Molnár, Maroš Tkáč, Baláž po 1, rozhodovali: Alexandrescu (Rum.) a Kun (Maď.)
Zostava SR: Hoferica, Kozmér – Čaraj, Zaťovič, Furman, Mitruk, Molnár, Maroš Tkáč, Bielik, Kováčik, Kolárik, Baláž

Slováci urobili dôležitý krok k víťazstvu už v prvej štvrtine, ktorú po dvoch góloch Zaťoviča a jednom presnom zásahu Mareka Molnára vyhrali 3:1.

V desiatej minúte viedli už trojgólovým rozdielom, keď rýchly brejk úspešne zakončil Samuel Baláž. Následne sa strelecky presadili aj Malťania, ale Slováci predsa len vyhrali polčas o tri góly, keďže 47 sekúnd pred jeho koncom trafil Maroš Tkáč.

V tretej štvrtine sa hosťom podarilo znížiť na 4:6, ale hráči SR žiadne komplikácie nepripustili. Gólmi Zaťoviča a Kolárika zo začiatku poslednej časti odskočili na rozdiel štyroch gólov a duel následne doviedli do víťazného konca.

Hlasy

Karol Bačo (asistent trénera SR): „Stále máme problémy s využívaním presiloviek a dnes sme premárnili aj mnoho šancí zoči-voči brankárovi súpera. V tomto smere sa musíme zlepšiť, pretože v budúcnosti by sa nám to mohlo vypomstiť. Sme radi, že sme sa dostali do duelu o 13. miesto, kde chceme podať kvalitný výkon.“

Tomáš Hoferica (brankár SR): „Veľmi nás teší náš prvý triumf na turnaji. Som hrdý na chlapcov, hrali dobre v defenzíve a ja som tým pádom nemal veľa práce. Hrali sme disciplinovane, platí to o obrane aj útoku. Od zápasu o 13. priečku nemáme očakávania. Našou hlavnou úlohou na turnaji je totiž zbieranie skúseností.“