Slováci na Slovakia Cupe zdolali mladých Rusov, sú vo finále

Slovensko - Rusko
Martin Bakoš zo Slovenska (vľavo) a brankár Igor Bobkov z Ruska (vpravo) počas turnaja Slovakia Cup medzi Slovensko - Olympijský výber Ruska. Nitra, 10. február 2017. Foto: SITA/Martin Havran

NITRA 10. februára (WebNoviny.sk) – Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila nad ruským olympijským výberom 6:2 v piatkovom semifinálovom zápase na turnaji Slovakia Cup 2017 v Nitre. Zverenci trénera Zdena Cígera sa pod Zoborom predstavia v sobotu vo finále, v ktorom o 18.00 h vyzvú Švajčiarov. Tí popoludní zdolali Bielorusov 4:2.

Skóre piatkového duelu otvoril útočník Libor Hudáček, druhý pridal obranca Martin Gernát. V druhej časti sa stav nezmenil napriek šanciam na oboch stranách. V úvode tretej časti sa do streleckej listiny zapísali postupne Ivan Švarný, Radoslav Macík a Libor Hudáček, za hostí v 48. min skorigoval Anton Šenfeľd. V závere duelu za Rusov skóroval Arťom Garejev, za Slovákov Tomáš Hrnka.

V 36. vzájomnom zápase tímov SR a Ruska prišiel jedenásty triumf Slovákov, doteraz sa zrodilo aj 5 remíz a v dvadsiatich dueloch zvíťazili Rusi. Slovenský výber zaznamenal s ruským prvú výhru od apríla 2014, keď ho v prípravnom súboji v Bratislave zdolal 4:3. Vyšším rozdielom Slováci zdolali Rusov len raz – v decembri 1993 vo švajčiarskom Chamonix zvíťazili 9:1.

Jubilejný 30. zápas v národnom tíme v piatok odchytal Július Hudáček, šesťdesiaty reprezentačný duel absolvoval útočník Patrik Lušňák. Libor Hudáček strelil svoj štrnásty a pätnásty gól v najcennejšom drese, Martin Gernát a Radoslav Macík druhý, Ivan Švarný a Tomáš Hrnka štvrtý.

Slovakia Cup 2017 – Nitra – piatok:
Slovensko – Rusko olympionici 6:2 (2:0, 0:0, 4:2)

Góly: 8. L. Hudáček (Cingeľ, Čajkovský) 17. Gernát (Cingeľ, Čajkovský), 43. Švarný (Graňák, Suja), 43. Macík (E. Šedivý), 44. L. Hudáček, 59. T. Hrnka (Gernát) – 48. Šenfeľd (Vasilevskij, Varfolomejev), 59. Garejev (Manuchov)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, Baluška – Výleta, J. Tvrdoň, 2284 divákov

Slovensko: J. Hudáček – Čerešňák, A. Jánošík, Čajkovský, Gernát, Švarný, Graňák, E. Šedivý – M. Tvrdoň, Marek Slovák, T. Hrnka – A. Kudrna, Cingeľ, L. Hudáček – D. Skokan, Suja, M. Bakoš – Macík, Lušňák, Andrej Šťastný

Rusko olympionici: I. Bobkov (4. – 7. a od 53. min Šaryčenkov) – Manuchov, Rafikov, Koriagin, Naumenkov, Beľakov, Judin, Vasilevskij, Provoľnev – Lešenko, Kraskovskij, Kadejkin – Šenfeľd, Kaletnik, Kosov – Michejev, Rasskazov, Kazakov – Garejev, Osnovin, Varfolomejev

Prvá tretina jednoznačne patrila hokejistom SR, ktorí strelili dva góly. Nebyť brankára Bobkova mohli po úvodnej dvadsaťminútovke viesť aj vyšším rozdielom. Skóre stretnutia otvoril po individuálnej akcii L. Hudáček, ktorý sa v presilovke z rohu hracej plochy „preštrikoval“ až pred ruskú bránku a puk poslal pod hornú žŕdku. ďalšie šance slovenského družstva zostali nevyužité, ujala sa až Gernátova strela po vynikajúcej Cingeľovej prihrávke.

V úvode druhej časti prevzali taktovku Rusi, ale šance sa striedali na oboch stranách, bez gólového efektu. Skóre sa nezmenilo ani počas prvej presilovky ruského mužstva pri vylúčení A. Jánošíka.

Začiatok III. tretiny mali Slováci výborný. V presilovky zvýšil Švarný na 3:0 a o 34 sekúnd neskôr pridal štvrtý gól tímu SR Macík. O ďalších 45 sekúnd neskôr pridal druhý presný zásah v zápase L. Hudáček. Rusom sa podarilo skorigovať v 48. min, keď Šenfeľd usmernil za J. Hudáčka nepodarenú strelu Vasilevského. V 59. min za Rusov skorigoval na 2:5 v početnej výhode Garejev, no konečnú podobu výsledku dal vzápätí T. Hrnka.

Zdeno Cíger (tréner SR): „Je lepšie, že sme to dnes dotiahli do víťazného konca. Možno sa chlapci vo štvrtok trochu šetrili. Dnes hrali inak. Dôležité bolo, že sme zachytili začiatok. V druhej tretine súper pritlačil, ale ustáli sme to. Tretia časť bola vynikajúca. Padli tam nejaké góly a aj keď sme dva dostali, mali sme to pod kontrolou. Musíme sa ešte naučiť meniť rytmus hry. Celkovo som spokojný.“

Ivan Švarný (obranca SR): „Hrali sme v super atmosfére. Čaká nás finále a verím, že to takto bude vyzerať aj zajtra. Vo štvrtok sme mali smolu, ale mnoho striel sme zahodili. Dnes sme v koncovke mali viac šťastia.“

Martin Gernát (obranca SR): „Myslím si, že publikum nás od začiatku hnalo vpred. Dali sme rýchlo dva góly, čím sme si uvoľnili ruky a nohy. Hrali sme náš hokej a Rusov sme nepustili do ničoho.“

Július Hudáček (brankár SR): „Víťazstvo nad Ruskom vždy poteší. Hlavne doma pred vynikajúcim publikom.Je jedno, či je to bol olympijský tím alebo výber na majstrovstvách sveta. Stále je to vynikajúci výber z KHL. Som rád, že sme až na pár výnimiek dokázali hrať celých 60 minút.“

Libor Hudáček (útočník SR): „V porovnaní so štvrtkom bol najväčší rozdiel vo veľkosti hracej ploche aj kvalite ľadu, v Nových Zámkoch to nebolo dobré. Prvú tretinu sme dnes odohrali vynikajúce a diváci nám k tomu pomohli. Myslím si, že prvá tretina pomohla.“

Marek Slovák (útočník SR): „Myslím si, že v Nitre sme podali lepší výkon ako vo štvrtok v Nových Zámkoch. Výborne sme korčuľovali, podali sme kolektívny výkon. Zaslúžene sme zvíťazili. Fanúšikovia boli skvelí takisto ako v zápasoch Nitry. Odvďačili sme sa im výsledkom. Myslím si, že bratia Hudáčkovci dnes podali famózny výkon.“

Viac k osobe Andrej ŠťastnýIvan ŠvarnýJúlius HudáčekLibor HudáčekMartin GernátTomáš Hrnka