Slováci najviac diskriminujú pre etnikum, tvrdí prieskum

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rómovia
Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) – Etnický pôvod je najrozšírenejším dôvodom diskriminácie na Slovensku. Vyplýva to z posledného prieskumu Európskej únie, zameraného na otázky diskriminácie. Približne dve tretiny Slovákov neveria, že integrácia miestnych Rómov má účinok. Agentúre SITA poskytla údaje spoločnosť TNS Opinion & Social network, ktorá prieskum uskutočnila.

Slovenska sa týka aj diskriminácia na základe postihnutia a sexuálnej orientácie. V EÚ sa ako najčastejší dôvod podraďovania uvádza vek vyšší ako 55 rokov. Až 42 percent Slovákov sa domnieva, že úsilie bojovať proti diskriminácii je neúčinné. Európania sú v tomto smere optimistickejší, 37 percent všetkých si myslí, že snahy verejných politík sú stredne účinné.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že informovanosť Slovákov o svojich právach v prípade ich diskriminácie je porovnateľná s európskym priemerom. Viac ako polovica Slovákov a 48 percent Európanov nepozná svoje práva pre prípad, že by sa stali obeťami diskriminácie alebo obťažovania. Ak by sa takouto obeťou stali, 42 percent Slovákov by sa obrátilo na políciu.

Uchádzačov o prácu znevýhodňuje vek nad 55 rokov

Nezamestnanost
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Organizáciu, ktorá podporuje rovnosť príležitostí, by požiadalo o pomoc 17 percent. Na právnika by sa obrátilo 14 percent Slovákov aj Európanov a súdnou cestou by to riešila desatina Európanov a sedem percent Slovákov. Desatina obyvateľov Slovenska by nevedela, na koho sa obrátiť.

Podľa prieskumu si Slováci myslia, že uchádzačov o prácu pripravujú o šance zamestnať sa vek nad 55 rokov, farba pleti alebo etnický pôvod, postihnutie či fyzický vzhľad. Až 45 percent Európanov považuje za nevýhodu nevhodný vzhľad kandidáta, pričom toto kritérium by riešilo 34 percent Slovákov.

Až 67 percent Slovákov a 45 percent Európanov si myslí, že úsilie o integráciu miestnych Rómov v oblasti školstva, zdravotníctva, bývania alebo zamestnanosti nie je účinné. Viac ako tretina obyvateľov EÚ by mala nepríjemný pocit, keby ich deti mali rómskych spolužiakov. Na Slovensku tento pocit zdieľa až 58 percent občanov.

Väčšina Európanov so myslí, že Rómom hrozí diskriminácia

Romovia
Foto: SITA/Branislav Račko

Ďalším zistením spoločnosti TNS Opinion & Social network je, že až 75 percent Európanov si myslí, že Rómovia sú skupina, ktorej hrozí diskriminácia. S týmto názorom súhlasí podstatne menšie percento Slovákov, konkrétne 44 percent. V prieskume sa 59 percent Slovákov vyslovilo, že integrácia má význam. Tento názor zastáva 53 percent Európanov.

Prieskum o diskriminácii od spoločnosti TNS Opinion & Social network sa uskutočnil v 27 členských krajinách EÚ medzi 2. až 17. júnom 2012, pričom formou face-to-face odpovedalo na otázky 26 622 respondentov starších ako 15 rokov.

Terénny zber informácií na Slovensku vykonala agentúra TNS Slovakia na vzorke tisíc respondentov. Otázky sa týkali pociťovania diskriminácie medzi občanmi EÚ, vnímania verejných politík v boji proti nej, informovanosti o právach obete, názorov na rovnosť príležitostí v zamestnaní a vnímanie situácie Rómov v spoločnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať