Slováci nechcú Maďarov podceniť, veľa o nich nevedia

Hokej
Tréning slovenskej hokejovej reprezentácie. Foto: SITA/Marek Mrviš

PETROHRAD 6. mája (WebNoviny.sk) – Slovenská hokejová reprezentácia v piatok predpoludním absolvovala posledný tréning pred začiatkom 80. majstrovstiev sveta v Rusku. V tréningovej hale Palácu športu Jubilejnyj pod vedením trénera Zdena Cígera boli hráči rozdelení na dve skupiny.

V bielych dresoch korčuľovali hokejisti pre prvé dve formácie. Obranné dvojice vytvorili Andrej Meszároš s Michalom Sersenom a Martin Marinčin s Andrejom Sekerom, útočné trojice Martinovia Bakoš s Réwayom a Markom Daňom či Tomáš Jurčo s Marekom Viedenským a Liborom Hudáčkom. Biely dres mal na sebe aj Peter Cehlárik, ktorý by mal sobotňajší duel proti Maďarsku (hrá sa o 11.15 h SELČ) sledovať iba z tribúny.

Modrú farbu mali na sebe zvyšní hráči. Obranné dvojičky pozostávali z Dominika Graňáka s Jurajom Mikušom a Ivana Švarného s Christiánom Jarošom. V útoku spolu korčuľovali Vladimír Dravecký, Tomáš Marcinko a Marek Bartánus, ďalšie trio bolo Tomáš Hrnka, Andrej Šťastný a Patrik Lušňák. „Modrý“ bol aj Pavol Skalický, ten by mal rovnako ako Cehlárik sedieť v sobotu iba v hľadisku. Na ľade nechýbali všetci traja brankári – Branislav Konrád, Július Hudáček a Samuel Baroš.

„Našťastie sa to už začína. Bola to dlhá príprava, čakanie na šampionát sa konečne končí. Všetci sa na to tešíme. Myslím si, že sme na Maďarov pripravení. Súpera si na mítingu detailne rozoberieme a v sobotu ideme na to,“ povedal po tréningu obranca Michal Sersen. Tréner Cíger priblíži svojim zverencom najbližšieho súpera. „Maďari budú isto aktívni a so snahou ukázať sa. My musíme predvádzať svoju hru, v každej situácii veľmi disciplinovanú a trpezlivú,“ načrtol kouč Slovákov.

Slovensko a Maďarsko sa naposledy stretli koncom apríla 2009

Prvý a veľmi dôležitý duel čaká na Slovákov hneď v úvode, v sobotu 7. mája o 11.15 h absolvujú stretnutie proti nováčikovi medzi najlepšou šestnástkou národných tímov Maďarsku.

Bude to prvý vzájomný zápas oboch mužstiev po dlhých siedmich rokoch, naposledy sa stretli koncom apríla 2009 vo švajčiarskom Klotene, vtedy rovnako vo svojom otváracom súboji svetového šampionátu triumfovali Slováci 4:3 gólom Ľuboša Bartečka trinásť sekúnd pred treťou sirénou.

„Pamätám si na ten duel, sledoval som ho v televízii. Chalani sa tam riadne vytrápili. Verím, že my prvý zápas zvládneme a dobre sa odrazíme do šampionátu,“ povedal útočník Peter Cehlárik, ktorý v sobotu bude sledovať dianie len z tribúny.

SLOVENSKO – MAĎARSKO 7 zápasov – 5 víťazstiev – 0 remíz – 2 prehry, skóre 46:18

Slovensko – Maďarsko 0:6 (Garmisch-Partenkirchen, 20. februára 1941)

Slovensko – Maďarsko 15:1 (Prievidza, 10. marca 1994)

Slovensko – Maďarsko 11:2 (Prievidza, 11. marca 1994)

Slovensko – Maďarsko 10:0 (Poprad, C-kategória MS, 24. marca 1994)

Slovensko – Maďarsko 2:4 (Budapešť, 6. novembra 2003)

Slovensko – Maďarsko 4:2 (Budapešť, 12. februára 2005)

Slovensko – Maďarsko 4:3 (Kloten, MS, 24. apríla 2009)

Po minulé roky sme mali na úvod ťažších súperov

Celkovo to v sobotu bude ôsmy vzájomný zápas Slovenska a Maďarska, v doterajších sa zrodilo päť víťazstiev Slovákov a dvakrát uspeli Maďari – raz v príprave v novembri 2003 a predtým ešte počas 2. svetovej vojny v roku 1941.

Slováci v globále nemajú mnoho informácií o ich prvom súperovi na MS. „V dnešnej dobe už vie každý korčuľovať, brániť, strieľať a dávať góly. Maďari sú v A-kategórii, preto to platí aj na nich. Bude to nepríjemný súper, má kanadského tréner a pár hráčov zo zámoria, tak predpokladám, že bude predvádzať jednoduchý a priamočiary štýl hokeja,“ myslí si kapitán slovenského mužstva Andrej Sekera.

Tieto slová potvrdil aj útočník Libor Hudáček. „O Maďaroch viem veľmi málo, pretože som proti ním nikdy nehral. Pozrel som si ich súpisku, ale to je všetko. Majú niekoľko hráčov zo zámoria a na nich to bude postavené, ostatní ich budú dopĺňať. Musíme do duelu vniesť svoj systém a mať zápas pod kontrolou. Nesmieme dovoliť, aby Maďari niečo proti nám skúšali. Chceme viac držať puk a tlačiť sa do šancí,“ poznamenal hráč švédskeho Örebra.

Okrem Maďarov nastúpi tím SR počas prvého víkendu aj proti Francúzom, tento súboj je na programe 8. mája o 19.15 h SELČ. „Po minulé roky sme mali iné vyžrebovanie a na úvod ťažšie mužstvá. Teraz to bude opačné, musíme sa na to psychicky pripraviť,“ doplnil L. Hudáček.

Cíger videl Maďarov v príprave

O maďarskom tíme nevie nič ani Vladimír Dravecký. „Myslím si však, že z našej strany nehrozí podcenenie súpera, iste to bude náročný duel,“ povedal.

Tréner Zdeno Cíger si bol Maďarov pozrieť v jednom z prípravných duelov pred MS priamo v Budapešti a čo-to mu to napovedalo. „Prípravné zápasy sú síce trochu iné ako vrcholný turnaj. Podľa ich prejavu ide o typický kanadský hokej, úplne jednoduchý s početnou streľbou,“ povedal kouč.

Z maďarského družstva si na predchádzajúci zápas proti Slovákom spomína hneď niekoľko hráčov. Jedným z nich je aktuálny kapitán Márton Vas, ktorý bol vtedy útočník a momentálne je obranca. „Najväčší rozdiel spočíva asi v tom, že teraz mám 36 rokov a patrím k najstarším v tíme. Na druhej strane – pred siedmimi rokmi sme mali aj starších hráčov, ako som teraz ja. To len svedčí o tom, že maďarský hokej napreduje. Keď vám začne ťahať na štyridsať, mladíci vás vytlačia, aj mňa to čaká,“ povedal skúsený zadák M. Vas.

Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk.
Tipos

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej MeszárošAndrej SekeraAndrej ŠťastnýBranislav KonrádJúlius HudáčekLibor HudáčekMarek BartánusMartin MarinčinMichal SersenPavol SkalickýPeter CehlárikSamuel BarošTomáš HrnkaTomáš JurčoTomáš MarcinkoVladimír DraveckýZdeno Cíger
Firmy a inštitúcie Slovenská hokejová reprezentácia