Slováci nemajú vytvorenú finančnú rezervu, analytici národnej banky požadujú rýchle opatrenia

Peniaze, kalkulacka, euro
Žiadosti na kompenzácie nájomného v prvej vlne je možné podávať do konca novembra. Foto: ilustračné, Getty Images

Niektorí Slováci nemajú vytvorenú žiadnu finančnú rezervu. Preto je podľa analytikov Národnej banky Slovenska (NBS) nevyhnutné, aby opatrenia na náhradu straty príjmov najviac postihnutých zamestnancov boli rýchle a pružné. Slovensko bude totiž podľa nich pre pandémiu COVID-19 pravdepodobne v najhlbšej ekonomickej kríze v mierových časoch.

Desatina domácnosti bez rezervy

Masívne výpadky príjmov spôsobené karanténnymi opatreniami, zastavením výroby a obmedzením poskytovania služieb postihnú podľa analytikov desaťtisíce domácností.

Viac o téme: Koronavírus

Desať percent slovenských domácností nemalo pred touto krízou žiadne finančné rezervy. Dvadsať percent má rezervy najviac na jeden mesiac a polovica domácností má rezervy na maximálne šesť mesiacov.

Domácnosti pracujúce v najviac postihnutých sektoroch obchodu, služieb a remesiel sú na tom podľa analytikov centrálnej banky ešte horšie. Tridsať percent má rezervy najviac na mesiac a 60 % na menej ako šesť mesiacov.

Predpoveď hlbokej ekonomickej recesie

Opatrenia potrebné na zastavenie šírenia infekcie znemožňujú alebo výrazne obmedzujú ekonomické aktivity vo veľkom počte sektorov ekonomiky. Mnoho medzinárodných ako aj slovenských inštitúcií predpovedá na nasledujúce obdobia hlbokú ekonomickú recesiu, v dôsledku čoho bude viacero firiem nútených prepúšťať zamestnancov.

Aj keď európske vlády, vrátane slovenskej, prisľubujú pomoc postihnutým firmám a domácnostiam, podľa analytikov centrálnej banky existuje veľká pravdepodobnosť, že určité skupiny domácností budú mať problémy s plnením si finančných záväzkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom