Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza
19. novembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(7)

Slováci nevedia, že revolúcia nadviazala na Pražskú jar

BRATISLAVA 20. novembra (WEBNOVINY) – Nepamätáme si, že Nežná revolúcia nadväzovala na Pražskú jar z roku 1968. Vyplýva to z prieskumu Sociologického ústavu SAV, ktorý v stredu prezentovali na tlačovej besede. Dáta na prelome mája a júna zbierala agentúra Focus na reprezentatívnej vzorke 1215 oslovených.

Až 48,9 percenta občanov si myslí, že nežná revolúcia nenadväzovala na Pražskú jar, 22,5 percenta si nadväznosť pamätá a 17,7 percenta oslovených sa priznalo, že nevie, či to tak bolo.

Obrazom: November ’89 priniesol na Slovensko demokraciu

Jeden z riešiteľov James Krapfl toto zistenie označil za prekvapenie, keďže na začiatku revolučného procesu v novembri 1989 bola nadväznosť na rok 1968 očividná. Podľa vtedajších prieskumov bol najpopulárnejším kandidátom na post prezidenta Alexander Dubček a to najmä pre jeho úlohu v Pražskej jari, pripomenul Krapfl.

Po generálnom štrajku revolúcia postupne nadobudla iné rozmery. Je preto zaujímavé, že keď sa ľudia nad revolúciou zamyslia teraz, myslia skôr na neskoršie obdobie ako na počiatočné. Podľa Krapfla jedným z dôvodom môže byť, že revolúcia sa stala skutočne celospoločenským hnutím len dňom generálneho štrajku. Ďalším dôvodom môže byť aj to, že najmä po roku 1991 sa niektorí politici snažia prerozprávať dejiny revolúcie tak, aby sa pôvodná spojitosť s rokom 1968 nedala všimnúť, dodal.

Podľa 66 percent oslovených hlavným cieľom nežnej revolúcie bola skôr politická než ekonomická zmena. Zároveň približne rovnaká skupina (68,6 percenta) uviedla, že cieľom bola skôr revolučná zmena ako pokus o reformu. Krapfl upozornil, že maďarská menšina značne častejšie ako občania slovenskej národnosti označila nežnú revolúciu za masové hnutie a nie hnutie vedené disidentmi. Rovnaký rozdiel bolo vidieť aj pri hodnotení Pražskej jari, dôvody budeme musieť hľadať v ďalšom výskume, doplnil.

Odporúčané články

Google sprístupnil online výstavu k 17. novembru Andrej Kiska vyzval ľudí, aby sa nevzdávali ideálov novembra

Témy

Diskusia

Krapfl Krapfl nepozna Cesko-Slovensku realitu a prisiel k chybnym zaverom. Slovaci a Cesi rovnako odpovedali "nemyslime si ze prevrat v 89 nadvazoval na prazsku jar a socializmus s ludskou tvarou". Vacsina spravne uviedla ze organizatorom (znamym ci neznamym) v 89. islo... J57 Podľa oslovených ľudí v prieskume bola cieľom nežnej skôr politická než ekonomiká zmena? A hneď po revolúcii spadol z neba investičný plán na vytvorenie 1. slovenskej investičnej skupiny? A zakrátko nastalo každodenné masírovanie mozgov o kupónovej privatizácii a o účasti... klasik pc Obombabama 9.50-pozor si daj ty sudruh ,za socializmu sa studovalo stačilo mat otca v KSC na funkcii a deti sudruhov sa ani učit nemuseli atak aj dopadlo.Pozor si daj na žlčnik idu vianoce Obombabama ľuboš - presne Ty si ten príklad dnešných mladých ľudí.Urobil si svojou reakciou mi veľkú radosť.....Doporučujem Ti - daj si na seba veľký pozor !!!! ľuboš nechcem byť sviňa, ale takí ako ty, by mali skapať v gulagoch, či byť popravení po návrate z frontu komunistickou čvargou, aby si si uvedomil ten rozdiel..
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

najAPPKY.sk

Mňamky-recepty

NAJKY.sk

DRAN.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

Dámskajazda

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...