Slováci nie sú medzi obeťami ani zranenými po výbuchoch v Bejrúte, Korčok prisľúbil humanitárnu pomoc

Výbuch, Bejrút
Záchranári a vojaci prehľadávajú trosky budov po mohutnom výbuchu skladu s výbušninami v Bejrúte. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 5. augusta 11.40

Medzi zabitými a zranenými po výbuchoch v libanonskom Bejrúte zo 4. augusta nie sú občania Slovenskej republiky.

Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ) Juraj Tomaga. „Z informácií, ktoré máme momentálne k dispozícii, nevyplýva, že by medzi obeťami alebo zranenými mali byť nejakí občania Slovenskej republiky. Sme však v stálom kontakte s miestnymi úradmi,“ uviedol Tomaga.

Zasiahnuté budovy môžu mať narušenú statiku

Tlaková vlna explózie poškodila aj budovu, v ktorej má ministerstvo prenajaté priestory Zastupiteľského úradu SR. „Došlo aj k materiálnym škodám, ich rozsah však zatiaľ nie je možné vyhodnotiť, nakoľko budova je z bezpečnostných dôvodov a kvôli prípadnému narušeniu statiky neprístupná,“ priblížil Tomaga.

Šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) zaslal svojmu libanonskému rezortnému partnerovi Charbelovi Wahbemu sústrastný telegram, v ktorom vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým. Korčok tiež informoval libanonské úrady, že Slovensko je pripravené poskytnúť mu nevyhnutnú pomoc.

Tlaková vlna zabila vyše sto ľudí

„Dnes (5.8.2020, pozn. redakcie) o 13:00 sa uskutoční koordinačná porada s rezortom vnútra k možnostiam, ktoré má Slovensko v prípade možného vyslania akútnej humanitárnej pomoci, o ktorú požiadal Libanon svojim listom cez európsky krízový systém CECIS,“ uzavrel Tomaga.

Viac o téme: Výbuch v Bejrúte

V utorok 4. augusta libanonským hlavným mestom otriasla séria výbuchov. Ten najväčší, v blízkosti skladu s muníciou, vyvolal silnú tlakovú vlnu, ktorá si podľa miestnych úradov vyžiadala niekoľko tisíc zranených a viac ako sto mŕtvych.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Korčok