Slováci po 10 rokoch zdolali Fínsko, rozhodol Miroslav Šatan

Slovenskí hokejisti si poradili s Fínskom
Zľava: Hráč Fínska Tomi Sallinen, Tommi Taimi a hráč Slovenska Ján Laco počas prípravného zápasu v rámci Euro Hockey Challenge Slovensko - Fínsko . Poprad, 26. apríl 2014. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 26. apríla (WEBNOVINY) – Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili v Poprade v sobotňajšom prípravnom zápase pred majstrovstvami sveta nad Fínmi 2:1 (1:0, 1:1, 0:0).

Vo vyrovnanom a kvalitnom stretnutí strelil vedúci gól domácich v 13. min v presilovej hre obranca Ivan Švarný. Za hostí vyrovnal rovnako v početnej výhode v 48. sekunde II. tretiny Tuukka Mäntylä. Napokon víťazný slovenský gól dosiahol v 31. min počas oslabenia Miroslav Šatan. V podaní najlepšieho strelca slovenskej reprezentačnej histórie to bol 85. gól v národnom tíme.

Obrazom: Slovenskí hokejisti si poradili s Fínskom

V 29. vzájomnom zápase s Fínmi dosiahli slovenskí hokejisti šieste víťazstvo, ale prvé po desiatich rokoch (28. apríla 2004 zdolali severanov na MS v Ostrave 5:2). Súboj s Fínmi bol pre Slovákov šiesty v ich príprave na MS 2014 v Minsku (9. – 25. mája). Prípravné zápasové obdobie uzavrú zverenci Vladimíra Vůjtka 1. a 3. mája v Bratislave, keď si v rámci turnaja Slovakia Cup zmerajú sily s Lotyšmi a Nórmi.

Slovensko – Fínsko 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly: 13. Švarný (Réway, Špirko), 32. Šatan (Švarný) – 21. Mäntylä (Immonen)

Vylúčení: 5:9 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0. Rozhodovali: Orolín, Jonák – Valach, Smrek (všetci SR), 4468 divákov (vypredané)

Slovensko: J. Laco – K. Sloboda, M. Ďaloga, Čerešňák, Marinčin, Štajnoch, Švarný, Deyl, Stehlík – Šatan, J. Mikúš, Nagy – Miklík, A. Šťastný, Tybor – Bartek, Špirko, Réway – Marcel Haščák, Lušňák, Skokan

Fínsko: Koskinen – Hietanen, Mäntylä, Karalahti, Korpikari, Taimi, Lindell, Kivistö, Märttinen – Hytönen, Immonen, Tuppurainen – Pakarinen, Teräväinen, Keränen – Pöysti, T. Sallinen, J. Sallinen – Wirtanen, Lahti, Savinainen

Slovensko - Fínsko

Osem zmien v zostave urobil tréner slovenskej reprezentácie Vladimír Vůjtek oproti prvému súboju proti Fínom v Košiciach. Na užšom popradskom klzisku sa hral od prvých minút svižný hokej s nasadením na oboch stranách.

Už v 2. min Ďaloga hľadal pred bránkou Šatana a o dve minúty neskôr Tuppurainen prvý raz zamestnal Laca v slovenskej bránke. V 6. min domáci odchovanec

Skokan po chybe fínskej obrany nebezpečne vypálil, ale Koskinen jeho strelu vyrazil.

Na druhej strane sa predviedol Laco, keď reflexívne korčuľou vykopol puk smerujúci z hokejky Hytönena do prázdnej bránky.

Slovenská aktivita si vyžiadala dve fínske vylúčenia a z toho druhého padol prvý gól zápasu. Réway v pozícii falošného obrancu nastrelil puk pred bránku a tam ho obranca Švarný tečoval za chrbát Koskinena – 1:0. Potom prišli dve veľké fínske šance, pri druhej v 18. min zvonila ľavá žŕdka slovenskej bránky.

Na konci I. tretiny šiel na trestnú lavicu za seknutie Nagy a Slováci pykali vyrovnávajúcim gólom. Z druhej tretiny uplynulo 48 sekúnd, keď obranca Mäntylä prepálil od modrej všetko pred sebou a prekonal aj Laca – 1:1. Potom sa najmä často vylučovalo, viac na fínskej strane, ale Slovákom presilovky nešli podľa predstáv.

Paradoxne, domáci tím sa ujal vedenia počas presiloviek hry súpera. V 32. min Švarný napálil od červenej čiary puk do útočnej tretiny, ten sa odrazil od zadného mantinelu pred bránku, kde číhal kapitán Šatan a krátkym blafákom do bekhendu oklamal Koskinena – 2:1.

Vypredaný popradský zimák videl už 85. gól v podaní Šatana v drese s dvojkrížom. Nasledovali siedma a ôsma slovenská presilovka, ale tretí gól Vůjtkovi zverenci zatiaľ nepridali.

Aj v tretej tretine sa hral rýchly a zaujímavý hokej a diváci sa na ňom bavili aj mexickými vlnami. Najprv pohrozil Keränen, na druhej strane odpovedali Réway, Haščák a Nagy. Koskinen sa nedal prekvapiť. V ďalšom priebehu bolo viac aktivity na slovenských hokejkách, ale aj Fíni vedeli nepríjemne zatlačiť.

Dve minúty pred koncom putoval na trestnú lavicu obranca Čerešňák a na Slovákov čakal krušný záver. Fínski tréneri podľa očakávania odvolali brankára, ale hostia nevyrovnali ani v presilovke 6:4.

Vladimír Vůjtek (tréner Slovenska): „Dali sme dva góly, hrali sme perfektne v obrane, podržal nás brankár Ján Laco. Myslím si, že to bol kvalitný zápas. V našej defenzívnej zložke vidím veľký posun, dobre vykrývame stredné pásmo a nepúšťame súpera do prečíslení. Stále hľadáme optimálne zloženie formácií. V utorok sa k nám pripojí Richard Pánik a uvidíme, ktorí ďalší hráči ešte prídu z NHL. Káder opustia traja hráči. Sú nimi obranca Richard Stehlík a útočníci Tomáš Bulík a Martin Bakoš.“

Erkka Westerlund (tréner Fínska): „Gratulujem slovenskému tímu k víťazstvu. Slováci odohrali veľmi dobrý zápas. Diváci musia byť s predvedenou hrou spokojní.“

Miroslav Šatan (útočník SR, strelec víťazného gólu): „Trochu náhodná situácia predchádzala môjmu víťaznému gólu. Ivan Švarný vystrelil a minul bránku, ja som si nabehol na odrazený puk, podarilo sa mi predskočiť obrancu a zdvihnúť to pred brankárom. Z našej nevýhody v oslabení to napokon bol gól, ktorý nám zabezpečil víťazstvo. Proti Fínom sme vyhrali po dlhšom čase, v ostatných rokoch nám ako súper nesedeli. Je to veľmi povzbudzujúce víťazstvo pred začiatkom majstrovstiev sveta.“

Ján Laco (brankár SR): „Sú to skvelé pocity po takomto víťazstve. Hrali sme obetavo, mali sme aj šťastie. Pre mňa osobne to boli na popradskom zimáku aj pekné spomienky na pôsobenie v Leve. Diváci boli rovnako ako vtedy aj teraz fantastickí. Po zápase som bol unavený, takže rybičku som radšej neskúšal.“

Viac k osobe Ivan ŠvarnýJán LacoMarcel HaščákMiroslav ŠatanRichard PánikRichard StehlíkTomáš BulíkVladimír Vůjtek
Firmy a inštitúcie Fínska hokejová reprezentáciaSlovenská hokejová reprezentácia