Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Volby vuc
Foto: SITA/Peter Hudec
22. marca 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Slováci podľa Kaliňáka tak skoro cez internet voliť nebudú

BRATISLAVA 22. marca (WEBNOVINY) – Slováci asi tak skoro cez internet voliť nebudú, je to veľmi nákladné. Minister vnútra Robert Kaliňák upozorňuje na veľký nepomer medzi cenou zabezpečenia takého hlasovania a skutočným počtom ľudí, ktorí by takú formu využili.

“Zoberte si krajinu, v ktorej to zaviedli, teda Estónsko, kde túto možnosť využilo niečo málo cez 12 percent ľudí.” Šéf rezortu, ktorý voľby zabezpečuje, poukazuje aj na osobitosti našich ľudí. “Osobitne Slováci majú radi kamenné veci – kamenné obchody, kamenné klientské konzultačné centrá tomu sa aj zahraničné firmy museli prispôsobiť. Majú proste radi, keď idú hlasovať osobne,” uviedol Kaliňák.

Problémom je zabezpečenie tajnosti volieb

Menšiu skupinu, ktorá by využila možnosť hlasovať iným spôsob, podľa neho tvoria stovky možno tisíce ľudí, ale nie sú to desaťtisíce ani stotisíce záujemcov. Náklady na to by sa pritom mohli vyšplhať do miliónov eur.

Ďalším problémom by bolo zabezpečenie tajnosti volieb. Kaliňák vysvetľoval, že do jedného servera ide identifikácia voliča spolu s jeho hlasom, ale v ďalšom serveri sa už rozdeľujú. Po okrskoch by už tieto údaje neboli skontrolovateľné. Pri dnešnom systéme sa dá ľahko skontrolovať, či nedošlo k chybám v zoznamoch voličov.

Voľby
Foto: SITA/Ján Viazanička

V prezidentských voľbách nemôžu voliť ľudia zo zahraničia

Napríklad v prezidentských voľbách nemôžu ľudia voliť zo zahraničia – a to ani poštou, ani na zastupiteľských úradoch. “Poštové” hlasovanie znemožňuje skutočnosť, že tieto voľby sú dvojkolové. “Lebo Svetová poštová únia nevie garantovať časovú lehotu, aby hlasy prišli včas. Preto iba jednokolové voľby sú sprevádzané poštovým hlasovaním,” vysvetlil Kaliňák.

Hlasovanie na zastupiteľských úradoch by zas bolo výhodné len pre tých, ktorí žijú v zahraničí v blízkosti ich sídel. Kaliňák to vysvetlil na príklade USA, kde máme zastupiteľské úrady len na východnom pobreží. Mnoho Slovákov pritom žije na západnom pobreží napríklad v San Diegu, San Franciscu, Los Angelos, možno v Seattlei a pre nich by cesta za hlasovaním bola aj tak veľmi dlhá.

Odporúčané články

Kaliňák sa pokúsi dohodnúť s opozíciou na volebných kódexoch Smer nevalcuje, tvrdí Robert Kaliňák o novom volebnom zákone

Témy

Diskusia

manonthemoon Takže ono je problém vytvoriť aplikáciu, ktorá vygeneruje náhodný kód a pridelí ho voličovi. S kódom sa prihlásim do systému volieb a odvolím. Táto neschopná smerácka banda asi vie, prečo to robí. Inýdôvod V skutočnosti je pravý dôvod taký, že Smer nechce aby volili mladí Vyhovuje im disciplína ich voličov v dôchodkovom veku ktorí sú v drvivej väčšine voličmi Fica. Preto im vyhovuje aj to, že sa nedá voliť zo zahraničia Iba osobne.... IT čkar najskôr musia rekvalifikovať svojich jednoduchých voličov,pastierov kôz a oviec. Intrigán Samozréme,že za štátostrany to nebude !Vraj je to drahé.ambasády zas vzdialené' atd,atd Zaujímavé,že v Ćechách zabezpečili voľby na ambasádach a sú už dobriu rradíciou.Kaliňák hĺadá príčiny,prečo sa to nedá a blokuje hlasy zo zahraničia.Prečo?My to vieme,ale nepovieme. Zatiaľ! bubenik slovaci vraj budu moct volit aj TAM TAMamom bude to lacnejsie
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...