Slováci pomáhajú v Sarajeve s demokraciou

Seminár SAC
seminár SAC

BRATISLAVA 8. apríla (WBN/PR) – Tento týždeň sa v hlavnom meste Bosny a Hercegoviny uskutočnila séria seminárov zameraných na posilňovanie demokratických inštitúcií, s cieľom pripraviť krajinu na vstup do Severoatlantickej aliancie.

Podľa Slovenskej atlantickej komisie, ktorá je organizátorom dlhodobého projektu na transfer našich skúseností, sa diskutovalo o konkrétnych detailoch prípravy dokumentov v rámci Akčného plánu členstva, implementácii efektívnej komunikačnej stratégie, či strategickom hodnotení obrany, ktoré prebieha v oboch štátoch.

Integračné skúsenosti Slovenska, získané počas prístupového procesu do NATO, sú neoceniteľné pre krajiny, ktoré sa v podobnej pozícii nachádzajú práve teraz. V Sarajeve o nich hovorili osobnosti, ktoré významne prispeli k nášmu úspechu.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Turecku Vladimír Jakabčin a prezident Slovenskej atlantickej Rastislav Káčer, ktorí sa aktívne podieľali na vstupe Slovenska do NATO, v diskusii hovorili o silných a slabých stránkach Slovenska pri plnení predvstupových reforiem.

V súčasnosti najväčšiu prioritu Ministerstva obrany – Strategické hodnotenie obrany – priblížil Miroslav Mizera, poradca štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR. O tom, ako, s kým a prečo je dôležité komunikovať s verejnosťou o členstve krajiny v NATO, rozprávala Oľga Gyárfášová, analytička Inštitútu pre verejné otázky.

K mimoriadnemu úspechu slovenskej iniciatívy prispel slovenský veľvyslanec v Sarajeve Miroslav Mojžita. Podporu z bosnianskej strany zabezpečil Denis Hadžović z Centra bezpečnostných štúdií.

Projekt Slovenskej atlantickej komisie „Improving Democratic Institutions – Door to Europe“ finančne podporuje Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SlovakAid).

Slovenská atlantická komisia

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav Káčer
Firmy a inštitúcie SAC Slovenská atlantická komisia