Slováci pomáhajúci separatistom budú mať po návrate problémy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vojnou zmietaná Ukrajina
Na východe Ukrajiny panuje prerušovaný mier, ktorý ľudia využívajú aj na to, aby opustili svoje domovy. Kyjev v piatok obvinil Rusko s vysielania ďalších tankov a vojakov na východ Ukrajiny. Do nepokojnej oblasti podľa hovorcu ukrajinskej armády prešlo 20 tankov, desať protiraketových systémov a niekoľko autobusov s vojakmi, Ukrajina, 20. Feb., 2015. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Slováci, bojujúci na strane separatistov na Ukrajine, musia byť po návrate na Slovensko pripravení na to, že budú mať problém so zákonom. Vláda v stredu odsúhlasila novelu Trestného zákona z dielne rezortu spravodlivosti, v ktorej sa zavádza nový trestný čin – účasť na bojovej činnosti organizovanej ozbrojenej skupiny na území iného štátu.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Podľa návrhu ten, kto sa počas vojny na území iného štátu aktívne podieľa na bojovej činnosti organizovanej ozbrojenej skupiny konajúcej v rozpore s medzinárodným právom, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až osem rokov. Ministerstvo navrhuje, aby mohla byť potrestaná aj pasívna účasť na týchto aktivitách – od podnecovania až po finančnú podporu. Súčasná právna úprava umožňovala viac výkladov, či účasť Slovákov v bojoch na Ukrajine na strane separatistov je trestná. Pod gesciou rezortu spravodlivosti preto vznikla predložená novela.

Novela reaguje na globálny fenomén

Návrh reaguje na aktuálny globálny fenomén tzv. cudzích bojovníkov, uvádza sa v dôvodovej správe. Cudzieho bojovníka možno vo všeobecnosti definovať ako jednotlivca, ktorý opustí územie štátu, z ktorého pochádza alebo kde žije, s cieľom pripojiť sa k neštátnej ozbrojenej skupine v rámci ozbrojeného konfliktu na území iného štátu a ktorý je primárne motivovaný ideológiou alebo náboženstvom. Cudzí bojovníci svojím konaním zvyšujú intenzitu a trvanie ozbrojených konfliktov, v ktorých sa zúčastňujú, na druhej strane predstavujú aj závažné bezpečnostné riziko pre samotné štáty ich pôvodu, ako aj tranzitu, zdôrazňuje sa v materiáli. 

Časť novely Trestného zákona rieši problematiku látok s anabolickým alebo iným hormonálnym účinkom. Nelegálna výroba a obchodovanie s takýmito látkami nie je v súčasnosti na Slovensku trestné. Podľa navrhovaného znenia novely bude páchateľom za neoprávnené zaobchádzanie s nimi hroziť trest do troch rokov, v najzávažnejších prípadoch 10 až 15 rokov. Rezort spravodlivosti navrhovanými zmenami reaguje na vývoj drogovej scény na Slovensku, klesá totiž konzumácia a obchodovanie s klasickými drogami okrem metamfetamínu a zvyšuje sa takzvané polydrogové užívanie.

Zaoberali sa aj falšovaním liekov

Pri ňom užívatelia kombinujú klasické drogy s novými psychoaktívnymi látkami, alkoholom a liekmi. Novela sa zaoberá aj problematikou falšovania liekov a zdravotníckych pomôcok a definuje v tomto smere nové skutkové podstaty trestných činov. Dôvodom na túto zmenu je progresívny trend výskytu falošných liekov a zdravotníckych pomôcok na trhu.

Časť novely reaguje aj na rozhodnutie ústavného súdu v súvislosti s odpočúvaním a novela upravuje uchovávanie a využívanie tzv. prevádzkových a lokalizačných telekomunikačných údajov na účely trestného konania a mimo trestného konania.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republikyVláda SR