Slováci považujú euro za pozitívnu vec, väčšina by zrušila jedno a dvojcentovky

peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 4. januára (WebNoviny.sk) – Slovensko prijalo euro za spoločnú menu pred jednou dekádou, 1. januára 2009. Slováci si pritom za desať rokov používania spoločnej meny na euro zvykli a väčšina ho považuje za pozitívnu vec.

Len tretina prepočítava do starej meny

S rozoznávaním jednotlivých eurobankoviek nemajú už takmer žiaden problém, do starej meny prepočítava nákupy len tretina z nich a výraznejší problém by nemali ani s ešte užšou koordináciou dôležitých politík medzi krajinami eurozóny.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu Eurobarometer, ktorý sa uskutočnil už v októbri 2018. Podľa nich mať euro vo vlastnej krajine považuje za dobrú vec 68 % opýtaných Slovákov. Zároveň si 79 % opýtaných Slovákov myslí, že euro je dobré aj pre Európsku úniu ako celok.

Až 90 % respondentov zo Slovenska tiež uviedlo, že s rozoznávaním a narábaním s eurobankovkami nemajú žiaden problém a 75 % konštatovalo, že rovnako nemá žiadne problémy ani s euromincami.

Zrušenie najmenších mincí

Napriek tomu až 73 % Slovákov je za to, aby sa zrušili 1 a 2-centové euromince. Nevadilo by im pritom ani následné zaokrúhľovanie cenoviek v obchodoch matematicky na celé 5-centovky. Pre porovnanie, v rámci celej eurozóny sa za zrušenie najmenších euromincí vyslovilo iba 64 % opýtaných.

Mali by sa podľa vás zrušiť jedno a dvojcentovky?

Slovákom by zároveň podľa výsledkov prieskumu neprekážalo ani to, keby krajiny eurozóny ešte výraznejšie navzájom spolupracovali pri formovaní dôležitých politík, ako je napríklad rozpočtová politika. Za užšiu koordináciu politík v rámci eurozóny sa vyslovilo 53 % opýtaných, dostatočná je podľa 17 % respondentov.

Prieskum Eurobarometer sa uskutočnil v polovici októbra telefonicky na vzorke 17 589 respondentov v rámci celej eurozóny a z toho 1 000 respondentov na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom