Slováci pozor, na Balkáne sa môže vyskytnúť aj tornádo

Tornáda v USA zrovnali so zemou mesto a zabili jedného človeka
Podľa úradov až polovica z približne 350 obyvateľov dotknutého mesta prišla o svoje domovy. Nefunguje tam elektrina, dodávky vody ani iná infraštruktúra. Foto: SITA/AP

ZADAR/BUKUREŠT 30. júna (WEBNOVINY) – Balkán zažíva v uplynulých dňoch a týždňoch nezvyčajne daždivé počasie, ktoré odrádza turistov a spôsobuje materiálne škody. Portál Balkan Insight v stredu informuje o varovaniach meteorológov v Chorvátsku, Srbsku, Bosne i Rumunsku.

Región očakáva silné búrky aj v stredu, pričom ulice a námestia centra chorvátskeho mesta Zadar sa ocitlo pod vodou. Pre regióny Rijeka a Dubrovník dokonca avizujú možnosť výskytu tornád.

Chorvátsko, ktoré sa vo veľkom spolieha na príjmy z turizmu, už tak zápasí s prepadom záujmu dovolenkárov prichádzajúcim za Jadranským morom. Chorváti evidujú o 20 percent nižší počet dovolenkárov v porovnaní s minulým rokom.

Meteorológovia sú v pohotovosti aj v susednej Čiernej Hore a na stredu a štvrtok vydali varovania pred búrkami naprieč celou krajinou. Silné zrážky očakáva aj Srbsko, no májové záplavy by sa opakovať nemali.

Na neobvykle výdatné zrážky spojené s výnimočne silným vetrom sa pripravuje aj Bosna. V Rumunsku zase ešte v utorok pre záplavy evakuovali stovky ľudí. Tamojšie úrady taktiež vydali na stredu varovania. Situácia nepomáha už tak slabej turistickej sezóne v krajine na pobreží Čierneho mora.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom