Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Domasa
Vodné dielo Domaša Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský
15. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Slováci pozor, na jazerách sa rozšírili cyanobaktérie

BRATISLAVA 15. augusta (WEBNOVINY) – Na viacerých vodných plochách na Slovensku sa rozšírili cyanobaktérie a hygienici kúpanie v nich neodporúčajú. Na svojej internetovej stránke o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ).

Konkrétne ide o vodné nádrže Lipovina, Nitrianske Rudno, Kanianka, Ružín a vodnú plochu Zemplínska šírava – Medvedia hora. Dlhodobý zákaz kúpania sa pre premnožené cyanobaktérie naďalej platí na prírodných kúpaliskách Jazero Košice a rekreačná oblasť Gazarka.

Takmer 20 vodných plôch je v poriadku

Na 16 prírodných kúpaliskách, ktoré sú momentálne v prevádzke, zaznamenali vyhovujúcu kvalitu vody. Konkrétne sú to Zlaté piesky, Kuchajda a Slnečné jazerá Senec v Bratislavskom kraji, Veľká Domaša -Tíšava a Veľká Domaša – Valkov v Prešovskom kraji a Plážové kúpalisko Liptovská Mara – Liptovský Trnovec v Žilinskom kraji.

V Banskobystrickom kraji vyhovujú Vodná nádrž Teplý vrch – pláž Ormet, Vodná nádrž Teplý vrch – pláž Drieňok, Ružiná – pri obci Divín, Zelená voda – Kurinec a Prírodné kúpalisko Tornaľa. V Košickom kraji má verejnosť možnosť okúpať sa na prírodných kúpaliskách Vinianske jazero, Zemplínska šírava – Kamenec, Zemplínska šírava – Paľkov a Zemplínska šírava – Hôrka. V Trnavskom kraji vyhovuje prírodné kúpalisko Rekreačná oblasť Kunovská priehrada.

Umelých kúpalísk je v prevádzke dostatok

Výsledky analýz potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie aj na prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou. Konkrétne ide o vodné plochy Veľká Domaša – Dobrá, Veľká Domaša – Holčíkovce, Veľká Domaša – Nová Kelča, Veľká Domaša – polostrov Krym, Veľká Domaša – Poľany, Šulianske jazero, Pod Bukovcom, Vodná nádrž Duchonka, Prusy, Vodná nádrž Stará Myjava, Dubník, štrkovisko Horná Streda, Vodná nádrž Trenčín – Opatová, Veľký Draždiak, Vajnorské jazero a Ivanka pri Dunaji.

V prevádzke je na Slovensku momentálne aj 159 umelých kúpalísk. Nevyhovujúcu kvalitu vody na nich hygienici nezaznamenali.

Odporúčané články

Poplach na kúpalisku, desiatky ľudí dostali žalúdočnú virózu Slováci pozor, na trhu môžu byť nebezpečné krémy na bielenie

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...