Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nebezpecna kozmetika
Tetovacia farba WEFA Colors obsahuje ťažké kovy ako olovo či arzén. Foto: Ec.europa.eu
9. júla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Slováci pozor, na trhu môže byť nebezpečná kozmetika

BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) – Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) varuje pred viacerými nebezpečnými výrobkami, ide o viaceré krémy na bielenie pokožky a hnedú farbu na tetovanie.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická, na výrobky upozornil rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky RAPEX vo Francúzsku a v Nemecku. „Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na Slovensku,“ upozornil hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Výrobky obsahujú zakázané látky

Prvým potenciálne nebezpečným výrobkom je krém na bielenie pokožky značky L´Abidjanaise s výrobnou dávkou Lot 63. Krém sa nachádza v 50-gramovej tube v bielo-oranžovej kartónovej škatuľke s obrázkom ženy. Výrobok obsahuje látku clobetasol propionate, ktorá patrí medzi glukokortikoidy. Tie sa nachádzajú v zozname zakázaných látok v kozmetických výrobkoch.

Nebezpecna kozmetika
Foto: Ec.europa.eu

Nebezpečný je podľa ÚVZ SR aj ďalší krém na bielenie pokožky značky L´Abidjanaise s výrobnou dávkou Lot 040113. Krém sa nachádza v 50-gramovej tube zabalenej v bielo-oranžovej kartónovej škatuľke s obrázkom ženy.

Výrobok rovnako obsahuje látku clobetasol propionate. Tretím výrobkom obsahujúcim túto látku je krém na bielenie pokožky značky Biopharma s názvom Rapis Clair s výrobnou dávkou RC289, RC187 a RC288. Krém sa nachádza v 30-gramovej tube zabalenej v bielo-oranžovej kartónovej škatuľke.

Nebezpecna kozmetika
Foto: Ec.europa.eu

Nebezpečná farba na tetovanie

Ďalším nebezpečným výrobkom podľa ÚVZ SR je hnedá farba na tetovanie značky WEFA Colors od výrobcu WEFA Colors, Markstr. 13, 56112 Lahnstein, Germany z Nemecka. Ide o výrobky s výrobnými dávkami BROWN 2004 PYBR, BR 60408 141, ktorým končí dátum spotreby v máji 2015 a BR 3038098, ktorú treba spotrebovať do októbra.

Výrobok sa nachádza v 30 alebo 60-mililitrovej fľaške. Farba obsahuje ťažké kovy arzén, olovo a nikel. Výrobok nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make up.

Odporúčané články

Rodičia pozor, v detskej kozmetike našli karcinogénne olovo Pozor na nebezpečný roztok z Ruska, uškodiť môže aj šampón

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...