Slováci prehrali drámu s Rusmi, ale získali cenný bod

Slovensko - Rusko
Súboj slovenských a ruských hokejistov pred brankárom Júliusom Hudáčkom počas zápasu B-skupiny na svetovom šampionáte v hokeji. Ostrava, 10. máj 2015. Foto: SITA/Ján Viazanička

OSTRAVA 10. mája (WEBNOVINY) – Slovenskí hokejisti vo svojom šiestom zápase na 79. majstrovstvách sveta v hokeji prehrali s Rusmi 2:3 po predĺžení. Najlepšími hráčmi stretnutia boli Július Hudáček a Vladimir Tarasenko.

Súťažte s nami o dres a lístky na zápasy MS:

Za selfie na MS v hokeji 2015!

Obrazom: Zápas Slovensko – Rusko

Oproti sobotňajšiemu duelu proti Fínsku nastali zmeny v útočných formáciách. Zraneného Marka Daňa vo štvrtej formácii nahradil Vladimír Dravecký, na tribúne zostali obranca Ivan Baranka a gólman Branislav Konrád.

Zápas priniesol v úvodnej časti viacero šancí na oboch stranách. Do streleckej listiny sa zapísal iba kapitán T. Kopecký v 6. minúte, ktorý z ostrého uhla nachytal Bobrovského „na hruškách“. V druhej časti mali Rusi súvislejší tlak a v presilovke vyrovnal Moziakin. V úvode tretej tretiny síce poslal Rusov do vedenia Tarasenko, ale Gáborík vyrovnal na 2:2. V predĺžení rozhodol o triumfe Rusov Panarin.

V 32. vzájomnom súboji sa zrodila sedemnásta prehra Slovákov, v 14. zápase na MS deviaty triumf Rusov.

Obrazom: Najkrajšie momenty z desiateho dňa MS v hokeji

Slováci majú na konte osem bodov a stále majú šancu na prienik do štvrťfinále. V predchádzajúcich stretnutiach po nájazdoch zdolali Dánsko, po predĺžení si poradili s Bieloruskom, otočili aj súboj proti Slovinsku, v stredu nevyužili vedenie 2:0 a Nórom nakoniec podľahli 2:3 a v sobotu nestrelili Fínom ani gól (0:3).

Rusi si triumfom nad Slovenskom zaistili štvrťfinále, kam predčasne putujú aj Fíni. „Zborná“ vo svojich úvodnom dvoch zápasoch na turnaji porazili Nórsko (6:2) a Slovinsko (5:3), potom prišla prehra s USA (2:4) a ďalšie dva triumfy – Dánsko (5:2), Bielorusko (7:0).

Výsledok: B-skupina (Ostrava)
Slovensko – Rusko 2:3 po predĺžení (1:0, 0:1, 1:1 – 0:1)

05:58 – 1:0 T. Kopecký (R. Pánik, V. Dravecký)

26:41 Milan Jurčina – 2 min. (krosček)

38:31 Viktor Tichonov – 2 min. (hákovanie)

strely na bránu: 22:32, vylúčenia: 2:1 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Hodek, Šindler (obaja ČR) – Fluri (Švajč.), Lederer (ČR), 8812 divákov

Slovensko: J. Hudáček – Meszároš, Graňák, Marek Ďaloga, J. Mikuš, Jurčina, Sersen, A. Jánošík – L. Hudáček, Surový, Gáborík – Miklík, Viedenský, Tatar – Jurčo, Bližňák, Bartovič – Dravecký, T. Kopecký, Pánik

Rusko: Bobrovskij – A. Belov, Jakovlev, Kulikov, Antipin, J. Medvedev, Čudinov, Mironov – Dadonov, Šipačov, Panarin – Moziakin, Malkin, Kuľomin – Anisimov, Kovaľčuk, Tarasenko – Plotnikov, V. Tichonov, Širokov

Rusi začali aktívne, hneď v úvodných sekundách si vytvorili niekoľko šancí – strely Šipačova, Anisimova a Tarasenka sa gólom neskončili. V tretej minúte vypálil spomedzi kruhov Tichonov, ale jeho strelu za Hudáčka nedorazil Širokov. Na opačnej strane Bobrovského bránu z ľavej strany minul Pánik. V štvrtej minúte Graňák výborne zasiahol pri prečíslení Rusov dvoch proti jednému a Hudáček zneškodnil aj ďalšiu šancu Šipačova.

8. Slovinsko 6 0 0 0 6 8:22 0 – istý zostup do A-skupiny I. divízie MS

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.

Gólman Bobrovskij si poradil so strelou Jurča, ale v šiestej minúte ho „nachytal na hruškách“ Kopecký, ktorý z ľavej strany z otočky vystrelil a na prekvapenie všetkých skončil puk v jeho bránke – 1:0. V 10. minúte sa spoza bránky pred Hudáčka dostal Dadonov, ale vyrovnať sa mu nepodarilo a puk po jeho ďalšej strele chytil slovenský gólman do lapačky.

V 13. minúte po ľavej strane do útočného pásma prenikol Gáborík – jeho strela skončila nad Bobrovského bránkou. O dve minúte neskŕ sa Rusi dostali do prečíslenia troch proti jednému, ale puk po strele Panarina brankár Hudáček betónom vyrazil. a neujal sa ani pokusy Malkina a obrancu Belova.

Dve dobré príležitosti mali aj naši hokejisti – Bobrovského pozornosť strelou z ľavej strany vyskúšal Bartovič a puk z hokejky Jurča tečovali ruskí obrancovia. V 18. minúte putoval na trestnú lavicu Surový – ruskí hokejisti sa usadili v útočnom pásme a niekoľkými strelami ohrozili Hudáčka, ale ten vyrovnanie nepripustil.

V úvodných sekundách druhej dvadsaťminútovky chytil Bobrovskij puk do lapačky po strele Gáboríka a Viedenského pokus zblokoval Malkin. Pred Hudáčkom manévroval s pukom Tarasenko, ale k zakončeniu sa nedostal. V 24. minúte sa Šipačov snažil prestrčiť puk na Dadonova, ruský útočník však bol veľmi blízko pred Hudáčkom a nemohol lepšie zakončiť.

V 25. minúte Kovaľčuk výborne prihral Tarasenkovi – proti jeho strele Hudáček skvele zasiahol pravým betónom. V ďalšom ruskom nápore Tichonovova strela len tesne minula ľavú žŕdku slovenskej bránky a Hudáček si poradil aj s pokusmi Mironova. Rusom sa podarilo vyrovnať pri vylúčení Jurčinu – Čudinov prihral nad pravý kruh Moziakinovi a ten prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste, pred Hudáčkom ešte clonil Kuľomin – 1:1.

Slováci sa pred Bobrovského dostali až v 30. minúte, keď po vhadzovaní v útočnom pásme ruský gólman nedovolil skórovať Bartovičovi. O dve minúty Graňák vypálil od modrej čiary – jeho pokus tesne minul bránku a v pokračujúcej akcii našich hokejistov opäť od modrej strieľal Kopecký a Pánikovi sa nepodarilo tečovať puk pred Bobrovským, ktorý puk skryl do výstroja.

V 35. minúte v ruskom útočnom pásme opäť zahrozila štvrtá slovenská formácia, po Kopeckého strele sa k puku dostal Dravecký, ktorý neprihral presne na Meszároša a Kovaľčuk sa dostal do rýchleho protiútoku a nastrelil ľavú žŕdku Hudáčkovej bránky. V 38. minúte Tichonov zahákoval Hudáčka a putoval na „lavicu hanbu“. Slovenskí hokejisti zavreli Rusov v pásme – najväčšie šancu mali Pánik, ktorého strela skončila len tesne nad bránkou a Gáborík v „tutovke“ z tesnej blízkosti nenamieril puk od odkrytej bránky, ale len do Bobrovského.

Tretia tretina začala dohrávanou slovenskou presilovkou. Gáborík sa z ľavej strany natlačil pred Bobrovského a puk po jeho strele „lízol“ hornú žŕdku a pri ďalšom pokuse Surového ruskému gólmanovi opäť zvonilo v ušiach.

Po slovenských šanciach zahrozili Rusi a Tarasenko si nakorčuľoval medzi kruhy a strelou švihom nedal Hudáčkovi šancu – 1:2. V 44. minúte najprv Hudáček chytil do lapačky puk po strele Kovaľčuka a betónom zasiahol po tom, čo Kuľomin spoza bránky prihral Malkinovi. Na opačnej strane Bobrovskij zneškodnil Tatarov pokus spomedzi kruhov.

V 47. minúte predviedol Hudáček najlepší zákrok zápasu, keď v stopercentnej šanci nedovolil skórovať Malkinovi. V 48. minúte Hudáček vysunul Gáborík a ten z ľavého kruhu prestrelil Bobrovského – 2:2. Zázračná Hudáčkova lapačka úradovala aj pri ďalšej strele Dadonova. V 53. minúte sa pred Bobrovského z pravej strany natlačil Ďaloga, ale jeho bekhendové zakončenie nenarobilo problémy ruskému brankárovi.

Gólom neskončila ani akcia prvého slovenského útoku – Surový prihral na pravú stranu Hudáčkovi a ten puk posunul pred bránku na Gáboríka, ktorému v poslednej chvíli zabránil zakončiť Kuľomin. V 56. minúte Slovákom zamotala hlavu „petrohradská formácia“ – puk po strele Panarina chytil Hudáček do lapačky. Výbornú šancu po prihrávke Viedenského mal Tatar, ale Bobrovskij sa výborne presunul a puk chytil.

Predĺženie

Nadstavenú päťminútovku začali aktívnejšie Rusi – s dvomi šancami Malkina si Hudáček poradil. Dve strely Sersena musel zneškodniť Bobrovskij. V 63. minúte o triumfe „zbornej“ rozhodol Panarin, ktorý si nakorčuľoval na ľavý kruh prekonal Hudáčka – 2:3.

Vladimír Vůjtek (tréner SR): „Dnes sme odohrali náš najlepší duel na tomto šampionáte. Od začiatku sme sa bili o body, ale ruský tím je veľmi silný. Miestami sa darilo súperovi zatlačiť nás do defenzívy, ale boli sme schopní aj kontrovať a tiež si vytvoriť dobré príležitosti. Posledná tretina bola úplne vyrovnaná a šance na víťazstvo mali obe strany.“

Oleg Znaroks (tréner Ruska): „Vyhrali sme až v predĺžení, ale tiež sme absolvovali najlepší zápas na turnaji. Mali sme možnosť rozhodnúť aj v riadnom hracom čase, ale nepodarilo sa nám to.“

Július Hudáček (brankár Slovenska): „Pri rozhodujúcom góle sa hráč súpera dostal dosť blízko. To je šikovnosť ruských hráčov. Hodil si to z mojej pravej strany do stredu a vtedy vystrelil, keď som sa ja premiestňoval. Škoda, mohol som to mať. Sám som bol prekvapený, že som nebol pri svojej premiére na MS nervózny. Mal som dosť roboty, chlapci mi pomohli, pozbierali odrazené puky, ja som sa dobre cítil. Zápas mi zbehol veľmi rýchlo. Užil som si ho. Ak by to bola víťazná premiéra, bolo by to krajšie.“

Peter Oremus (asistent trénera SR): „Z výkonu máme radosť, aj keď bodov je málo. Pobili sme sa o výsledok. Máme ešte jeden zápas pred sebou v skupine a pevne verím, že ho odohráme tak ako dnešný. Každá jedna ruská päťka je nebezpečná. Mali sme dobrú prvú i záverečnú tretinu. Odohrali sme kvalitné stretnutie.“

Tomáš Tatar (útočník SR): „Dotiahli sme zápas do predĺženia, škoda, že sme nedali víťazný gól. Bojovali sme, dali do stretnutia všetko, podali sme dobrý výkon.“

Marián Gáborík (útočník SR): „Myslím si, že z našej strany to bol najlepší výkon na turnaji. Naša hra sa postupne stupňuje. Včera sme odohrali veľmi ťažký zápas, dnes sme nadviazali na výkon z neho.

Dali sme aj góly. Máme bod, stále žijeme a ideme bojovať ďalej. Každá prehra mrzí. Máme aspoň bod, škoda druhého i tretieho gólu, keď sme veľmi ustúpili a Hudy (Július Hudáček – pozn.) tam veľa šancí nemal. Podržal nás však v dôležitých momentoch.“

Michal Sersen (obranca SR): „Je to veľká škoda. Dnes sme hrali naozaj dobrý hokej, dali aj góly a boli Rusom minimálne vyrovnaným súperom. Škoda, že sme to nedotiahli do víťazného konca. Skvelý výkon podal Julo Hudáček. Stále hráme o štvrťfinále, kým tam bude šanca, nemáme sa prečo vykašľať. Budeme bojovať do konca.“

Tomáš Kopecký (kapitán SR): „Po prehre po predĺžení chýba každý stratený bod. Dnes sme odohrali skvelý zápas, mali sme málo vylúčených, v tretej tretine sme trafili žŕdky a chýbalo nám aj šťastíčko. Vieme, že teraz musíme bojovať aj s Američanmi. Dnes sme si dokázali, že keď hráme svoj systém a dodržiavame disciplínu, vieme hrať aj so silnými súpermi. Pri góle som sa snažil vystreliť z otočky a vyšlo to. Niekedy sa podaria aj takéto góly.“

Dominik Graňák (obranca SR): „Bol to náročný zápas proti ťažkému súperovi. Rusi boli ofenzívne veľmi silní. Čím dlhšie človek udrží puk v ich pásme, tým lepšie. Neradi hrajú v defenzíve. Bol to pre nás asi najťažší duel v doterajšom priebehu turnaja. Nepočítam dopredu, koľko bodov potrebujeme, vedel som, že ich musíme získať. Škoda, že sme nezískali dva body. Je teraz dobré, že máme deň voľna, oddýchneme si a naberieme sily na súboj s USA.“

Marek Viedenský (útočník SR): „Prvý gól nám veľmi pomohol. Rusi nás tlačili, my sme však veľmi dobre bránili. Škoda, že sme nedali viac gólov a nevyhrali. Musíme to naďalej skúšať, strieľať na bránku a potom nám to možno padne viackrát. Rusi sú úžasní korčuliari, kombinujú v rýchlosti a majú naozaj kvalitný tím.“

Artemij Panarin (útočník Ruska): „Nebol to pre nás ľahký zápas, ale tešíme sa z víťazstva. Nepomohlo nás, že Slováci dali v úvode kuriózny gól. Sergej Bobrovskij nás však potom podržal. Dôležité je, že sme vyhrali. Nehrali sme zle, musíme však premieňať naše šance. Oveľa vážnejšie zápasy prídu v play-off.“

Sergej Bobrovskij (brankár Ruska): „Získali sme aspoň dva body, čo je dôležité. Nemyslím si, že by sme mali byť sklamaní. Občas padnú podobné góly ako prvý slovenský. Chyby sú súčasťou hry. Nevadilo mi, že som chýbal dva duely po sebe. Všetko je v poriadku.“

Vladimir Tarasenko (útočník Ruska): „Snažili sme sa dnes pričasto kombinovať, musíme hrať jednoduchšie. Vytvorili sme si množstvo šancí, ale na ich realizácii ešte potrebujeme popracovať.“

Viac k osobe Branislav KonrádIvan BarankaJúlius HudáčekMarek ĎalogaMilan JurčinaSergej BobrovskijTomáš SurovýViktor TichonovVladimír DraveckýVladimir Tarasenko