Slováci prehrali prestrelku, Nagy sa pobil so Stasenkom

Slovensko - Bielorusko
Bielorus Andrej Stepanov v súboji so slovenským obrancom Markom Ďalogom pred brankárom Igorom Brikunom počas zápasu Euro Hockey Challenge. Košice, 16. apríl 2015. Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 16. apríla (WEBNOVINY) – V prvom z dvojice prípravných stretnutí hokejistov Slovenska a Bieloruska sa vo štvrtok v Košiciach zrodilo víťazstvo bieloruského tímu 5:4 po samostatných nájazdoch. Najlepšími hráčmi stretnutia boli Alexej Kaľužnyj a Michel Miklík.

Góly v úvodnej tretine padali na jej začiatku a konci. Prvý už v 13. sekunde strelil obranca Ivan Baranka. O vyrovnanie sa postaral Alexej Kaľužnyj, ktorý v 62. sekunde v presilovej hre zúžitkoval presnú prihrávku Andreja Kosticyna. Gólom do šatne poslal Bielorusov do vedenia Jevgenij Kovyršin.

Na začiatku druhej časti hry zápas okorenil pästný súboj Ladislava Nagya so stokilovým bieloruským „zadákom“ Nikolajom Stasenkom. V následnej presilovej hre na 2:2 vyrovnal strelou od modrej čiary obranca Marek Ďaloga a v 32. minúte misky váh na slovenskú stranu opäť naklonil Michel Miklík.

V tretej dvadsaťminútovke gólová prestrelka pokračovala. Bielorusi v 48. minúte potrestali nedisciplinovanosť Slovákov, ktorí zle striedali – v presilovke skóroval Andrej Stepanov. Ďalšiu početnú výhodu využil v 51. minúte Sergej Demagin. Zápas poslal do predĺženia Peter Podhradský – na 4:4 vyrovnal na začiatku 56. minúty.

V nadstavenej päťminútovke mal bieloruský tím výhodu ďalšej presilovky. Keďže ju nevyužil, o víťazovi rozhodli samostatné nájazdy, v ktorých Júliusa Hudáčka prekonali Stepanov a Kosticyn.

Obrazom: Slováci prehrali s Bielorusmi 4:5 po samostatných nájazdoch

Pre Slovákov to bol piaty zápas v príprave pred vrcholom sezóny – majstrovstvami sveta v Prahe a Ostrave (1.- 17. 5.). Z prvých dvoch súbojov so Švédskom jeden prehrali (3:4) a v druhom sa tešili z triumfu 3:1. V minulom týždni nedokázali v derby poraziť Čechov – v Jihlave sa zrodili výsledky 2:3 po sam. nájazdoch a 1:3. Bielorusi v príprave na MS 2015 pred štyrmi dňami podľahli v Dánsku hladko 1:6.

Celková aktuálna bilancia zo vzájomných stretnutí proti Bielorusku je pozitívna pre Slovákov: 25 zápasov, 14 víťazstiev, 1 remíza, 11 prehier. Odvetu medzi Slovákmi a Bielorusmi uvidia diváci v Poprade v sobotu 18. apríla od 17.00 h.

VÝSLEDOK:
Slovensko – Bielorusko 4:5 po sam. nájazdoch (1:2, 2:0, 1:2 – 0:0, 0:1)

– hralo sa v košickej Steel aréne

00:13 – 1:0 I. Baranka (L. Nagy, T. Marcinko)

01:02 – 1:1 A. Kaľužnyj (A. Kosticyn) – presilová hra

19:31 – 1:2 J. Kovyršin (S. Drozd, A. Kulakov)

21:41 – 2:2 M. Ďaloga (M. Miklík) – presilová hra

31:40 – 3:2 M. Miklík (M. Viedenský, J. Mikuš)

47:21 – 3:3 A. Stepanov (A. Jefimenko) – presilová hra

50:27 – 3:4 S. Demagin – presilová hra

55:04 – 4:4 P. Podhradský

Samostatné nájazdy:

1. séria: A. Kosticyn (gól) – R. Tybor (nedal)

2. séria: A. Stepanov (gól) – M. Haščák (nedal)

3. séria: –

Vylúčenia:

00:40 Marek Viedenský – 2 min. (hákovanie)

02:08 Peter Podhradský – 2 min. (nedovolené bránenie)

02:55 Nikita Ostinenko – 2 min. (podrazenie)

03:49 Ivan Baranka – 2 min. (hákovanie)

15:56 Ivan Baranka – 2 min. (nedovolené bránenie)

20:29 Ladislav Nagy – 2 min. (hrubosť) + 10 min. osobný trest (zhodenie rukavíc)

20:29 Nikolaj Stasenko – 2+2 min. (hrubosť) + 10 min. osobný trest (zhodenie rukavíc)

23:03 Bielorusko – 2 min. (príliš veľa hráčov na ľade)

27:40 Bielorusko – 2 min. (príliš veľa hráčov na ľade)

39:16 Libor Hudáček – 2 min. (podrazenie)

47:09 Slovensko – 2 min. (príliš veľa hráčov na ľade)

49:10 Ladislav Nagy – 2 min. (nebezpečná hra so zdvihnutou hokejkou)

63:07 Slovensko – 2 min. (príliš veľa hráčov na ľade)

strely na bránku: 38:44, vylúčenia: 9:5, navyše: Nagy 10 min. osobný trest za zhodenie rukavíc – Stasenko 10 min. osobný trest za zhodenie rukavíc, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Baluška, Kubuš – Gajan, Smrek, 7045 divákov

Slovensko: J. Hudáček – Baranka, Podhradský, J. Mikuš, Ďaloga, Graňák, Čerešňák, Jánošík, Jurčina – Nagy, Marcinko, J. Sýkora – Tybor, Viedenský, Miklík – Bartovič, Bližňák, L. Hudáček – Cehlárik, Lušňák, Haščák

Bielorusko: Brikun – Korobov, Usenko, Stasenko, Goroško, Lisovec, Ustinenko, Karev – Gavrus, Kaľužnyj, A. Kosticyn – Stepanov, Kovyršin, Kuľakov – Drozd, Kitarov, Demagin – Jefimenko, Volkov, Demkov

Ešte predtým, než si bieloruský brankár Brikun prvýkrát siahol na puk, ocitol sa za jeho chrbtom v bránke. Skóre zápasu otvoril expresným gólom už v 13. sekunde obranca Baranka –1:0.

Bielorusom trvalo 49 sekúnd, kým vyrovnali. Skvelú prihrávku A. Kosticyna využil hosťujúci kapitán Kaľužnyj a prekonal J. Hudáčka –1:1.

Slovenské šance potom nepremenili Ďaloga a Nagy a strelecky o niečo aktívnejší Bielorusi uštedrili domácim tzv. gól do šatne. Dvadsaťdeväť sekúnd pred koncom I. tretiny ho strelil Kovyršin – 1:2

V úvode druhej časti zaujala pästná výmena medzi Stasenkom a Nagyom, ktorej iniciátorom bol bieloruský obranca. Jeho vylúčenie na 2+2 min (obaja hráči sa nevyhli osobnému trestu na 10 min) za údery gólom potrestal obranca Ďaloga, ktorý od modrej prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste –2:2.

V 32. minúte Slováci predviedli modernú akciu s kolmými prihrávkami a na jej konci bola presná strela švihom v podaní Miklíka –3:2. V 35. minúte mohol pridať štvrtý slovenský gól kapitán Graňák, ale Brikun si poradil.

Tretiu tretinu začali hostia presilovkou, ale brankára J. Hudáčka neprekonali. Nasledoval veľký tlak Bielorusov, ktorý vyvrcholil v 48. minúte vyrovnávajúcim gólom v presilovke, keď Hudáčka strelou bez prípravy prekonal Stepanov – 3:3. Bola to jedenásta strela na bránku v podaní hosťujúcich hráčov v záverečnej tretine.

Bielorusi sa neuspokojili, pokračovali v tlaku a pri vylúčení Nagya ich poslal do vedenia Demagin – 3:4. Slováci ešte raz zdvihli hlavy. V 55. minúte predviedol parádnu individuálnu akciu obranca Podhradský a po obídení bránky už na začiatku 56. minúty bekhendom efektne prekonal Brikuna a poslal zápas do predĺženia – 4:4.

Predĺženie a sam. nájazdy

V nadstavenej päťminútovke išiel na trestnú lavicu L. Hudáček, Slováci sa však ubránili bieloruskému tlaku. O víťazovi museli rozhodnúť nájazdy, v ktorých presne mierili iba bieloruskí hráči – 4:5.

Vladimír Vůjtek (tréner SR): „Nevieme dotiahnuť zápas do víťazného konca, stále nám niečo chýba. Prvá tretina bola vyrovnaná, inkasovaný gól z poslednej minúty nás nezrazil. V druhej tretine sme hrali veľmi dobre, bohužiaľ sme nepremenili niekoľko dobrých príležitostí. V tretej časti hry sme doplatili na oslabenia, neboli sme schopní ubrániť sa so štyrmi hráčmi. Nevedeli sme si poradiť s bieloruskou kombináciou. Poučujeme sa z každého zápasu, ale ešte ani raz sme nedokázali počas celých 60 minút hrať to, čo sme schopní. Vždy nám vypadnú nejaké minúty. Dnes sme boli slabší v nájazdoch.“

Július Hudáček (brankár SR): „Prvé dve tretiny boli z našej strany celkom dobré. V hre piatich proti piatim sme dobre kombinovali, hra vyzerala napohľad celkom dobre. Mohli sme dať viac gólov… Tretia tretina bola z našej strany katastrofálna. So súperom,akým je Bielorusko, nemôžeme hrať 16 – 18 minút v oslabení. Zbytočne sme faulovali a potom sme ich zbytočne vrátili do hry. Keby sme zvýšili na 4:2, bolo by to pokojnejšie. Problém je aj v tom, že nehráme celých 60 minút. Prvý nájazd – súper ma trochu šťastie, postavil sa mu puk a trafil to priamo do vinkľa. Ten druhý, už som si myslel, že ho mám, ale rutinérsky to zakončil.“

Ivan Baranka, obranca SR (obranca SR, autor gólu): „Myslím si, že prvé dve tretiny neboli zlé, no opäť nám ušla tretia. Prehrali sme si to vylúčeniami a Bielorusi to potrestali a strelili tri góly. Vieme, že s častými vylúčeniami to ďaleko nepotiahneme. Zatiaľ sme vyhrali iba jeden zápas proti Švédom a vylúčenia sú jedným z dôvodov našich prehier.“

Michel Miklík, útočník SR (útočník SR, autor gólu a asistencie): „Dve tretiny sme boli lepším tímom na ľade. Do tretej tretiny sme nastúpili ´lacno´. robili sme chyby a hrali v oslabeniach. To by sa nám nemalo stávať, pustili sme súpera do hry a takto to aj dopadlo. Len tak-tak sme stihli vyrovnať, ale nevyšli nám nájazdy.“

Viac k osobe Ivan BarankaLadislav NagyLibor HudáčekMarek ĎalogaMarek ViedenskýMichel MiklíkPeter Podhradský
Firmy a inštitúcie Bieloruská hokejová reprezentáciaSlovenská hokejová reprezentácia