Aktualizované: Slováci sa do finále v Prahe nedostali, Grigara od postupu delilo iba 18 stotín sekundy

Andrej Málek
Slovenský kajakár Andrej Málek. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 8. septembra 18:36

Český kajakár Jiří Prskavec a austrálska kanoistka Jessica Foxová sa stali víťazmi nedeľňajších súťaží na pretekoch záverečného 5. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v Prahe-Troji. Ani jednej zo štyroch slovenských lodí sa nepodarilo prebojovať do finále.

Očakávaný český triumf

Medzi kajakármi Jakub Grigar obsadil 13. priečku, o prienik medzi elitnú desiatku ho pripravil dotyk s deviatou bránkou a pomalšia dolná časť technicky náročnej trate v Prahe. Od postupu ďalej ho delilo iba 18 stotín sekundy.

Andrejovi Málekovi semifinále nevyšlo, so šiestimi trestnými sekundami skončil na 32. priečke. „Semifinálová jazda bola celkom fajn, o postup som prišiel dotykom s bránkou. S vystúpením môžem byť spokojný, ale s výsledkom nie,“ poznamenal Grigar podľa Rádia Slovensko.

V Prahe sa zrodil očakávaný český triumf. Prvenstvo si vyjazdil Jiří Prskavec pred krajanom Vítom Přindišom, treti skončil Francúz Boris Neveu. Prskavec sa teší aj z celkového triumfu vo Svetovom pohári, spomedzi Slovákov skončil najvyššie Andrej Málek – na 11. mieste. Jakub Grigar je v sumáre sezóny SP 2019 sedemnásty a Andrej Málek dvadsiaty.

Stanovskej sa triasli ruky

V kategórii kanoistiek sa nedarilo dvojici slovenských semifinalistiek – Soňa Stanovská obsadila 13. miesto s odstupom 2,59 sekundy na elitnú desiatku, Moniku Škáchovú klasifikovali na 22. priečke. Emanuela Luknárová skončila už v piatkovej kvalifikácii.

Prvenstvo si vyjazdila Austrálčanka Jessica Foxová s tesným náskokom 4 stotín sekundy pred Britkou Kimberley Woodsovou. Tretia skončila domáca reprezentantka Tereza Fišerová. Foxová sa stala po piaty raz celkovou víťazkou SP v kategórii C1. Okrem toho má na konte aj dva celkové triumfy v K1. Zo Sloveniek bola Monika Škáchová celkovo pätnásta a Soňa Stanovská dvadsiata tretia.

„Na štarte sa mi triasli ruky a búšilo srdce, no zvládla som to dobre a dala asi najlepšiu jazdu v tomto roku. Urobila som dva hlúpe ‚ťuky‘, ktoré ma obrali o finále,“ povedala po semifinále Stanovská. „Ťažké pasáže som absolvovala dobre, no pokazila som jednoduchšie časti. Verím, že mi to lepšie vyjde n majstrovstvách sveta v Seu d’Urgell. Tam to mám rada“ skonštatovala Škáchová.

Slovenská kvalifikácia o účasť v Tokiu

Na pretekoch SP v Prahe pokračovala slovenská kvalifikácia o účasť na olympijských hrách 2020 v japonskom Tokiu. Súčasťou internej kvalifikácie boli aj minulotýždňové preteky SP v nemeckom Markkleebergu, o právo predstaviť sa pod piatimi kruhmi budú Slováci bojovať aj na majstrovstvách sveta v španielskom Seu d’Urgell v závere septembra a v máji 2020 majstrovstvá Európy v Londýne.

V každej kategórii bojuje o účasť na OH trojica pretekárov. Ak nastane situácia, že niektorý z tria dosiahne matematicky nedostihnuteľný náskok už po troch pretekoch, nominačný boj sa uzavrie už po svetovom šampionáte. V opačnom prípade nominácia pokračuje a rozhodne sa až na ME v Londýne 2020.

„V sobotu sme dosiahli vynikajúce výsledky medzi singlistami, keď všetci traja boli vo finále a Matej Beňuš sa stal celkovým víťazom SP. Vynikajúca bola aj Eliška Mintálová v kajaku, ktorá štvrtým miestom dosiahla najlepší výsledok v kariére. V nedeľu škoda Jakuba Grigara, postup mu ušiel len veľmi tesne. V internej kvalifikácii sa nám to poriadne zamotáva, majstrovstvá sveta a potom aj majstrovstvá Európy budú isto ešte veľmi zaujímavé. Koncom septembra nás čaká svetový šampionát a tam chceme to hlavné – získať miestenky na olympiádu,“ zhodnotil športový riaditeľ sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Lukáš Giertl.

Finále Svetového pohára vo vodnom slalome

  • Praha-Troja

C1Ž – finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 113,95 (2), 2. Kimberley Woodsová (V. Brit.) 113,99 (2), 3. Tereza Fišerová (ČR) 118,39 (2), … v semifinále: 13. Soňa Stanovská (SR) 128,23 (4), 22. Monika Škáchová (SR) 131,61 (0) – obe nepostúpili do finále, … v kvalifikácii: Emanuela Luknárová (SR) nepostúpila do semifinále

K1M – finále: 1. Jiří Prskavec 90,67 (0), 2. Vít Přindiš (obaja ČR) 93,20 (0), 3. Boris Neveu (Fr.) 94,18 (0), … v semifinále: 13. Jakub Grigar (SR) 96,50 (2), 32. Andrej Málek (SR) 105,56 (6) – obaja nepostúpili do finále, … v kvalifikácii: Martin Halčin (SR) nepostúpil do semifinále

Konečné poradie v SP 2019

C1Ž: 1. Jessica Foxová (Aus.) 312 bodov, 2. Ana Satilová (Braz.) 225, 3. Tereza Fišerová (ČR) 222, … 15. Monika Škáchová (SR) 122, 23. Soňa Stanovská (SR) 97, 34. Emanuela Luknárová (SR) 61, 56. Simona Glejteková (SR) 19, 79. Simona Maceková (SR) 2

K1MP: 1. Jiří Prskavec (ČR) 319 bodov, 2. Peter Kauzer (Slovin.) 266, 3. Vít Přindiš (ČR) 262, … 11. Andrej Málek (SR) 154, 17. Jakub Grigar (SR)135, 20. Martin Halčin (SR) 123

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jakub GrigarJessica Foxová