Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Usmev
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: flickr.com

Slováci sa mračia viac ako iné národy, ukázal prieskum

BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Až 98 percent Slovákov si myslí, že by sme sa mali usmievať viac a dve tretiny si myslia, že sa mračíme viac ako ostatné národy. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry STEM/MARK, ktorá v období od 11. do 13. februára oslovila 500 respondentov vo veku 15 až 60 rokov.

Slováci sú podľa prieskumu presvedčení, že menej ako my sa usmievajú už len Angličania, Nemci a Maďari. Za najveselšie národy pokladáme Talianov, Španielov a Francúzov. Až 62 percent opýtaných si myslí, že Česi sa usmievajú viac ako Slováci. Podobné percento Čechov si zasa myslí, že Slováci sú usmievavejší ako Česi.

Potrebu úsmevu si uvedomujeme

Výsledky prieskumu súčasne potvrdzujú, že dôležitosť úsmevu pre celkovú pohodu a radosť zo života si všetci uvedomujeme. Význam úsmevu pre svoj život deklaruje viac ako 90 percent Slovákov. Aj napriek tomu sa však dve tretiny z nás vôbec nesnažia aktívne premáhať zlú náladu a usmievať sa na ľudí okolo seba.

Prst, usmev, objatie
Foto: shutterstock.com
Len šesť percent respondentov sa usmieva za každých okolností. Najhoršie je to počas bežných pracovných dní, keď sa len dve percentá z nás stretávajú prevažne s usmiatymi ľuďmi. O niečo lepšie je to cez víkendy, keď veselých a usmiatych ľudí stretáva každý štvrtý Slovák.

Úsmev na tvári nám podľa prieskumu dokážu vyvolať blízki ľudia, predovšetkým deti, naši partneri, kolegovia v práci, dobrí priatelia a, samozrejme, aj ľudia, ktorí sa na nás usmievajú. Oveľa menej sa usmievame na cudzích ľudí, s ktorými sa stretávame náhodne.

Na predavačky sa napríklad usmieva len asi osem percent z nás a na ľudí na ulici ešte menej – len štyri percentá. Anekdoty, vtipy a vtipné situácie sú dôvodom pre úsmev či smiech len pre 11 percent respondentov a rovnako často sa usmievame, keď máme pohodu a dobrú náladu. Nezanedbateľný vplyv na úsmev a dobrú náladu majú aj príjemné spomienky, dobré správy, slnko, dobré počasie, hudba, ale aj úspech, dobrá finančná situácia a pozitívne myslenie.

Pozitívni ľudia to majú ľahšie

„Úsmev – jeho častosť a úprimnosť je prejavom osobnosti človeka a základom vytvárania medziľudských vzťahov. To, či sa usmievame alebo nie, spôsobuje viacero faktorov: naše postoje, spôsob myslenia, vzťahové väzby k iným ľuďom, úroveň sebavedomia a sebadôvery, spokojnosť so sebou samým. Pozitívne nastavení, usmievaví ľudia to majú v živote ľahšie. Ľahšie znášajú bolesť, posilňujú svoj imunitný systém, sú schopní nájsť si radosť v práci i osobnom živote a všeobecne sú úspešnejší. V medziľudskej interakcii platí: Čím širší a žiarivejší úsmev, tým vrúcnejší človek,“ uviedla psychologička Daniela Mináčová.

„Často si silu úsmevu neuvedomujeme. Pôsobí pozitívne nielen na ostatných, ale rozjasňuje aj nás samých. Ženy, ktoré sa neusmievajú, sa všeobecne považujú za nešťastné, muži zase za príliš dominantných. Väčšina z nás aspoň z časti tuší, čo sa nám páči na ostatných. Sme citliví na ich pohľad, pohyby a samozrejme úsmev. Ak sa na nás niekto usmeje, stáva sa pre nás atraktívnym a sympatickým človekom. Automaticky mu priradíme kladné vlastnosti. Preto odporúčam čo najširší úsmev, aby sme získali dobré hodnotenie od iných. Krásne to povedal Louis Schmidt: Úsmev je svetlo, ktoré pri pohľade do očí naznačí, že srdce je doma,“ dodala Mináčová.

Informácie pochádzajú od Miriamy Horváthovej zo spoločnosti AMI Communications Slovakia.

K téme

Ľudia ho milujú aj nenávidia, tvrdí prieskum o Ficovi Vysoké náklady na život strašia takmer dve tretiny Slovákov

Neprehliadnite

V prípade vraždy novinára Kuciaka sa procesné strany oboznamujú s vyšetrovacím spisom Video: Tackal sa pri čiare a po spadnutí vstal na tretí pokus, rozhodca Milan sa vyfarbil Mám pocit, že na Slovensku chýba nadšenie niečo budovať, vyhlásil Danko Čo sa tým zmení, ak sa po štvrtý raz stanem majstrom sveta, pýtal sa Peter Sagan Košická župa ponúkla odkúpenie oceliarne U. S. Steel za jedno euro, Žigovo ministerstvo sa rozohnilo Brexit bez dohody spôsobí nenapraviteľné a vážne škody, varujú európske združenia výrobcov áut

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X