Za chlieb a rožky si Slováci priplatia, mlynári uviedli dôvody

pečivo, chlieb
Foto: ilustračné, Getty images

BRATISLAVA 21. januára (WebNoviny.sk) – Slovenská spoločnosť mlynárov avizuje, že odbytové ceny mlynských výrobkov pôjdu opäť hore. A to aj napriek tomu, že čiastočné zdražovanie týchto výrobkov už nastalo tesne po minuloročnej žatve.

Neúroda obilia najmä v Nemecku

Dôvodom sú nižšie úrody obilnín v EÚ, rast ich cien vrátane SR a ďalšie zdražovanie položiek, ktoré vplývajú na celý mlynský priemysel. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Neúroda obilia najmä v Nemecku a vo Francúzku, ale i v ďalších európskych krajinách, sa na trhu s obilím na Slovensku prejavuje podľa SPPK zvýšeným vývozom kvalitného potravinárskeho obilia za vysoké ceny.

Musia tieto ceny akceptovať

„Podniky mlynského priemyslu musia tieto ceny akceptovať, keďže chcú zabezpečiť svoju výrobu. Zvýšené náklady na nákup obilia (tvoria 70 až 80 % výrobných nákladov) sa však už nedarí premietnuť do odbytových cien mlynských výrobkov,“ ozrejmila Holéciová.

Významný vplyv na ekonomiku mlynského priemyslu má podľa SPPK pritom cena základnej vstupnej suroviny (hlavne pšenice a raže) a jej premietnutie do predajných cien mlynských výrobkov. Dôležitý je aj rast cien ďalších nákladových položiek, ako sú energie, mzdy, sociálne balíčky a ďalšie. To všetko sa podľa SPPK v rozhodujúcej miere podpisuje pod fakt, že mlynský priemysel sa nachádza v zložitej ekonomickej situácii a väčšina podnikov produkuje stratu.

Rezervy na krytie rastu cien

„Na jeseň minulého roka sa podarilo mlynárom pretaviť do odbytových cien len časť nárastu nákladov. Dôvodom bolo, že ich odberatelia (pekári a obchodníci) nedokázali vzhľadom na zmluvné podmienky so svojimi partnermi hneď reagovať na novú ekonomickú realitu. V tomto momente môžeme povedať, že súčasné zdraženie mlynských výrobkov zaostáva za reálnou potrebou úpravy cien už štyri mesiace, čo nie je ďalej možné dotovať zo strany mlynárov. Mlynský priemysel, ako sme už neraz zdôraznili, nemá vnútorné rezervy na vykrývanie rastu cien potravinárskeho obilia, ako aj rastu nákladov spojených zo sociálnym balíčkom, rastom energií,“ vysvetlil tajomník Slovenskej spoločnosti mlynárov Ondrej Šaling.

Mlynský priemysel musí podľa Šalinga nové vyššie ceny premietnuť do odbytových cien svojich výrobkov. „Je to ekonomická nevyhnutnosť. Očakávame, že rokovania s našimi obchodnými partnermi o nových odbytových cenách mlynských výrobkov budú úspešné“, dodal. Podniky mlynského priemyslu podľa SPPK už rokujú o vyšších cenách mlynských výrobkov so svojimi obchodnými partnermi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Holéciová
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora