Slováci si radi zlepšujú vedomosti o zdraví cez internet

Pocitac zdravie lekar nemocnica lieky internet
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) – Slovákov, ktorí vyhľadajú informácie o zdraví na internete, najviac zaujímajú všeobecné informácie o zdraví a možnosti zlepšenia zdravia. O prieskume Európskej komisie agentúru SITA informoval hovorca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

Slovákov menej zaujímajú informácie o konkrétnych chorobách a liečebných postupoch. V porovnaní s ostatnými Európanmi málo využívame internet na to, aby sme si ešte raz overili informácie od lekára.

Ani 20 percent neverí v spoľahlivosť informácií

Ako dôvod nespokojnosti s online informáciami o zdraví Slováci uvádzajú nespoľahlivosť informácií, komerčný charakter, málo detailov a nezrozumiteľnosť. Podľa prieskumu má 34 percent Slovákov problém informáciu vyhľadať. Z tých Slovákov, ktorí internet na vyhľadávanie informácií nepoužívajú, 38 percent ako dôvod uviedlo, že tieto informácie nepotrebujú alebo nemajú prístup na internet.

Naopak, 92 percent Slovákov, ktorí internet na tento účel používajú, si myslí, že si vďaka tomu zlepšujú svoje vedomosti o zdraví. Slováci však sú spolu so Slovincami najmenej spokojní s tým, čo o zdraví nájdu na internete. Informácie považujú za menej užitočné, málo zrozumiteľné, nepodstatné pre individuálnu situáciu. Len 18 percent Slovákov si myslí, že informácie na internete pochádzajú zo spoľahlivého zdroja. Zároveň prieskum uvádza, že 44 percent Slovákov vyhľadáva informáciu o zdraví aspoň raz mesačne, 16 percent aspoň raz týždenne.

Trištvrtina Európanov považuje web za dobrý zdroj

V porovnaní so Slovákmi si viac ako 75 percent Európanov myslí, že internet je dobrý zdroj informácií o zdraví a šesť z desiatich Európanov používa internet na vyhľadávanie takýchto informácií. V štatistikách najviac internetu veria Holanďania a Škandinávci, najmenej Rumuni. Prieskum konštatuje, že využívanie online informácií klesá s narastajúcim vekom.

Kým v kategórii 15- až 39-ročných 80 percent ľudí využíva internet na vyhľadanie informácií o zdraví, v kategórii 55 rokov a viac je to jedna tretina. Rovnako má na využívanie online informácií vplyv aj vzdelanie. Internet na tento účel využíva len necelá štvrtina tých, čo ukončili vzdelanie vo veku 15 rokov. Naopak, vyše 71 percent Európanov, ktorí ukončili vzdelanie po dvadsiatom roku života, internet využíva na vyhľadanie informácií o zdraví.

Európania tiež na rozdiel od Slovákov vyhľadávajú na internete informácie nielen o zdravom životnom štýle, ale najmä o zdravej výžive, fyzickej aktivite a fajčení. Podľa prieskumu 90 percent tých Európanov, ktorí využívajú internet na vyhľadávanie informácií o zdraví tvrdí, že internet im pomohol zlepšiť si svoje znalosti o zdraví. Tí, čo neboli spokojní, kritizujú najmä to, že obsah bol nespoľahlivý, príliš komerčne ladený alebo málo

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom