Slováci skončili v Ivrei ďaleko od medailových miest

Hochschornerovci vyhrali domácu generálku na MS
Vodní slalomári Peter a Pavol Hochschornerovci počas finálovej jazdy C2 - muži ICF počas Majstrovstiev Slovenska a Slovak Open vo vodnom slalome. Bratislava, 31. august 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

IVREA 5. júna (WebNoviny.sk) – Päťkrát postup do finále, ale ani jedna medaila. Slováci sa z úctivej vzdialenosti pozerali na najlepších v úvodných pretekoch Svetového pohára vo vodnom slalome, ktoré sa počas víkendu konali na novom mieste v talianskej Ivrei.

O najlepšie slovenské umiestnenie sa postarala olympionička Jana Dukátová v K1, ktorá skončila ôsma. Michal Martikán, Simona Glejteková (obaja C1) a Martin Halčin obsadili vo finále deviate miesta a súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci (C2) po nevydarenej druhej polovici finálového predstavenia sa ocitli až na chvoste najlepšej desiatky.

Martikán mal smolu

Michal Martikán skončil v sobotňajšom predpoludňajšom semifinále singlkanoistov druhý, ale popoludní vo finále mal smolu. Skúsený 37-ročný kanoista po čistej a tiež rýchlej jazde chytil „päťdesiatku“ na poslednej bránke číslo 24, hoci jemu samému sa to vôbec nezdalo. Nebyť tohto zaváhania, dostal by sa päťnásobný medailista a dvojnásobný olympijský víťaz na stupne víťazov. Zvíťazil český reprezentant Michal Jáně (93,37 s) pred Švajčiarom Thomasom Koechlinom (95,59), obaja predviedli jazdy bez trestných sekúnd.

„Príliš som bojoval s vodou v úvodnej polovici trate, pri prvej protivodke som stratil niekoľko sekúnd. Potom to už šlo hladko. Po poslednej bránke som bol prekvapený, že som dostal 50-sekundovú penalizáciu. Mám pocit, že som bol v správnom čase na správnom mieste, posledným záberom som dostal do bránky hlavu aj loď. Som veľmi rád, že sa po mnohých rokoch vrátil ,sveťák’ do Talianska. Dlho opakujem, že potrebujeme viac kôl Svetového pohára, miesta ako Ivrea si to zaslúžia,” uviedol Martikán na webe Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode.

Medzi ženami sa prekvapujúca finalistka, iba 17-ročná Žilinčanla Simona Glejteková, rovnako nedostala vyššie ako na celkovú deviatu priečku. Na trati s 24 bránkami nazbierala až 14 trestných sekúnd a za víťaznou Austrálčankou Jessicou Foxovou zaostala o 41,10 s. Glejtekovej výkon aj výsledok sú však veľkým povzbudením vzhľadom na to, že v pretekoch SP štartovala prvýkrát v kariére.

„Moje prvé finále bolo super. Ja som ani nedúfala že sa tam dostanem. Možno aj preto sa mi jazdilo tak fajn, lebo som nemala stres ako ostatné dievčatá, ktoré to brali vážne. Aj keď finálová jazda nevyšla úplne podľa mojich predstáv, som rada že som si to mohla skúsiť. Byť na štarte so svetovou špičkou kanoistiek bol skvelý pocit,” povedala Glejteková.

Halčin súťažil v slalom crosse

Do tretice obsadil deviate miesto aj Martin Halčin vo finále kategórie K1. Predtým v semifinále dominoval nad všetkými, ale finálová jazda mu nevyšla podľa predstáv. Až päť „ťukov“ na bránkach a z toho plynúcich 10 trestných sekúnd ho odsunuli z boja o medaily až na predposlednú deviatu priečku. Preteky kajakárov sa skončili talianskym triumfom. Zvíťazil Giovanni de Gennaro pred úradujúcim olympijským víťazom Danielem Molmentim. Tretí skončil Poliak Dariusz Popiela.

Halčín na deviatom mieste zaostal za víťazným De Gennarom o 12,61 s. „Dosiahol som najrýchlejšiu jazdu dňa! Už sa len musím naučiť trafiť správny moment, kedy takú jazdu zájsť. Finále mi príliš nevyšlo, a tak si beriem body do Svetového pohára za 9. miesto. Nie zlé, ale rozhodne to mohlo byť lepšie,“ uviedol Halčin na svojej prezentácii na facebooku.

Okrem finálových pretekov v C1 muži, C1 ženy a K1 muži bola v sobotu v popoludní v Ivrei na programe aj premiéra atraktívnej disciplíny slalom cross, kde sa v K1 medzi mužmi predviedol zo Slovákov práve Martin Halčin. Svoju púť skončil vo štvrťfinále a obsadil konečné 11. miesto. Zvíťazil Čech Vavřinec Hradílek pred krajanom Vítom Přindišom. Medzi ženami dominovala Slovinka Ajda Novaková.

Hochschornerovci sa po chybách rozsypali

V nedeľu najprv Jana Dukátová obsadila ôsme miesto vo finále kategórie K1. To najmä preto, lebo neprešla bránkou číslo 13 podľa pravidiel a chytila 50-sekundovú penalizáciu. Víťazkou sa stala Nemka Ricarda Funková, ktorá predtým dominovala aj v semifinále. Druhá skončila Austrálčanka Jessica Foxová a tretia obhjakyňa celkového prvenstva vo Svetovom pohári Rakúšanka Corinna Kuhnleová.

Čoskoro 33-ročná Dukátová bola jedinou slovenskou reprezentantkou s istotou účasťou na olympijských hrách v Riu de Janeiro, ktorá sa predstavila v Ivrei. Z vlaňajška obhajuje druhé miesto v celkovom účtovaní Svetového pohára, teraz dosiahla najlepší výsledok spomedzi Slovákov vo finále na úvodnom podujatí SP.

Súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci obsadili posledné desiate miesto vo finále kategórie C2. Trojnásobní olympijskí šampióni zo Slovenska až do polovice svojej jazdy držali krok s najlepšími a nemali žiadne trestné sekundy, potom však urobili dva „ťuky“ na bránkach číslo 12 a 14 a stratili rytmus. Po „päťdesiatke“ na 22. bránke sa v závere úplne rozsypali a do cieľa prišli so 106 trestnými sekundami.

Čerství majstri Európy z Liptovského Mikuláša Tomáš Kučera a Ján Bátik vo finále chýbali, keďže v 17-člennej semifinálovej konkurencii dopádlovali až na 15. priečke so 6 trestnými sekundami. Víťazmi súťaže deblkanoistov sa stali Francúzi Nicolas Scianimanico, Hugo Cailhol, ktorí absolvovali trať vo finále bez trestnej sekundy a v najrýchlejšom čase 107,37 s.

Výsledky – Svetový pohár v Ivrei (Tal.) – víkend – súhrn:
SOBOTA

C1 muži – finále: 1. Michal Jáně (ČR) 93,37 s (0 trest. sekúnd), 2. Thomas Koechlin (Švaj.) 95,59 (0), 3. Kilian Foulon (Fr.) 99,61 (0),…9. Michal Martikán (SR) 145,54 (50),…v semifinále: 11. Alexander Slafkovský 100,65 (4), 24. Marko Mirgorodský (obaja SR) 108,42 (2) – nepostúpili do finále

K1 muži – finále: 1. Giovanni de Gennaro 90,13 s (2), 2. Daniele Molmenti (obaja Tal.) 91,24 (2), 3. Dariusz Popiela (Poľ.) 91,58 (0),…9. Martin Halčin (SR) 102,74 (10)

C1 ženy – finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 113,92 s (4), 2. Mallory Franklinová 114,17 (2), 3. Kimberley Woodsová (obe V. Brit.) 114,89 (2),…9. Simona Glejteková (SR) 155,02 (14)

Slalom cross muži – K1: 1. Vavřinec Hradílek, 2. Vít Přindiš (obaja ČR), 3. Richard Powell (USA), 4. Gerome Martin (Švaj.),…11. Martin Halčin (SR)

Slalom cross ženy – K1: 1. Ajda Novaková (Slovin.), 2. Kate Eckhardtová (Aus.), 3. Amálie Hilgertová (ČR), 4. Georgia Rankinová (Aus.)

NEDEĽA

K1 ženy – finále: 1. Ricarda Funková (Nem.) 102,98 s (0 trest. sekúnd), 2. Jessica Foxová (Aus.) 103,33 (0), 3. Corinna Kuhnleová (Rak.) 105,66 (2),…8. Jana Dukátová (SR) 159,21 (50)

C2 – finále: 1. Nicolas Scianimanico, Hugo Cailhol (Fr.) 107,37 s (0), 2. David Schröder, Nico Bettge (Nem.) 108,48 (4), 3. Čang Chang, Teng Siao (Čína) 110,45 (0),…10. Pavol a Peter Hochschornerovci (SR) 207,45 (106)…15. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR) 120,23 (6) – v semifinále, nepostúpili do finále

Viac k osobe Alexander SlafkovskýJán BátikJana DukátováMarko MirgorodskýMartin HalčinMichal MartikánPeter a Pavol Hochschornerovci