Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Traja_králi
Divadelné zobrazenie narodenia Spasiteľa a poklonu troch Kráľov na námestí v Banskej Bystrici. Foto: Archív: SITA/Jano Šperka
5. januára 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Slováci slávia Troch kráľov, cirkev si pripomína tri zázraky

BRATISLAVA 6. januára (WEBNOVINY) – Na Východe už od 3. storočia bol 6. január sviatkom Zjavenia Pána (Epifánia). Cirkev si v ňom pripomínala “tri zázraky”: príchod mudrcov z východu, Ježišov krst a jeho prvý zázrak v Kána Galilejskej. Ako informovala agentúru SITA Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, v 4. storočí sa tento sviatok rozšíril aj na západe, kde liturgia a čítania kládli dôraz predovšetkým na poklonu mudrcov z východu.

Kult troch kráľov bol v stredoveku rozšírený

Títo učenci z Perzie boli v apokryfných spisoch a náboženských legendách zobrazovaní ako “traja králi” s menami Gašpar, Melichar a Baltazár, hoci evanjeliový záznam tohto príbehu (Mt 2, 1-12) o ich počte, kráľovskej hodnosti a menách nič nehovorí. Kult “troch kráľov” bol v stredoveku veľmi rozšírený. Ich údajné relikvie sa prechovávali v Miláne, odkiaľ ich cisár Fridrich Barbarossa (1155-1190) odniesol do Kolína nad Rýnom.

Zjavenie Pána je zjavením Ježiša Krista ako Mesiáša Izraela, Božieho syna a Spasiteľa sveta. Spolu s Ježišovým krstom v Jordáne a so svadbou v Káne sa slávi poklona Ježišovi zo strany “mudrcov”, ktorí prišli z východu. V týchto mudrcoch, ktorí sú predstaviteľmi okolitých pohanských náboženstiev, vidí evanjelium prvotiny národov, ktoré prijímajú dobrú zvesť o spáse skrze vtelenie.

Všetky národy vstupujú do rodiny patriarchov

Príchod mudrcov do Jeruzalema s cieľom pokloniť sa židovskému kráľovi ukazuje, že v mesiášskom svetle Dávidovej hviezdy hľadajú v Izraeli toho, ktorý bude kráľom národov. Ich príchod znamená, že pohania môžu objaviť Ježiša a klaňať sa mu ako Božiemu synovi a Spasiteľovi sveta, len ak sa obrátia k židom a príjmu od nich mesiášske prisľúbenie, ako sa nachádza v Starom zákone. Zjavenie Pána zvestuje, že všetky národy vstupujú do rodiny patriarchov a nadobúdajú “výsady vyvoleného ľudu”.

Útek do Egypta a povraždenie neviniatok sú prejavom toho, ako temnoty odporujú svetlu: “Prišiel do svojho vlastného, a vlastní ho neprijali” (Jn 1,11). Celý Kristov život bude poznačený prenasledovaním. A jeho vlastní majú na ňom podiel s ním. Jeho návrat z Egypta pripomína exodus a predstavuje Ježiša ako definitívneho osloboditeľa.

Odporúčané články

Ježiš bol obrezaný, píše sa o tom v evanjeliu svätého Lukáša Video: Šoumen Hudáček jazdil na saniach ako Santa Claus

Témy

Diskusia

Máme jeden veľký Boží dar, celý slovenský národ, že sme pracovití 1/ preto sme s Božou pomocou prežili až do dnešných dní - to je skutočný zázrak 2/ mnohí kradnú, ale stále dorobíme toľko, že je z čoho 3/ stále dorobíme toľko, že... dnes Slávime Jeho Naše decká mali dnes v kostole Jasličkovú pobožnosť. My máme síce ešte len škôlkára, ale bol zlatý ako statočne vyspevoval spolu s druhými deťmi. Malý už spinká ale ja sa ešte v duchu usmievam, keď si na dnešnú Jasličkovú pomyslím. Bolo to... všetkým čo majú dnes Vianoce aj všetkým, čo ich mali už v decembri: Christos roždajetsja !! Milostí plné a Požehnané Vianočné Sviatky !! u nás je dnes posviacka domov 19 + G + M + B + 15
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...