Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadelné zobrazenie narodenia Spasiteľa a poklonu troch Kráľov na námestí v Banskej Bystrici. Foto: Archív: SITA/Jano Šperka
5. januára 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(11)

Slováci slávia Troch kráľov, cirkev si pripomína tri zázraky

BRATISLAVA 6. januára (WEBNOVINY) – Na Východe už od 3. storočia bol 6. január sviatkom Zjavenia Pána (Epifánia). Cirkev si v ňom pripomínala “tri zázraky”: príchod mudrcov z východu, Ježišov krst a jeho prvý zázrak v Kána Galilejskej. Ako informovala agentúru SITA Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, v 4. storočí sa tento sviatok rozšíril aj na západe, kde liturgia a čítania kládli dôraz predovšetkým na poklonu mudrcov z východu.

Kult troch kráľov bol v stredoveku rozšírený

Títo učenci z Perzie boli v apokryfných spisoch a náboženských legendách zobrazovaní ako “traja králi” s menami Gašpar, Melichar a Baltazár, hoci evanjeliový záznam tohto príbehu (Mt 2, 1-12) o ich počte, kráľovskej hodnosti a menách nič nehovorí. Kult “troch kráľov” bol v stredoveku veľmi rozšírený. Ich údajné relikvie sa prechovávali v Miláne, odkiaľ ich cisár Fridrich Barbarossa (1155-1190) odniesol do Kolína nad Rýnom.

Zjavenie Pána je zjavením Ježiša Krista ako Mesiáša Izraela, Božieho syna a Spasiteľa sveta. Spolu s Ježišovým krstom v Jordáne a so svadbou v Káne sa slávi poklona Ježišovi zo strany “mudrcov”, ktorí prišli z východu. V týchto mudrcoch, ktorí sú predstaviteľmi okolitých pohanských náboženstiev, vidí evanjelium prvotiny národov, ktoré prijímajú dobrú zvesť o spáse skrze vtelenie.

Všetky národy vstupujú do rodiny patriarchov

Príchod mudrcov do Jeruzalema s cieľom pokloniť sa židovskému kráľovi ukazuje, že v mesiášskom svetle Dávidovej hviezdy hľadajú v Izraeli toho, ktorý bude kráľom národov. Ich príchod znamená, že pohania môžu objaviť Ježiša a klaňať sa mu ako Božiemu synovi a Spasiteľovi sveta, len ak sa obrátia k židom a príjmu od nich mesiášske prisľúbenie, ako sa nachádza v Starom zákone. Zjavenie Pána zvestuje, že všetky národy vstupujú do rodiny patriarchov a nadobúdajú “výsady vyvoleného ľudu”.

Útek do Egypta a povraždenie neviniatok sú prejavom toho, ako temnoty odporujú svetlu: “Prišiel do svojho vlastného, a vlastní ho neprijali” (Jn 1,11). Celý Kristov život bude poznačený prenasledovaním. A jeho vlastní majú na ňom podiel s ním. Jeho návrat z Egypta pripomína exodus a predstavuje Ježiša ako definitívneho osloboditeľa.

Odporúčané články

Ježiš bol obrezaný, píše sa o tom v evanjeliu svätého Lukáša Video: Šoumen Hudáček jazdil na saniach ako Santa Claus

Témy

Diskusia

Máme jeden veľký Boží dar, celý slovenský národ, že sme pracovití 1/ preto sme s Božou pomocou prežili až do dnešných dní - to je skutočný zázrak 2/ mnohí kradnú, ale stále dorobíme toľko, že je z čoho 3/ stále dorobíme toľko, že... dnes Slávime Jeho Naše decká mali dnes v kostole Jasličkovú pobožnosť. My máme síce ešte len škôlkára, ale bol zlatý ako statočne vyspevoval spolu s druhými deťmi. Malý už spinká ale ja sa ešte v duchu usmievam, keď si na dnešnú Jasličkovú pomyslím. Bolo to... všetkým čo majú dnes Vianoce aj všetkým, čo ich mali už v decembri: Christos roždajetsja !! Milostí plné a Požehnané Vianočné Sviatky !! u nás je dnes posviacka domov 19 + G + M + B + 15
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

Byvanie je hra

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...