Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: Shutterstock
15. marca 2016 Zdravie od SITASITA Diskusia(1)

Slováci spotrebujú viac antibiotík ako je priemer EÚ

POPRAD 15. marca (Webnoviny.sk) – Na Slovensku je spotreba antibiotík u ľudí vyššia ako je priemer v Európskej únii, naopak, vo veterinárnej oblasti je niekoľkonásobne nižšia.

“Ukazuje sa, že najväčší problém antibiotík je, že ľudia ich berú a nechávajú si ich predpisovať zbytočne, o pár rokov sa dostaneme do štádia, keď prestanú byť účinné. Smerujeme do post-antibiotickej doby, v ktorej dôležité lieky prestanú fungovať a bežné infekcie a malé zranenia môžu opäť zabíjať,” vysvetlila Petra Vargová Čakovská zo Spoločnosti ochrany spotrebiteľov (S.O.S.).

Na infekčné choroby z roka na rok umiera viac a viac ľudí

Antibiotiká v strave zdravého človeka nemajú čo hľadať, upozornila aj Zuzana Bírošová, riaditeľka odboru bezpečnosti potravín a výživy na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, zároveň vedúca Národného kontaktného miesta pre vedeckú a technickú spoluprácu s Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA).

“Antibiotiká sú lieky, ktoré usmrcujú alebo zastavujú rast mikroorganizmov, teda používajú sa na liečenie. Nebezpečenstvo plynie z ich nerozumného používania na liečenie či už ľudí alebo zvierat, ale aj z toho, ako sa ich zvyšky dostávajú do životného prostredia,” varovala Bírošová.

Ako vysvetlila, pre ich nerozumné používanie sa zvyšuje schopnosť mikroorganizmov odolávať ich pôsobeniu. “Tým, že sa stávajú rezistentné, nám napríklad začalo na infekčné choroby z roka na rok umierať viac a viac ľudí,” dodala.

Najmenej antibiotík v EÚ užívali Holanďania

Hoci Slováci užívajú nadpriemerne veľa antibiotík, v dlhodobom meradle zaznamenalo Slovensko podľa Vargovej Čakovskej určitý pokles. Pripomenula tiež, že najmenej antibiotík v roku 2013 užívali v rámci Európskej únie Holanďania, najviac zase Gréci. Dodala, že Slováci prijímajú viac antibiotík skôr z konzumácie liekov ako zo samotných potravín.

Bírošová pripomenula aj to, že v krajinách Európskej únie je zakázané používať antibiotiká na ošetrovanie rastlín, aby sa nedostávali do potravín a potravinového reťazca. “Rovnako nie je možné používať antibiotiká ani na zdravé zvieratá z hľadiska zvyšovania ich úžitkovosti, v iných krajinách mimo Európy to však povolené je, ako napríklad v Latinskej Amerike,” uviedla.

Kontrola na Slovensku podľa Vargovej Čakovskej funguje veľmi dobre. “Je takmer istotou zvoliť si mäso a potraviny, ktoré pochádzajú zo Slovenska. Neodporúčame nakupovať potraviny cez internet, lebo aj to sa deje, keď ľudia vôbec nevedia, odkiaľ potraviny sú a v akom stave prídu. Ľudia by si tiež mali všímať, čo si kupujú,” upozornila.

Odporúčané články

Svetový deň spánku upozorňuje na spánkové poruchy dýchania Vedci úspešne otestovali nový spôsob liečby sivého zákalu

Témy

Diskusia

Hajzli kapitalistick Slováci skonzumuju najviac antibiotik v potravinách, kupujú lacné kurčatá a bravčové maso dovážene z celej EU a už aj v slovenských chovoch sa zavádzajú normy na obsah antibiotik v krmive. S toho plynie vyššia odolnosť patogénov a baktérii voči antibiotikám,...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Dámskajazda

Autolike.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

DRAN.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...