Slováci sú už z Nepálu doma, dvoch previezli do nemocnice

Nepál zasiahlo silné zemetrasenie, o život prišli desiatky ľudí
Následky zemetrasenia v Nepále (27. apríla 2015). Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Pätnásť Slovákov, ktorí sa nachádzali v zemetrasením postihnutom Nepále, sa vo štvrtok popoludní vrátilo domov.

Ako povedal riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničia Peter Susko, jeden z nich pokračoval v lete do Prahy. Podľa informácií, ktoré poskytol rezort diplomacie, Slováci leteli lietadlom, ktoré do Nepálu poslala česká vláda. Na letisku Slovákov okrem zástupcov rezortu diplomacie privítala aj česká veľvyslankyňa Lívia Klausová.

Obrazom: Nepál zasiahlo silné zemetrasenie, o život prišli desiatky ľudí

Ako informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Petra Stano Maťašovská, jednu Slovenku so zlomenou nohou a muža s ľahším zranením hlavy previezli po prílete do ružinovskej nemocnice.

Sobotňajšie zemetrasenie si podľa OSN vyžiadalo vyše 5-tisíc mŕtvych a 10-tisíc zranených, tento počet sa však pravdepodobne ešte zvýši. Mnohé, najviac zasiahnuté obce sú v ťažko prístupných horských regiónoch, kam sa záchranári ešte nedostali.

Celkovo zemetrasenie postihlo asi osem miliónov ľudí. Zničených bolo vyše 70-tisíc domov, ďalších asi 530-tisíc bolo poškodených. Až 2,8 milióna ľudí opustilo svoje domovy, väčšina z nich však pre obavy z ďalších otrasov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Livia KlausováPetra Stano Maťašovská