Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Moskvou pochodovali tisícky odporcov vlády
Účastníci protestu proti bojom na Ukrajine pochodovali s ukrajinskými vlajkami v rukách a transparentmi s nápismi Nie vojne, Putin, prestaň klamať či Ukrajina, sme s tebou. Rusko, Moskva, 21. septembra 2014.
5. januára 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Slováci udelili v minulom roku menej víz Ukrajincom i Rusom

BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) – Slovenské zastupiteľské úrady udelili vlani podstatne menej víz turistom z Ukrajiny aj Ruska ako v roku 2013. Od začiatku roka do polovice decembra vydali generálny konzulát v Užhorode a zastupiteľský úrad v Kyjeve spolu 46 165 víz. Za rovnaké obdobie roka 2013 to bjavascript:wysiwygEditor(‘obsahclanku’,’

Ukrajinská vlajka
Foto: SITA/AP
‘,“);olo 82 163 víz. Agentúre SITA to povedal hovorca rezortu diplomacie Peter Stano.

„Znížený počet žiadostí o vízum v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2013 súvisí s liberalizáciou vízového režimu voči občanom Ukrajiny. Po eskalácii konfliktu na východe sme v mesiacoch máj a jún zaznamenali pokles záujmu turistov o cestovanie na Slovensko, a teda aj pokles počtu žiadostí o vízum. V ďalších mesiacoch evidujeme postupný nárast záujmu o víza za účelom turistiky,“ vysvetlil.

Mnohí cestujú na základe dlhodobejšieho víza

V Rusku od začiatku minulého roka do polovice decembra udelili 17 527 víz. V rovnakom období v roku 2013 bolo udelených 26 337 víz. Klesajúce čísla žiadostí o víza súvisia podľa Stana tiež s uľahčením režimu vydávania víz pre ruských občanov zo strany Slovenska.

„Určité percento občanov Ruskej federácie cestuje počas tohtoročnej jarnej a letnej turistickej sezóny do SR na základe dlhodobejšieho víza udeleného našimi konzulárnymi oddeleniami v Rusku v minulosti,“ doplnil.

Rusi i Ukrajinci sú významnými partnermi pre podnikateľov

Zjednodušenie udeľovania víz pre Rusov a Ukrajincov minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák koncom roka 2012 odôvodnil tým, že Rusko aj Ukrajina sú významnými partnermi pre našich malých a stredných podnikateľov.

Navyše naše zariadenia cestovného ruchu najmä vo Vysokých Tatrách a predovšetkým v zimnom období závisia podľa Lajčáka od počtu turistov z Ukrajiny a Ruska. Lajčák očakával, že zjednodušenie udeľovania víz zatraktívni Slovensko ako destináciu pre turistov a ako krajinu, kde majú Rusi a Ukrajinci svojich obchodných partnerov.

Odporúčané články

V Astane bude diskusia o Ukrajine, stretnú sa štyria lídri Rusko vysiela na Ukrajinu ďalšiu pomoc, Kyjev to kritizuje

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...