Slováci v derby podľahli Čechom, rozhodli samostatné nájazdy

Hokej

JIHLAVA 9. apríla (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia neuspela vo štvrtkovom prípravnom stretnutí v rámci série Euro Hockey Challenge, keď v Jihlave podľahla českému výberu 2:3 po samostatných nájazdoch. V 59. vzájomnom súboji oboch národných tímov sa zrodil 39. triumf Čechov, ktorí ťahajú šnúru troch úspechov.

Slováci naposledy nad týmto súperom triumfovali v apríli 2013 v dvoch prípravných zápasoch v Prahe a Bratislave. Len tretíkrát v dueloch medzi Českom a Slovenskom rozhodli o víťazovi nájazdy, aj v predchádzajúcich dvoch prípadoch (2009 a 2012), rovnako v príprave, uspeli českí hráči. Odveta je na programe v piatok 10. apríla o 18.00 h opäť v Jihlave.

Tréner Vladimír Vůjtek urobil porovnaní s minulotýždňovým bratislavským víťazným duelom so Švédskom niekoľko zmien v zostave. Pre zdravotné problémy v stredu z Bratislavy neodcestovali Ján Laco (prechladnutie) a Michel Miklík (viróza). Pre chorobu chýbal aj Peter Cehlárik.

Skóre derby otvoril v 13. minúte v presilovke narodeninový oslávenec Milan Bartovič. Vyrovnanie zariadil strelou od modrej čiary pri avizovanom vylúčení Slovákov o 86 sekúnd neskôr Jan Kolář. V 35. minúte pustil brankár Július Hudáček za svoj chrbát ďalší puk po delovke od modrej čiary. Na 2:2 vyrovnal v 52. minúte svojím druhým gólom v zápase Bartovič. V nájazdoch triumf českej reprezentácie dvoma gólmi zariadil Ján Kovář..

Česko – Slovensko 3:2 po sam. nájazdoch (1:1, 1:0, 0:1 – 0:0, 1:0)

12:40 – 0:1 M. Bartovič (Jaroš) – presilová hra

14:06 – 1:1 J. Kolář (J. Novotný)

34:36 – 2:1 M. Pláněk (L. Radil, T. Zohorna)

51:19 – 2:2 M. Bartovič (M. Bližňák)

Samostatné nájazdy:

1. séria: J. Sýkora (nedal) – V. Svačina (nedal)

2. séria: M. Bartovič (nedal) – T. Filippi (nedal)

3. séria: P. Lušňák (gól) – Jan Kovář (gól)

4. séria: Jan Kovář (gól) – P. Lušňák (nedal)

Vylúčenia:

07:58 Michael Vandas – 2 min. (nedovolené bránenie)

08:51 Jiří Novotný – 2 min. (nedovolené bránenie)

11:17 Jakub Krejčík – 2 min. (držanie)

19:57 Dominik Graňák – 2 min. (hákovanie)

21:50 Jakub Krejčík – 2 min. (nedovolené bránenie)

25:23 Vojtěch Mozík – 2 min. (podrazenie)

31:18 Ladislav Nagy – 2 min. (zdržovanie hry – vyhodenie puku)

39:35 Michal Kempný – 2 min. (nebezpečná hra so zdvihnutou hokejkou)

43:02 Ondřej Roman – 2 min. (podrazenie)

45:03 Ján Sýkora – 2 min. (podrazenie)

53:22 Dominik Graňák – 2 min. (vrazenie na mantinel)

60:42 Christian Jaroš – 2 min. (držanie)

63:32 Jakub Nakládal – 2 min. (držanie)

63:32 Ladislav Nagy – 2 min. (hrubosť)

vylúčenia: 7:7 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Hodek, Šindler – Bláha, Jelínek (všetci ČR), 3742 divákov

Česko: Jakub Kovář – Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Mozík, Kempný, Pláněk, Jank – Růžička, Jan Kovář, Zaťovič – Birner, Novotný, Smoleňák – Pohl, Roman, Svačina – Radil, Filippi, T. Zohorna – Simon

Slovensko: J. Hudáček – Graňák, Čerešňák, Sersen, Jurčina, Baranka, K. Sloboda, L. Kozák, Jaroš – L. Nagy, Lušňák, L. Hudáček – Tybor, Viedenský, J. Sýkora – Bartovič, Bližňák, Marcel Haščák – Dej, A. Šťastný, Vandas – Marcinko

Úvod duelu mali vydarenejší domáci Česi, no Zaťovič v ôsmej sekunde neprekonal J. Hudáčka a z dorážky nepochodil ani M. Růžička. V prvej desaťminútovke sa súperi pozorne strážili a gól nepadol ani pri presilovkách.

Slováci však využili druhú početnú výhodu – mladý obranca Jaroš našiel v 13. minúte voľného Bartoviča a ten spomedzi kruhov otvoril skóre – 0:1. Radosť tímu SR trvala len 86 sekúnd, pretože pri avizovanom vylúčení na slovenskej strane delovka obrancu Kolářa skončila za Hudáčkom – 1:1.

V druhej tretine pribudli príležitosti na oboch stranách. V 28. min neúspešne pohrozil Tybor, na opačnej strane nepochodil Krejčík. V 30. minúte arbitri po konzultácii s videorozhodcom neuznali zásah Novotného, ktorý dostal puk do slovenskej bránky kuriózne hlavičkou. Česi zvýšili aktivitu a podporilo ich pri tom aj vylúčenie Nagya. Gól však strelili až pri hre piatich proti piatim: po úspešnom vhadzovaní v útočnom pásme sa puk dostal k obrancovi Pláňkovi a jeho strela skončila za Hudáčkom – 2:1.

Na začiatku tretej časti mohol skórovať Smoleňák, ale jeho pohotová strela skončila v Hudáčkovej lapačke. Zahrmelo na opačnej strane – Bližňák obkorčuľoval bránku súpera, našiel Bartoviča a ten strelou z uhla popod Jakuba Kovářa vyrovnal – 2:2. V 58. minúte mohol skompletizovať hetrik a rozhodnúť opäť rýchly krídelník Bartovič, no puk z jeho hokejky minul odkrytú českú bránku.

Predĺženie a sam. nájazdy

V predĺžení pri presilovke domácich predviedol niekoľko kvalitných zákrokov J. Hudáček, o víťazovi sa rozhodlo až v nájazdoch. V nich na slovenskej strane uspel Lušňák, na českej dvakrát Jan Kovář – 3:2.

Vladimír Vůjtek (tréner SR): „Druhá tretina z našej strany nebola dobrá. Hrali sme bojazlivo, akoby sme nechceli puk. Mal ho súper a utvoril si územnú prevahu. Boli sme radi, že sme vtedy dostali len jeden gól. V tretej časti sme vrátili formácie do zloženia, ako sme hrali so Švédmi, a zlepšilo sa to.“

Milan Bartovič (útočník SR, autor dvoch gólov): „Dal som dva góly, takže z tohto pohľadu som spokojný. Stále mám na čom pracovať, ale myslím si, že kráčame správnym smerom. Mohol som streliť aj tretí gól, ale puk sa tam trochu ‘vrtel‘. To je hokej. V prvej tretine sme hrali dobre, no v druhej sme poľavili a nebolo to podľa našich predstáv. V tretej tretine sme hru opäť vyrovnali. Musíme sa sústrediť celých 60 minút, pretože na medzinárodnom fóre je náročné doťahovať náskok súpera.“

Patrik Lušňák (útočník SR, autor jedného úspešného nájazdu): „Bolo veľmi náročné sa doťahovať na súpera, no Milan Bartovič to vyrovnal pred koncom. Nájazdy vždy idem z rovnakej strany a podľa pohybu brankára volím zakončenie. Vo štvrtej sérii mi to brankár zachytil špičkou korčule.“

Július Hudáček (brankár SR): „V prvej tretine to bolo minimálne vyrovnané. Česi hrali v druhej tretine lepšie, mal som viac zákrokov. Cítil som sa dnes dobre, no škoda druhého smolného gólu. Pri nájazdoch som to takmer mal, ale súperovi to tam prešlo. Stále je totiž lepšie vyhrať ako prehrať. Škoda šance Milana Bartoviča v závere, mohol mať hetrik a byť hrdinom zápasu.“

Viac k osobe Christián JarošDominik GraňákJán LacoJán SýkoraJúlius HudáčekLadislav NagyMarcel HaščákMichel MiklíkMilan BartovičPeter CehlárikVladimír Vůjtek