Slováci v Ugande otvorili centrum pre deti s HIV a AIDS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nórsko zatienilo Afriku, umierajú tisícky ľudí
Tragické udalosti z Nórska zatlačili v médiách do úzadia informácie o hladomore šíriacom sa v Afrike. Napriek tomu tu každý deň hladom umierajú stovky ľudí. Najhoršia situácia je v Somálsku, ohrozené sú však aj Keňa, Uganda, Etiópia či Džibutsko. Svetový potravinový program (WFP) OSN dnes začína do postihnutých regiónov vysielať humanitárnu pomoc. Lietadlá WFP budú zatiaľ smerovať do somálskej metropoly Mogadišo, etiópskeho mesta Dolo a tiež v kenskom Wajire. Foto: AP Photo/Farah Abdi Warsameh

BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Prvých dvanásť ugandských dievčat, ktoré pre chorobu AIDS prišli o jedného alebo oboch rodičov, našlo nové útočisko.

Stalo sa ním Centrum Nepoškvrneného Srdca Panny Márie, ktoré v dedinke Unna na severe Ugandy otvorila Slovenská katolícka charita (SKCH).

Ďakujem vám, že ste sem neprišli robiť biznis, ale deliť sa s nami o Božiu lásku, starať sa o naše deti a našu lepšiu budúcnosť. Ďakujem dobrým ľuďom na Slovensku, ktorí pomáhajú chudobným obyvateľom našej krajiny,“ povedal pri otvorení centra biskup diecézy Arua Sabino Ocan Odoki.

Centrum v súčasnosti poskytuje útočisko len dievčatám. „Našou snahou je preto vďaka zbierke Pôstna krabička pre Afriku, ktorú SKCH spustí vo viac ako 600 farnostiach na celom Slovensku 13. februára, dobudovať v čo najkratšom čase dom pre chlapcov a spoločnú jedáleň,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Kampaňou Pôstna krabička pre Afriku chce SKCH okrem priamej pomoci miestnym deťom s HIV a AIDS upozorniť aj na zložitý život chudobných ľudí v Ugande. Tento rok je kampaň zameraná najmä na problémy so vzdelávaním, ktoré sa Charita snaží riešiť. Centrum sa preto stalo partnerom dlhoročného projektu SKCH Adopcia na diaľku®, takže ľudia zo Slovenska budú môcť miestne deti podporovať aj dlhodobo. Vďaka pravidelnému mesačnému príspevku dostanú šancu študovať a meniť svoje zložité osudy. Do projektu je v súčasnosti zapojených prvých 60 detí, pre ktoré SKCH hľadá darcov.

Dnes vám možno ponúkame malú pomoc, no sľubujem, že táto pomoc bude krôčik po krôčiku rásť. Ľuďom na Slovensku váš osud nie je ľahostajný,“ povedal krátko po otvorení centra Gumulák. Charita deťom vo svojom centre poskytuje zdravotnú starostlivosť, stravu, ale aj každodenný program. Dbá pritom o to, aby počas prázdnin navštevovali svojich príbuzných a nestratili tak kontakt so svojím prirodzeným prostredím.

Centrum, ktorého hlavnou úlohou je poskytnúť pomoc zraniteľným sirotám a polosirotám s HIV a AIDS, začala SKCH stavať v roku 2011. Išlo o jej reakciu na zložitú situáciu miestnych obyvateľov, ktorých od čias vojenských konfliktov v osemdesiatych rokoch sužuje vírus HIV a chudoba.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať