Slováci vlani podali menej návrhov na rozvod. Sú za tým peniaze, láska alebo rozum?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Manželstvo, rozvod
Počet návrhov na rozvod vlani na Slovensku oproti roku 2019 klesol. Foto: Shutterstock

Pandémia ovplyvnila životy všetkých ľudí. Jej negatívne i pozitívne dopady sa budú zrejme postupne ešte len odhaľovať. V niektorých oblastiach však môžeme zmeny pozorovať už teraz.

Či už ide o životné prostredie, ekonomické dopady alebo psychiku ľudí. Do zoznamu dopadov prispelo aj Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti SR.

Pokles žiadostí na rozvod

Vo svojej novej správe uviedlo, že počet návrhov na rozvod sa v roku 2020 v porovnaní s rokom 2019 znížil o 10,6 percenta z 11,6-tisíca na takmer 10,4-tisíca.

Medzi rokmi 2018 a 2019 klesol počet návrhov na rozvod len o 197 podaní, čo predstavuje 1,67 percenta. Mierne klesajúci trend návrhov na rozvod Slovenská republika zaznamenáva pravidelne od roku 2010.

Centrum uviedlo, že pandémia predstavuje skúšku pre súdržnosť spoločnosti i rodinné väzby. Členovia domácností museli čeliť núdzovému stavu, obmedzeniu slobody pohybu, práci z domu, nezamestnanosti či zníženým príjmom, ktoré mohli negatívne vplývať na vzťahy.

Mnohí očakávali, že takéto podmienky budú znamenať nárast rozvodovosti medzi Slovákmi, ktorí jednoducho takýto tlak nevydržia. Rovnaké očakávania malo aj analytické centrum, no ako zistilo, opak je pravdou.

Prečo je to tak

Odpoveď na to, prečo počet návrhov na rozvod poklesol, nie je jednoduchá. Podľa psychologičky Marty Popelkovej zavážilo viacero faktorov.

Manželia sa napríklad museli starať o deti, zabezpečiť im vzdelávanie, takisto mnohí zostali pracovať z domu, nemohli vychádzať von alebo mali obavy o starších príbuzných. Bolo teda potrebné riešiť iné problémy a úlohy ako tie manželské.

„Tieto problémy mohli zatlačiť do úzadia aktuálne problémy vo vzťahoch,“ uviedla pre Webnoviny.sk. Ako pozitívny dopad Popelková vníma aj fakt, že mnohé páry si uvedomili, čo všetko prináša starostlivosť o domácnosť a v ideálnom prípade si rozdelili úlohy.

„Toto mohlo pozitívne vplývať na fungovanie párov i na deti. Nemožno povedať, že sa to dá pozorovať u všetkých. Takéto konanie si totiž vyžaduje zrelosť a ochotu z obidvoch strán,“ ozrejmila psychologička.

Priskoré odhady

Sociologička Silvia Porubänová hovorí, že nútená izolácia v domácnostiach prehĺbila existujúce napätie, znásobila známe problémy a odhalila aj nepriznávané rozdiely, čo v mnohých prípadoch viedlo k ostrým nedorozumeniam.

„Na druhej strane je mnoho manželstiev, ktoré si spoločnú izoláciu doslova vychutnávali a nedajú dopustiť na čas, ktorý mohli venovať navzájom sebe samým,“ dodala.

Porubänová zároveň povedala, že priskoré odhady o rozvodovosti nepovažuje za korektné a podľa jej slov si treba počkať na reálne dopady.

„Už v prvej vlne pandémie sme mohli zaregistrovať mediálne správy o tom, že napríklad v Číne počas epidémie korony ,toľko a toľkokrát vzrástla rozvodovosť´, hoci je zrejmé, že v horizonte niekoľkých týždňov nemožno hovoriť ani o rozhodnutí pre rozvod, podaní žiadosti, nieto o prebehnutom a zavŕšenom procese rozvodu,“ uviedla.

Porubänová považuje takýto typ informácií za výkrik do tmy a upozorňuje na ich zásadný negatívny dopad na bežných ľudí. „Mnohí si ich s obavou premietajú do vlastnej rodinnej situácie a predstavujú si, ako dopadne ich manželstvo,“ dodala.

Poplatky za rozvod neodradili

Advokátka Barbora Vrbová to vidí inak. Ako povedala pre Webnoviny.sk, pandémia podľa nej preverila vzťahy.

„Pandemická situácia vyvolala paniku v mnohých životných oblastiach. Preto sa návrhy nepodávali. Všetko, vrátane súdov, fungovalo v obmedzenom režime, ale podľa mňa pandémia veľmi veľa vzťahov preverila a tie, ktoré sa mali rozpadnúť, sa aj rozpadli.“

Návrh na rozvod je spojený s poplatkom 66 eur, ktorý však podľa advokátky nebol hlavným faktorom, prečo ľudia podávali menej žiadostí.

„Nemyslím si, že to súvisí s poplatkom. Pokiaľ podáte návrh elektronicky, tak je poplatková povinnosť 33 eur, čiže sa dá ešte o polovicu znížiť,“ ozrejmila.

Čo bude ďalej?

Podľa sociologičky je veľmi náročné predpovedať, ako sa bude situácia vyvíjať. Zjednodušene však možno konštatovať, že fungujúce a láskyplné vzťahy budú po pandémii posilnené o nové skúsenosti.

Naopak, problematické vzťahy pravdepodobne utrpia ďalšie rany, ktoré nemusia zvládnuť.

„Netreba však zabúdať na to, že naše partnerstvá, manželstvá sú rozmanité, rovnako rozdielna a racionálne neporovnateľná je ich schopnosť so cťou a dôstojne odolávať vonkajším okolnostiam,“ dodala Porubänová.

Advokátka Vrbová očakáva, že po pandemickom útlme sa situácia opäť vráti do „starých koľají“ a možno sa ešte zhorší.

Podľa psychologičky sa v ambulancii začína objavovať čoraz viac párov, ktoré majú problémy. Určite viac, ako počas prvej vlny. Považuje však za veľmi dobré, ak sa ľudia rozhodnú navštíviť odborníka. „Je to dobrý signál, že chcú so vzťahom niečo robiť,“ povedala.

Takisto vyzdvihla možnosť párov navštíviť manželskú poradňu pred rozvodom. „Rozviesť sa je dnes veľmi jednoduché. Bolo by dobré, ak by ľudia pred rozvodom chodili do manželskej poradne, i keď nie všetky problémy odborník dokáže vyriešiť,“ uzavrela Popelková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Barbora VrbováMarta PopelkováSilvia Porubänová
Firmy a inštitúcie Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti SR