Počet užívateľov internetbankingu rastie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Tablet, počítač. internet
Ilustračné foto. pixabay.com

Kým v roku 2007 digitálne bankovalo 15 % Slovákov, vlani to bolo už 50 %.

Vlani polovica Slovákov využívala internetbanking. Ešte v roku 2007 digitálne bankovalo len 15 % Slovákov. Podľa Eurostatu sa v rámci krajín Európskej únie online bankovanie postupne dostáva do popredia, pričom počet ľudí využívajúcich internetbanking sa od roku 2007 navyšuje.

Internetbanking.jpg

Dominujú mladí

„Najviac využívajú bankovanie cez internet ľudia vo veku 25 až 34 rokov. Aktívnych užívateľov pribúda aj vďaka zvyšovaniu dosiahnutého vzdelania ľudí. V únii je z celkového počtu užívateľov len 24 % ľudí s nižším vzdelaním a až 77 % z nich má strednú a vysokú školu či vyššie vzdelanie,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Slovensko v porovnaní s okolitými krajinami EÚ vedie nad Poľskom, kde internetbanking využívalo 44 % ľudí a Maďarskom, kde ho používalo 41 % ľudí. Slovensko predbehli Rakúšania s podielom 58 %. V rámci susedov SR najviac online bankujúcich mala Česká republika, a to 62 %.

Internetbanking2.jpg

Bulhari a Rumuni sú na chvoste

Najdigitálnejší boli vlani v rámci EÚ Dáni, Holanďania a Fíni. Až 89 % ľudí vo veku 16 až 74 rokov v týchto krajinách využíva na bankovanie práve internet. Nasledovalo Švédsko s podielom 84 % a Estónsko s podielom 80 %. Najmenej digitálni sú Bulhari a Rumuni so zhodným podielom 7 %. Súvisí to podľa Buchlákovej so slabým internetovým pokrytím.

„Z našich prieskumov vyplynulo, že na Slovensku k internetovému bankovníctvu viac inklinujú muži (67 %) v porovnaní so ženami (62 %). Platobné platformy ako PayPal, Apple Pay či Google Pay využíva na Slovensku 30 % ľudí. Aj v tomto smere nás predbehli Česi (31 %), najmenej tieto platformy využívajú Srbi (15 %),“ dodala Buchláková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia