Slováci za elektrinu zrejme zaplatia viac, jej cena na pražskej burze prekonala 50 eur za MWh

Elektrina, peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 24. augusta (WebNoviny.sk) – Na veľkoobchodnom trhu cena elektriny s dodávkou na budúci rok prekonala hranicu 50 eur za megawatthodinu.

Na pražskej burze PXE (Prague Energy Exchange) sa tento týždeň obchodovala za 51,72 eura za megawatthodinu, čím potvrdila trend dlhodobého rastu. Vlani o tomto čase sa megawatthodina predávala ešte za 36 eur. Je to rast o vyše 40 %.

Ceny podliehajú rôznym vplyvom

„Najvýraznejšou mierou sa pod rast cien elektriny podpísal nárast cien emisných povoleniek (EUA), ktoré od februára vzrástli viac než dvojnásobne, z 9,5 eura na 20,4 eura za tonu. Nárast zaznamenala aj cena uhlia a plynu, ktoré trend výrazne podporili,“ povedal pre portál vEnergetike.sk riaditeľ spoločnosti Slovenské elektrárne – energetické služby Martin Kumpan.

Ceny energetických komodít ovplyvňujúcich obchodovanie s elektrinou na burze sa podľa neho len veľmi ťažko odhadujú na dlhšie obdobie dopredu.

Podliehajú totiž rôznym geopolitickým alebo ekonomickým vplyvom ako napríklad obmedzeniu ťažby uhlia v Číne, dohode o objeme vývozu ropy z krajín Blízkeho východu, regionálnym konfliktom alebo zmenám v regulácii a legislatíve Európskej únie.

Emisné povolenky

„Uhlie je aktuálne v rastúcom trende, ktorý je podporovaný neustálym dopytom po tejto komodite, najmä v Ázii,“ vysvetlil Kumpan. „Výsledkom tlaku zo strany Európskej únie proti klimatickým zmenám je zasa zmenšovanie počtu emisných povoleniek v obehu, následkom čoho sme zaznamenali nárast ich ceny,“ doplnil.

Cena emisných povoleniek tvorí podstatnú časť ceny elektriny, a teda výrazne ovplyvňuje cenový vývoj elektriny ako komodity a zároveň aj cenu zemného plynu. „Trhy naznačujú, že nastolený rastúci trend bude pokračovať a v najbližšej dobe sa pokles neočakáva. Rast cien sa už teraz odráža aj vo zvýšenom záujme odberateľov o úsporu energií a energeticky efektívnych projektov dodávaných na kľúč,“ konštatoval Kumpan.

V jeseni tohto roku bude Úrad pre reguláciu sieťových odvetví stanovovať ceny elektriny pre domácnosti a malé podniky na budúci rok. Slovenský regulátor pri výpočte priemerných maximálnych cien elektriny na tento rok počítal s cenou silovej elektriny na úrovni 32 eur za megawatthodinu.

Tretina koncovej ceny elektriny

Pri stanovení koncovej ceny elektriny pracuje regulačný úrad s aritmetickým priemerom denných cien silovej elektriny na pražskej burze v prvom polroku minulého roka. Priemerná veľkoobchodná cena tohto typu elektriny bola v prvom polroku tohto roka podľa regulátora na úrovni 37,06 eura za megawatthodinu.

Energetici predpokladajú, že v budúcom roku bude táto suma ešte oveľa vyššia. Veľkoobchodná cena elektriny tvorí zhruba 33 % z koncovej ceny elektriny, ktorú platia odberatelia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom