Slováci za potraviny nezaplatia menej, Smer zamietol novelu

Foto: SITA / AP

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Daň z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny sa nezníži. Parlament vo štvrtok zamietol novelu zákona o DPH, ktorou chceli poslanci za OĽaNO znížiť daň z pridanej hodnoty na potraviny zo súčasných 20 percent na 10 percent.

Výpadok z príjmov chceli poslanci pokryť zvýšením dane z príjmov z 23 percent na 39 percent pre banky a regulované subjekty so ziskom vyšším ako tri milióny eur ročne. Banky a regulované subjekty, ktorými sú napríklad energetické firmy alebo poisťovne, by tak platili vyššiu daň z príjmov.

OľaNo chcelo získané prostriedky použiť na zvýšenie platov zdravotných sestier

„Takouto právnou úpravou sa Slovenská republika priblíži vo výške DPH na potraviny k európskemu štandardu. Zároveň príde k spravodlivému preneseniu bremena konsolidácie verejných prostriedkov z bežných spotrebiteľov na vysokoziskové subjekty podnikajúce v regulovanom podnikateľskom prostredí,“ argumentovali poslanci OĽaNO.

Návrh zákona bol podľa nich koncipovaný tak, že bude mať v celkovom meradle pozitívny dopad na rozpočet verejnej správy, a to na úrovni 125 miliónov eur ročne. „Vzhľadom na dlhodobo neriešenú situáciu nízkych miezd zdravotných sestier, takto získané prostriedky navrhujeme použiť na zvýšenie platov zdravotných sestier,“ uvádzali obyčajní ľudia.

Británia má na potraviny nulovú sadzbu DPH, poukazuje OľaNo

Znížením DPH na potraviny v čase hospodárskej krízy sa podľa OĽaNO stanú potraviny dostupnejšie a ľudia si jednoduchšie zabezpečia základné životné potreby. Zníženie DPH na potraviny na 10 percent malo podľa nich spôsobiť aj výrazné zníženie nákupnej turistiky do okolitých štátov, zároveň mal stúpnuť predaj potravín na území Slovenska. To malo prispieť k vzniku nových pracovných miest u prvovýrobcov a spracovateľov.

„Zároveň možno očakávať spätný príjem DPH a dane z príjmu do štátneho rozpočtu z predaja tovaru a služieb, ktoré si ľudia budú môcť kúpiť z ušetrených prostriedkov, čím opätovne príde k nárastu nových pracovných miest,“ vysvetľovali poslanci za OĽaNO.

DPH na potraviny na úrovni 20 percent patrí k jednej z najvyšších v Európe. „Vyspelé štáty ako Francúzsko, Poľsko, Nemecko či Taliansko majú DPH na potraviny na úrovni od štyroch do 10 percent. Dokonca Veľká Británia a Malta majú základné potraviny s nulovou sadzbou DPH,“ uzatvárali obyčajní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti