Slováci zabojujú v play-off o svetovú skupinu Davis Cupu

Tenis
Miloslav Mečíř o dianí v Budapešti: 'Tím aj bez Martina Kližana držal dobre pokope, veľmi dobre sa spolupracovalo s hráčmi.' Foto: SITA/Ján Slovák

BUDAPEŠŤ 18. júla (WebNoviny.sk) – Náročnejšie ako zisk rozhodujúceho tretieho bodu v daviscupovom tenisovom súboji Slovákov s Maďarmi bolo čakanie na debla. Trvalo vyše 26 hodín a vzhľadom na permanentný dážď a zamračené nebo nad Budapešťou to dosť dlho vyzeralo na pondelkovú dohrávku.

Slováci v debli potvrdili bohatšie skúsenosti

Napokon sa hralo v nedeľu po šestnástej hodine a slovenská dvojica Andrej Martin, Igor Zelenay potvrdila vyššie rebríčkové postavenie aj bohatšie skúsenosti – premohla domáci pár Márton Fucsovics, Levente Gödry 6:2, 6:2, 6:3. Zatiaľ čo dva body v piatkových dvojhrách Andrej Martin a najmä debutant Jozef Kovalík museli poctivo vybojovať, štvorhra bola výborne zvládnutá povinná jazda favorizovaného slovenského dua.

„Bolo tam trochu nervozity, či to dohráme včas a či chlapci budú stíhať ďalšie turnaje. Musím pochváliť našich hráčov, ktorí potvrdili, že sú lepší nielen v rebríčku, ale aj na kurte. Pomerne s prehľadom vyhrali, diktovali hru, mali vyšší priemer zásahov a boli dominantní. Maďari celkovo neboli pre našich hráčov až takým ťažkým súperom ako pred rokom Tecau a Mergea v Rumunsku,“ skonštatoval kapitán daviscupového tímu SR Miloslav Mečíř.

Slováci zabili dve muchy počas niekoľkých dní

Dlhoročnému šéfovi slovenskej lavičky v Davis Cupe chýbal v Budapešti najlepší hráč Martin Kližan, ale napokon sa ukázalo, že ho vôbec nebolo treba. Slováci zabili dve muchy počas niekoľkých dní, keď v dôležitom súboji 2. kola I. skupiny euroafrickej zóny DP zdolali Maďarov a Kližan sa po zranení stal v Hamburgu trochu senzačne víťazom turnaja prestížnej série ATP World Tour 500.

„Tím aj bez Martina Kližana držal dobre pokope, veľmi dobre sa spolupracovalo s hráčmi. Súper nebol až taký ťažký, aj povrch nám vyhovoval. Naši hráči mali dobré výsledky práve na antuke a teraz to potvrdili aj solídnymi výkonmi v Budapešti. Verím, že aj v septembri pri dôležitom zápase o postup do svetovej skupiny budú všetci fit a udržia si dobrú formu,“ vyjadril nádej M. Mečíř.

Na Kližanov triumf v Hamburgu 31 rokov po ňom samom zareagoval daviscupový kapitán takto: „Overil si, že mu noha drží a keď vyhrá pár zápasov, dostane sa späť do formy. Držím Martinovi palce, aby mu to išlo tak aj naďalej a bol ´ready´ na ďalšie zápasy a turnaje. Som rád, že vyhral v Hamburgu, kde som pred 31 rokmi triumfoval aj ja. Spomínam si, že som vtedy zdolal troch Švédov za sebou. Vtedy mi dali prezývku švédsky zabijak.“

Slováci môžu byť pri žrebe aj nasadení

Medzi možnými súpermi tenisových reprezentantov Slovenska na jesenné play-off o svetovú skupinu Davisovho pohára 2017 družstiev mužov sú predbežne aj Švajčiarsko či Španielsko.

Hrať sa bude 16. – 18. septembra 2016. Pravda, Slováci podľa terajšieho postavenia v rebríčku krajín v rámci týchto MS tímov ITF sú ako prví pod čiarou nasadenia a vôbec sa nedá vylúčiť, že po aktualizácii renkingu nastane dramatická zmena v ich prospech.

Pomerne reálne totiž môžu preniknúť medzi nasadenú osmičku, čo by takmer nepochybne papierovo znamenalo slabšieho protivníka, než prichádza do úvahy teraz.

Účastníci play-off o svetovú skupinu Davisovho pohára 2017 tenisových reprezentačných družstiev mužov (bude sa hrať 16. – 18. septembra 2016), ich terajšie postavenie v renkingu krajín podľa ITF a vyznačenie výhody domáceho prostredia pri súboji so SR:
Nasadení:

Švajčiarsko 3. – o výhode domáceho prostredia by rozhodol dodatočný žreb

Belgicko 4. – hralo by sa v Belgicku

Austrália 9. – o výhode domáceho prostredia by rozhodol dodatočný žreb

Kanada 12. – hralo by sa v SR

Španielsko 13. – hralo by sa v Španielsku

Kazachstan 14. – o výhode domáceho prostredia by rozhodol dodatočný žreb

Japonsko 15. – o výhode domáceho prostredia by rozhodol dodatočný žreb

Nemecko 16. – hralo by sa v Nemecku

————————————————-

Nenasadení:

Slovensko 17.

Brazília 19. – hralo by sa v SR

Rusko 20. – hralo by sa v Rusku

India 21. – o výhode domáceho prostredia by rozhodol dodatočný žreb

Ukrajina 22. – hralo by sa v SR

Uzbekistan 24. – o výhode domáceho prostredia by rozhodol dodatočný žreb

Čile 32. – hralo by sa v SR

Poľsko 36. – hralo by sa v SR

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej MartinIgor ZelenayJozef KovalíkMartin KližanMiloslav Mečíř