Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. novembra 2014 Nezaradené od SITASITA Diskusia()

Slováci zabúdajú na to, kto boli lídri novembrovej revolúcie

BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Aké hnutie bolo na čele zmien v novembri 1989 a kto boli lídri revolučných udalostí nám tak trochu vyprcháva z historickej pamäte. Na základe prieskumu z októbra a porovnania prieskumu spred piatich rokov to konštatovala sociologička Zora Bútorová.

Prieskum sa uskutočnil na začiatku októbra na reprezentatívnej vzorke vyše 1000 respondentov. Uskutočnil sa v ČR aj v SR. U nás zbierala údaje agentúra Focus. Prieskum uskutočnil Inštitút pre verejné otázky a Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR.

Obrazom: November ’89 priniesol na Slovensko demokraciu

Ľudia poznali VPN aj Občanské fórum

To, že na čele zmien v novembri 1989 v Českej republike stálo Občanské fórum vedelo 57 percent oslovených obyvateľov ČR. Verejnosť proti násiliu si na Slovensku ako lídra zmien pamätá v tohtoročnom prieskume 52 percent oslovených, čo je v porovnaní s prieskumom spred piatich rokov o tri percentá menej.

V prípade lídrov mohli respondenti uviesť tri mená vedúcich osobností. V Českej republike si až 85 percent oslovených spája s revolúciou Václava Havla. Za ním nasledujú Václav Klaus (26 percent), Jiří Dienstbier (16 percent) a Alexander Dubček (10 percent). Ako konštatovala česká sociologička Paulína Tabery, Václav Havel je takým „pojítkom“ medzi federáciou. Ako vedúcu osobnosť novembra 1989 ho označilo 24 percent Slovákov. Na Slovensku si najviac ľudí spomenulo na Milana Kňažka ( 60 percent) a Jána Budaja (37 percent).

Vyše polovica si spomenula na Kňažka

Milan Kňažko je jediný zo slovenských lídrov revolúcie, ktorý v porovnaní s prieskumom spred piatich rokov získal viac percent. V roku 2009 si na neho spomenulo 52 percent oslovených. Jednoznačne to možno pripísať jeho kandidovaniu za prezidenta, dodala Bútorová. Pri väčšine osobností klesla ich viditeľnosť a menej sú už vnímaní ako ľudia, ktorí boli dôležití v novembri ’89, zdôraznila ďalej sociologička.

Týka sa to Jána Budaja, ktorý teraz pôsobí skôr v lokálnej politike (pokles z 42 percent na 37 percent), Fedora Gála, kde zaznamenali pokles z 12 percent na šesť percent ale aj Jána Langoša, ktorý z piatich percent klesol na necelé jedno percento. Tam sa už dá hovoriť, že sa vytráca z povedomia slovenskej verejnosti, konštatovala sociologička.

Z odpovedí na otvorené otázky bolo vidieť, že na Slovensku je časť ľudí, ktorým sa udalosti novembra 1989 pletú a namiesto VPN uvádzali ako lídra revolúcie HZDS, dodala.

Odporúčané články

Cirkev vyzýva ľudí, aby nezabúdali na obete komunizmu Čarnogurský neoslávi november ’89, nepozvali jeho manželku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...