Slováci zaostali najmä v útoku, v hre aj pozitíva

Hokej
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

KOLÍN 19. mája (WEBNOVINY) – Na konečný výsledok tímu Glena Hanlona na svetovom šampionáte v Nemecku bude chcieť hokejový fanúšik zrejme čo najskôr zabudnúť, ale vo vystúpení Slovákov sa dá nájsť aj niekoľko pozitív. Mladé mužstvo bojovalo a snažilo sa o čo najlepší výsledok, na lepšie ako 12. miesto to však nestačilo. Po takmer medailovej radosti v olympijskom Vancouveri je to opäť pád do šedého svetového priemeru.

Dôvodov je niekoľko. Nový reprezentačný kouč z viacerých príčin nemohol poskladať najlepší výber z tých, ktorí prichádzali do úvahy. Chýbali mu v ňom pre zdravotné či osobné dôvody viacerí stabilní členovia reprezentačného tímu, po náročnej sezóne s olympijským vrcholom si musel vypočuť celý rad ospravedlnení. Napokon nastúpil cestu budovania nového reprezentačného mužstva, o ktorej sa hovorí už dlhší čas. V slovenskom tíme dôjde postupne k toľko spomínanej generačnej výmene. Úspešná medailová generácia okolo Miroslava Šatana bude pomaly končiť kariéru a šancu dostanú mladší. Aj z tohto pohľadu bol turnaj v Nemecku dôležitý, pretože viacerí hráči nabrali potrebné medzinárodné skúsenosti. V Kolíne nad Rýnom zažilo šampionátový debut až desať hokejistov. Najmä tí z extraligy, ale aj z českej najvyššej súťaže sa mohli presvedčiť, kam smeruje medzinárodný hokej. To, čo stačí doma, vonku nie. Tréner Hanlon už počas šampionátu niekoľkokrát zdôrazňoval, že chce spraviť z Richarda Pánika do budúcnosti nového lídra tímu. S Pánikom by jeho kostru mal vytvoriť aj Tomáš Tatar. Obaja devätnásťroční mladíci patrili k svetlým zjavom slovenského

Slováci ukázali v Nemecku dve tváre. Tá prvá – pozitívna – priniesla pomerne hladký postup zo základnej skupiny do osemfinálovej fázy, kde však už Slováci nedokázali nadviazať na víťazstvá nad Bieloruskom (4:2) a Kazachstanom (5:1) a tiež sympatický výkon proti Rusku (1:3) a trikrát prehrali. Zlomila ich pravdepodobne prehra 0:6 s Dánskom, ktorá prišla necelých 18 hodín po súboji s Kazachmi. S Fínskom ešte Slováci zabojovali, ale rozbehnutí a skúsenejší severania napokon triumfovali. V kľúčovom súboji o štvrťfinále s Nemcami v niektorých fázach už chýbali hráčom aj sily, cez pozornú obranu súpera na modrej čiare sa nedokázali presadzovať.

Problémom číslo 1 sa ukázala napokon ofenzíva a najmä koncovka. Tím dal na turnaji v šiestich zápasoch len trinásť gólov, z toho päť Kazachstanu a štyri Bielorusku. Hráči si s výnimkou prvej tretiny súboja s Dánskom dobre plnili defenzívne úlohy, aj keď sa chvíľkovým výpadkom nevyhli. Pochopili aj nový Hanlonom naordinovaný herný systém, ale smerom dopredu sa trápili a chvíľami to bolo bez väčšej iskry. Niekedy aj nečakaná strela bez prípravy môže narobiť súperovmu brankárovi problémy. Slovenskému tímu až na pár výnimiek nevychádzali presilové hry, v nich si nedokázalo vytvoriť pred bránkou dostatočný tlak. Mužstvu chýbal hráč, ktorý by strelecky strhol aj zvyšok tímu. Chvíľu sa zdalo, že by túto úlohu mohli prevziať Ivan Čiernik s Marekom Zagrapanom a Milanom Bartovičom, ale aj oni sa v dôležitých chvíľach strelecky trápili.

Medzi pozitívne javy v mužstve patrí líderská úloha kapitána Richarda Lintnera. Oceniť treba aj príchod 35-ročného útočníka Miroslava Šatana, ktorý neváhal priletieť rýchlo po vyradení Bostonu s cieľom pomôcť. „Každý z mojich hráčov sa snažil, každý veľmi chcel. Som si istý, že každý túžil postúpiť medzi najlepších osem, o tom som presvedčený,“ uviedol tréner Glen Hanlon a ďalej rozvinul svoje myšlienky: „Niekedy môžete mať štyridsať šancí a nedáte gól, niekedy dáte jeden gól od modrej alebo červenej čiary a ten rozhodne. Celkovo sme na turnaji trpeli na nepremieňanie šancí. A to počas rôznych herných situácií – v rovnovážnom stave piati proti piatim, ale aj v presilovkách.“

Dvanásta pozícia v Nemecku nenastavuje zrkadlo slovenskému hokeju. Ten patrí na vyššie priečky, ale musí mať k dispozícii najlepších hráčov. Tréner Hanlon má zmluvu až do roku 2014 a je pred ním ešte veľa práce. „Pre mladých pod 23 rokov nech sú tieto majstrovstvá poučením do budúcnosti. Musia si vybojovať ďalšiu šancu a ja verím, že potom to už zvládnu lepšie,“ dodal Hanlon.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Glen HanlonIvan ČiernikTomáš Tatar
Firmy a inštitúcie Slovenská hokejová reprezentácia