Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock
7. 03. 2018 13:52 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

Slováci zarábajú viac, priemerná nominálna mesačná mzda dosiahla vyše 1000 eur

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) – Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla vo štvrtom kvartáli minulého roka 1 041 eur.

Ako informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, v porovnaní so štvrtým štvrťrokom predchádzajúceho roka sa zvýšila o 5,2 %. „Nižší prírastok spotrebiteľských cien v porovnaní s rastom nominálnej mzdy ovplyvnil vývoj reálnej mzdy, ktorá sa medziročne zvýšila o 3,3 %. Sezónne očistená priemerná mzda oproti 3. štvrťroku 2017 vzrástla o 1,1 %,“ uviedol v stredu ŠÚ.

Najnižšie mzdy v ubytovacích a stravovacích službách

Najvyššia úroveň priemernej mesačnej mzdy bola v odvetví informácie a komunikácia, a to 1 858 eur, nasledovali finančné a poisťovacie činnosti, kde dosiahla 1 733 eur a dodávka elektriny, plynu a pary so sumou 1 715 eur. V desiatich odvetviach bola mzda nižšia ako v priemere za hospodárstvo SR. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách, konkrétne 632 eur, v ostatných činnostiach 686 eur a v stavebníctve 707 eur.

Oproti rovnakému obdobiu minulého roka priemerná nominálna mzda relatívne najrýchlejšie rástla v odvetví odborné, vedecké a technické činnosti o 9,7 %, verejná správa a obrana o 7,6 % a v doprave a skladovaní o 6,8 %. Klesla v ťažbe a dobývaní o 5,7 %, vo finančných a poisťovacích činnostiach o 2 %, v informáciách a komunikácii a v odvetví administratívnych služieb zhodne o 1,8 %.

Priemerná mzda vyššia vo všetkých krajoch

Z pohľadu právnej formy subjektov priemerná nominálna mesačná mzda vzrástla v porovnaní so 4. štvrťrokom 2016 v rozpočtových organizáciách o 7,4 % na 1 152 eur, vo veľkých podnikoch s 20 a viac zamestnancami o 5,5 % na 1 229 eur, príspevkových organizáciách o 4,5 % na 1 136 eur a v malých podnikoch do 19 zamestnancov o 3 % na 778 eur.

Z územného hľadiska vyššia ako v priemere za celé hospodárstvo SR bola priemerná nominálna mesačná mzda iba v Bratislavskom kraji, a to 1 283 eur. „V ostatných krajoch sa pohybovala od 829 eur v Prešovskom kraji do 1 005 eur v Trenčianskom kraji. Vo všetkých krajoch bola priemerná mzda vyššia ako vo 4. štvrťroku 2016 s najvyšším prírastkom o 9 % v Trenčianskom kraji,“ dodali štatistici.

V roku 2017 dosiahla priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve hodnotu 954 eur. Medziročne sa nominálne zvýšila o 4,6 %, reálna mzda vzrástla o 3,3 %. Rast nominálnej mzdy bol o 1,3 percentuálneho bodu rýchlejší ako v roku 2016.

Odporúčané články

Väčšie nároky na zamestnancov sú v Bratislavskom kraji, rozhoduje najmä vzdelanie Príspevky na opatrovanie sa zrejme zvýšia, suma by sa mala postupne približovať minimálnej mzde

Neprehliadnite

Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy Primátor Mokoš menom nového prednostu úradu zaskočil Tatrancov a nebolo ani výberové konanie Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Zamestnanci U.S. Steel Košice budú zarábať viac, odbory sa dohodli s vedením Ak Čaputová nevymenuje troch ústavných sudcov, koalícia podľa Fica ďalšie mená nezvolí

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X