Slováci zbierajú stále viac elektroodpadu, prispeli k tomu aj kontajnery na malé spotrebiče

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
elektroodpad
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 9. marca (WebNoviny.sk) – Organizácia zodpovednosti výrobcov ASEKOL SK vlani vyzbierala a zabezpečila recykláciu viac ako 6,8 milióna kilogramov elektroodpadu, čo je o 500-tisíc kilogramov viac ako v roku 2017.

Vyzbierala tiež vyše 190-tisíc kilogramov použitých batérií a akumulátorov. Najviac vzrástol zber malých elektrospotrebičov, ako sú fény, hračky, mixéry a iná drobná elektronika, ktoré sú na zber najnáročnejšie a ich zber a recyklácia doteraz zaostávala za ostatným elektroodpadom.

Recyklovaný elektroodpad

Vyzbieralo sa viac ako dva milióny kilogramov malých elektrozariadení, ktoré sa tak stali najpočetnejším zbieraným a recyklovaným druhom elektroodpadu.

„Výsledky ukazujú, že červeno-biele kontajnery určené na zber malých elektrospotrebičov, ktoré sú rozmiestnené už v šiestich mestách, prinášajú výsledky,“ uviedol konateľ spoločnosti Ronald Blaho.

Druhou najviac zbieranou kategóriou boli v roku 2018 televízory, ktorých vyzbierali viac ako 1,5 milióna kilogramov, nasledujú chladničky z domácností a ďalšia biela technika ako sporáky či pračky.

Špeciálne veľké kontajnery

Elektroodpad sa zbiera prostredníctvom infraštruktúry pozostávajúcej zo špeciálnych červeno-bielych kontajnerov určených predovšetkým na zber malých spotrebičov.

Okrem toho pozostáva zberová infraštruktúra z takzvaných E-domčekov, čo sú špeciálne veľké kontajnery umiestnené na zberných dvoroch alebo pri predajniach elektrospotrebičov, kde môžu spotrebitelia odovzdať vyradené elektrospotrebiče.

Zber je financovaný z príspevkov výrobcov

Na školách po celom Slovensku je rozmiestnených viac ako 1400 kusov kontajnerov na elektroodpad. Zber elektroodpadu je financovaný z príspevkov výrobcov, ktorí na trh uvádzajú elektrospotrebiče a elektrické zariadenia.

Na výrobcov sa podľa nového zákona o odpadoch vzťahuje princíp rozšírenej zodpovednosti, čo znamená, že výrobcovia elektrozariadení sú zodpovední aj za nakladanie s už nepoužívanými elektrospotrebičmi z ich produkcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať