Slováci získali na MS vo vodnom slalome štyri medaily

Svetový pohár v Čunove
Slovenský kajakár Alexander Slafkovský počas kvalifikácie disciplíny C1 muži počas finále Svetového pohára. Bratislava, 1. september 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

PRAHA 16. septembra (WEBNOVINY) – Slovenskí vodní slalomári na majstrovstvách sveta 2013 získali štyri medaily, čo je polovica z počtu, ktorý vypádlovali pred dvoma rokmi v Čunove.

Už minuloročné olympijské hry naznačili, že špička sa vyrovnáva a získavať cenné kovy je z roka na rok ťažšie.

Vodnoslalomársky svet išiel výkonnostne dopredu, rozšíril sa okruh popredných krajín i adeptov na medaily.

Slováci vybojovali v štyroch olympijských disciplínach dve medaily.

V C1 mužov sa dočkal prvého cenného kovu z majstrovstiev sveta Alexander Slafkovský, ktorý bol druhý. V C2 skončili podobne ako v Čunove na treťom mieste Peter a Ladislav Škantárovci.

Medailu už oslavovala aj Jana Dukátová, keď sa dozvedela, že dve dodatočne pripísané trestné sekundy ju posunuli z tretej na štvrtú priečku.

Vo finále ešte jazdil singlkanoista Matej Beňuš (6. miesto) a kajakárka Elena Kaliská (9. miesto). Ďalšie dve medaily pridali Slováci v hliadkach. V 3xC1 mužov potvrdili dominanciu v tejto disciplíne a vyhrali, v 3xC2 boli strieborní.

Každá medaila je dobrá

„Nie je to ústup, štartové pole sa z roka na rok vyrovnáva. Vo finále sa točí dosť mien, získavať medaily je ťažšie. Už po Londýne sme avizovali, že súperi skopírovali naše know-how a my teraz musíme hľadať nové cesty a zlepšenia, ktoré by nás posunuli dopredu. Každá medaila je dobrá a počíta sa. Máme dve z individuálnych pretekoch, čo je tiež dobré. Nemôžeme povedať, že sme šťastní, ale dosiahli sme dosť. Vystúpenie na šampionáte je skôr pozitívne ako negatívne,“ hodnotil šéf slovenskej reprezentácie Róbert Orokocký.

Šampionát v Prahe nevyšiel podľa predstáv stáliciam Michalovi Martikánovi a Petrovi s Pavlom Hochschornerovcom. Olympijskí víťazi neprešli semifinálovými sitami v C1, resp. C2. Svoje vystúpenie ešte podrobia analýzam, dobre však vedia, čo mali a mohli vo vltavskej vode spraviť inak.

Dá sa povedať, že zabral druhý sled. „Je pozitívne, že zabrali iní. Trocha sme očakávali, že v poolympijskej sezóne možno príde ústup z pozícií. V budúcnosti bude získať každú medailu ťažšie a ťažšie,“ tvrdí Róbert Orokocký.

Získať medailu bude ťažšie a ťažšie

Slováci sa nedokázali presadiť v mužskom kajaku. Mladí Jakub Grigar s Martinom Halčinom vypadli už v kvalifikácii, skúsený Ján Šajbidor skončil v semifinále. Grigar s Halčinom naberali skúsenosti. Po úspechoch na tohtosezónnych mládežníckych podujatiach im akoby došli na seniorskom vrchole roka sily.

„Možno to na nich bolo tento rok priveľa. Boli tu však aj iní mladí jazdci, ktorí absolvovali podobný program. Nemôžeme čakať, treba sa tlačiť a predierať. Na seniorskej pôde sa možno iba hľadajú, ale potrebujú pár podobných pretekov, aby to v budúcnosti ustáli,“ dodal Róbert Orokocký.

Šampionát v Prahe priniesol aj obmenu na popredných pozíciách. Z majstrov sveta 2011 z Čunova či olympijských víťazov z Londýna 2012 získala zlato v súťažiach jednotlivcov len Francúzka Émily Ferová.

Viac k osobe Alexander SlafkovskýElena KaliskáJakub GrigarJán ŠajbidorJana DukátováMatej Beňuš