Slováci zvíťazili nad Švédmi, otočili výsledok z 0:1 na 3:1

Súboj švédskeho obrancu Staffana Kronwalla so útočníkom Slovenska Michaelom Vandasom pred brankárom Fredrikom Petterssonom-Wentzelom počas zápasu Euro Hockey Challenge. Bratislava, 4. apríl 2015. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia dosiahla prvé víťazstvo v príprave na májové majstrovstvá sveta v Česku, v sobotu si v rámci série Euro Hockey Challenge poradila v Bratislave so Švédskom 3:1. Najlepšími hráčmi stretnutia boli Staffan Kronwall a Július Hudáček.

Na Bielu sobotu dosiahlo Slovensko v 35. vzájomnom stretnutí proti Švédsku desiate víťazstvo (bilancia 10 – 3 – 22). Severský tím zdolalo prvýkrát po štyroch rokoch, naposledy sa mu to podarilo 15. apríla 2011 v Košiciach. Odvtedy sa štyri súboje skončili víťazstvom Švédska.

Slováci nemali vydarený vstup do stretnutia a v prvej tretine mohli ďakovať len brankárovi Júliusovi Hudáčkovi, že neprehrávali vyšším rozdielom. Švédi dominovali, boli lepší korčuliarsky i kombinačne. V poslednej minúte prvej tretiny otvoril skóre Daniel Gunnarsson.

Do druhej časti hry vstúpili Slováci ako vymenení, utvorili si veľký tlak a Dominik Graňák (138 zápas v reprezentácii/7 gól) a Marcel Haščák (54/5) otočili skóre v prospech domácich. Vyše 7000 divákov na tribúnach sa bavilo kvalitným hokejom plným dramatických situácií.

V záverečnej tretine podčiarkol víťazstvo Slovákov do prázdnej bránky pri švédskej power-play Dávid Gríger.

Obrazom: Slováci zvíťazili nad Švédmi 3:1

Zverenci Vladimíra Vůjtka vrátili „trom korunkám“ prehru zo štvrtkového prvého súboja v Trenčíne (3:4). Tréner Vladimír Vůjtek oproti tomuto zápasu, v ktorom Švédi rozhodli o svojom víťazstve 13 sekúnd pred koncom, pozmenil zostavu. V bránke bol od prvej minúty Július Hudáček, prvý duel v národnom tíme odohral útočník Dávid Gríger, jubilejný stý obranca Peter Podhradský.

Slovensko – Švédsko 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

19:20 – 0:1 D. Gunnarsson

25:44 – 1:1 D. Graňák

28:03 – 2:1 M. Haščák (P. Lušňák)

58:36 – 3:1 D. Gríger – gól do prázdnej bránky

Vylúčenia:

05:12 Filip Sandberg (Švédsko) – 2 min. (podrazenie)

09:56 Rastislav Dej (Slovensko) – 2 min. (podrazenie)

16:00 Peter Podhradský (Slovensko) – 2 min. (držanie)

28:19 Milan Bartovič(Slovensko) – 2 min. (nedovolené bránenie)

34:40 Dominik Graňák (Slovensko) – 2 min. (podrazenie)

45:40 Patrik Lušňák (Slovensko) – 2 min. (podrazenie)

52:41 Staffan Kronwall (Švédsko) – 2 min. (držanie)

54:49 Marcel Haščák (Slovensko) – 2 min. (podrazenie)

strely na bránku: 28:36, vylúčenia: 6:2 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Baluška, Kubuš – Korba, Rovenský, 7033 divákov

Slovensko: J. Hudáček – Sersen, Baranka, Podhradský, Graňák, Čerešňák, Švarný, Jaroš, L. Kozák – L. Hudáček, Marcinko, Nagy – Bartovič, Bližňák, Gríger – Dej, Lušňák, Marcel Haščák – Vandas, A. Šťastný, Cehlárik – J. Sýkora

Švédsko: Pettersson-Wentzel – Kronwall, Andersson, Ekbom, Motin, Andersén, Gunnarsson, Nygård – Petersson, Wallmark, Zaar – Johansson, Ridderwall, Viksten – Åslund, Carlsson, Thuresson – Sörensen, Bengtsson, Sandberg

Na rozdiel od prvého zápasu Švédi začali aktívnejšie a hneď v prvých minútach viackrát preverili Hudáčka. Slovákom robil problémy prechod cez útočnú modrú čiaru a robili chyby pri rozohrávke, pred Petterssona-Wentzela sa dostávali len sporadicky.

Severania boli vďaka rýchlym kombináciám a lepšiemu korčuľovaniu smerom dopredu nebezpečnejší a dostávali domácich pod tlak. Hudáček sa v slovenskej bránke musel poriadne obracať.

V poslednej minúte sa po vhadzovaní pred švédskou bránkou presunula hra pred Hudáčka, medzi kruhmi zostal nepokrytý obranca Gunnarsson a mal dostatok času na streľbu. Puk z jeho hokejky smeroval nahor, jeho let však pozmenil Marcinko a slovenský gólman 39 sekúnd pred prvou sirénou nestihol zareagovať – 0:1.

Slovensko - Švédsko

V úvode druhej časti hry mohol vyrovnať Libor Hudáček, z dobrej možnosti z pravého kruhu pálil len do Petterssona-Wentzela. Zoči-voči švédskemu brankárovi neuspel v 23. minúte ani Milan Bartovič.

Slováci hrali v druhej tretine altívnejšie, viac sa tlačili do zakončenia a utvárali si aj šance. Po dlhom obliehaní švédskej bránky trafil Graňák najskôr žŕdku, ale dokázal dokorčuľovať puk a v 26. minúte vyrovnal – 1:1. Po znovaotvorení hry sa mohol presadiť aj Šťastný a po ňom Cehlárik. Vůjtkovi zverenci mali veľký tlak, Marcel Haščák dostal v 29. minúte puk do jazdy od Lušňáka a z pravého bodu na vhadzovanie prepálil druhýkrát švédskeho gólmana – 2:1.

V 32. minúte predviedol Július Hudáček skvelý zákrok hokejkou na bránkovej čiare po tutovke Filipa Sandberga, ktorý strieľal už do prázdnej bránky. Hra mala tempo, pred oboma bránkami bolo dostatok vzruchu. V závere druhej tretiny opečiatkoval Sörensen žŕdku Hudáčkovej svätyne.

Aj po druhej prestávke sa hral kvalitný hokej plný nasadenia. Švédi opäť prevzali aktivitu, dostávali sa do tesnej blízkosti Hudáčka, ktorý mal plné ruky práce. Pettersson-Wentzel zasa zlikvidoval pokus o bekhendový blafák od Deja. Severania sa snažili o strieľané puky pred bránku s tečom útočiaceho hráča, ktoré boli veľmi nebezpečné. Hra bola vyrovnaná, ani jeden tím nechcel spraviť zbytočnú chybu a obrany si dávali veľký pozor.

Slováci a potom i Švédi nevyužili ani presilové hry. Július Hudáček chytal s veľkým pokojom a dodal celému tímu pocit istoty. Jeho brat Libor mal zasa v závere dobrú šancu, ale neprekvapil Petterssona-Wentzela. V predposlednej minúte hrali Švédi power-play a Dávid Gríger okorenil reprezentačný debut aj gólom – 3:1.

Vladimír Vůjtek (tréner SR): „Prvú tretinu sme zaspali, boli sme bojazliví, nekorčuľovali sme, čakali na prestávku. Boli sme radi, že nás podržal Julo Hudáček a neprehrávali vyšším rozdielom. Do druhej tretiny vstúpilo iné mužstvo plné elánu a pohybu, ktoré si vytvorilo šance a premenilo ich. V tretej tretine sme bojovali o víťazstvo, ktoré nám nebolo súdené pred dvoma dňami. Mužstvo má charakter a silu. Verím, že po ďalších zápasoch to pôjde ešte nahor.“

Per Maarts (tréner Švédska): „Bol to dobrý zápas. V prvej tretine sme hrali skutočne výborne, korčuľovali sme, dostávali súpera pod tlak. Od druhej tretiny začali Slováci hrať lepšie a otočili výsledok. Som spokojný s našim výkonom.“

Július Hudáček (brankár SR): „Som rád, že sa nám podarilo vyhrať. Švédi majú možno neznáme mená v kádri, ale sú to najlepší chlapci z SHL, rýchly korčuliari. Hral sa skutočne dobrý hokej. V prvej tretine sme nehrali dobre, potom sme zlepšili pohyb. So Švédmi sa dá hrať, len musíte naplno korčuľovať celých 60 minút.“

Peter Podhradský (obranca SR): „Atmosféra v reprezentácii nebola nikdy zlá, za tie roky som ju ešte zlú nikdy nezažil. Mám radosť zo stovky. Príjemné spomienky mám napríklad na Petrohrad 2000, bolo to však už dosť dávno. Z toho turnaja si človek už len veľmi málo vybavuje. Veľkou cťou bolo pre mňa hrať aj na domácom šampionáte 2011, nie každému hokejistovi sa to podarí.“

Dominik Graňák (kapitán SR): „Prvá tretina bola z našej strany veľmi zlá, ak by nebol Julo Hudáček v bránke, mohli sme prehrávať o tri, štyri góly a nikto by nemohol nič povedať. Nemali sme pohyb, boli sme prispatí. Je treba priznať, že Švédi sú silný súper. Boli sme si vedomí, že nehráme dobre. Už v prvom zápase sme sa presvedčili, že keď korčuľujeme a hráme odvážnejšie, aj oni urobia chyby. V druhej tretine sme takto zápas otočili. Začali sme hrať iniciatívnejšie. Proti Švédom sa nedá hrať ustráchane.“

Dávid Gríger (útočník SR): „Švédi sú výborní korčuliari, vybehli dnes na nás. Vedeli sme, že to bude boj počas celého zápasu. Chvála Bohu, že sme dotiahli súboj do víťazného konca. V prvom momente po góle som ani nechcel veriť, že som trafil bránku. Je to splnený sen každého chlapca nastúpiť za reprezentáciu a ak sa mu podarí streliť gól v prvom zápase, potom je to úžasný pocit.“

Viac k osobe Dominik GraňákJúlius HudáčekLibor HudáčekMarcel HaščákMilan BartovičPeter PodhradskýVladimír Vůjtek
Firmy a inštitúcie Slovenská hokejová reprezentáciaŠvédska hokejová reprezentácia