Slováci zvládli duely úspešne, hrdinami boli Vittek a Sabo

Žilina postúpila v Európskej lige cez moldavský Kišiňov
Zľava: Maxim Mihaliov (FC Dacia Chisinau), Bojan Letić (MŠK Žilina) a Maksym Gavrylenko (FC Dacia Kišiňov) počas zápasu medzi MŠK Žilina - FC Dacia Kišiňov. Žilina, 23. júl 2015. Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) – Slovensko má v treťom predkole futbalovej Európskej ligy 2015/2016 stopercentnú účasť. Cez svojich súperov sa doň prebojovali úradujúci fortunaligový vicemajster MŠK Žilina, ŠK Slovan Bratislava, ako aj FC Spartak Trnava.

Žilinčania si v odvete poradili aj bez presných zásahov Jeliča

MŠK Žilina (SR) – FC Dacia Kišiňov (Mold.) 4:2 (1:0) – prvý zápas 2:1, do tretieho predkola postúpila Žilina

Šesťgólový strelec doterajšieho priebehu eliminačnej fázy Európskej ligy 2015/2016, chorvátsky kanonier v službách MŠK Žilina Matej Jelič, vo štvrtkovej domácej odvete druhého predkola proti moldavskému FC Dacia Kišiňov gólovo mlčal. Pre jeho spoluhráčov to však nebol ani najmenší problém, keďže aj bez jeho prispenia triumfovali pod Dubňom 4:2 a pohodlne si postrážili postup do nasledujúcej časti.

Obrazom: Žilina postúpila v Európskej lige cez moldavský Kišiňov

Trénera Adriána Guľu môže tešiť fakt, že o štyri góly sa postaralo kvarteto futbalistov: už v 5. min otvoril skóre Denis Vavro, po zmene strán si konto obohatili Miroslav Káčer, Michal Škvarka a Jakub Paur.

„Videli sme stretnutie európskej úrovne. Môjmu mužstvu hrozilo poľavenie pozornosti, no som rád, že chalani nezmenili spôsob hry a celý zápas išli za víťazstvom a pre diváka, nie na udržanie náskoku 2:1 z prvého duelu. Naše inkasované góly pripisujem tiež vabanku oponenta, ktorý nemal čo stratiť,“ zhodnotil kouč Guľa na oficiálnej internetovej stránke žilinského klubu.

Žilinčania začali protivníka monitorovať

Rezervy vo výkone „šošonov“ videl ľavý obranca Bojan Letič: „Na tribúnach bola skvelá atmosféra. Začali sme dobre a našťastie sme dali rýchly gól. Sme šťastní, ale musíme si dať pozor v defenzíve. Urobili sme dve chyby, ktoré súper potrestal. Takýchto omylov sa musíme vyvarovať v nadchádzajúcich súbojoch.“

Úradujúci slovenský vicemajster sa v treťom predkole EL stretne s ukrajinským klubom Vorskla Poltava. Úvodný zápas je na programe 30. júla, odveta sa uskutoční o týždeň neskôr 6. augusta.

Športový manažér MŠK Karol Belaník priznal, že Žilinčania už svojho najbližšieho protivníka trochu monitorovali: „Stále je čo zlepšovať. Tešíme sa na nášho ďalšieho súpera. Samozrejme, nechceli sme sa Ukrajincami zaoberať skôr, ako spečatíme náš postup. Nejaké informácie o tíme Vorskla Poltava sme si však už vopred zisťovali prostredníctvom ľudí, s ktorými spolupracujeme.“

Vittek oslávil nový kontrakt hetrikom

University College Dublin (Ír.) – ŠK Slovan Bratislava (SR) 1:5 (0:1) – prvý zápas 0:1, do tretieho predkola postúpil Slovan

Vo štvrtok ŠK Slovan Bratislava oznámil podpis zmluvy na jeden rok s útočníkom Róbertom Vittekom. Tridsaťtriročný skúsený zakončovateľ sa svojmu zamestnávateľovi výdatne odvďačil už vo večernej odvete na trávniku írskeho družstva University College Dublin. „Belasí“ si účasť v treťom predkole zaistili jednoznačným víťazstvom 5:1, pričom Vittek dosiahol hetrik.

Obrazom: Slovan postúpil v Európskej lige cez írskeho súpera

Historicky najlepší strelec slovenskej reprezentácie skóroval v 41. min a dvakrát v nadstavenom čase druhého dejstva. Tesne pred polčasovou prestávkou po centri Františka Kubíka ho našiel Marko Milinkovič. V závere najprv využil vysunutie od Richarda Lásika a po centri Adama Zreľáka presnou hlavičkou skompletizoval hetrik.

„Je veľmi dobré, že Robo sa po dlhšej pauze dostáva do pohody a vo štvrtok trikrát prekonal súperovho brankára. Pomôže to nielen jemu, ale aj celému mužstvu,“ vyzdvihol Vitteka tréner Slovana Dušan Tittel.

Diváci odmenili hráčov potleskom

„Som veľmi rád, že sme zaslúžene uspeli vyšším rozdielom, čím sme potvrdili postup do nasledujúceho predkola. Bolo to dobré a pre divákov atraktívne stretnutie s gólovými šancami na oboch stranách. My sme boli dostatočne efektívni pri ich premieňaní, aj keď na otvárací presný zásah sme museli čakať až do konca prvého polčasu. V našej hre boli veľmi dobré fázy, ale aj slabšie. Tých sa proti silnejšiemu protivníkovi, akým bude ruský FK Krasnodar, treba vyvarovať. Našou chybou sme domácim umožnili znížiť, následne ožili hráči aj diváci a brankár Ján Mucha predviedol niekoľko dobrých zákrokov. Páčilo sa mi, že fanúšikovia UCD i Slovana odmenili po zápase hráčov potleskom. Oba tímy si to za svoje výkony zaslúžili,“ citovala Tittela oficiálna internetová stránka bratislavského klubu.

Jeho zverenci sa v treťom predkole predstavia najskôr na „horúcej“ pôde Krasnodaru.

Hrdinom Trnavy sa stal dvojgólový Sabo, Jarábek bol nespokojný s úvodným dejstvom

FC Linfield (Sev. Ír.) – FC Spartak Trnava (SR) 1:3 (1:0) – prvý zápas 1:2, do tretieho predkola postúpila Trnava

FC Spartak Trnava si na ihrisko severoírskeho FC Linfield priviezol náskok 2:1 z minulotýždňového prvého duelu v Zlatých Moravciach. No v Belfaste to pre „andelov“ vonkoncom nebolo jednoduché, veď po prvom polčase zaostávali 0:1 a po 45 minútach teda postupoval ich oponent.

„Úvodné dejstvo z našej strany nebolo vydarené, inkasovali sme po štandardnej situácii. Brankár Adam Jakubech to zle vyboxoval a prišla gólová dorážka. V kabíne sme si však povedali, že máme ešte 45 minút, aby sme súpera prevýšili, pretože v prvom polčase nakopávaná nemala proti vysokým hráčom protivníka šancu na úspech. Vôbec nechápem, prečo to chalani robili. Chceli sme sa prezentovať ako po zmene strán, teda predvádzať kombinačný futbal s dobrou rotáciou hráčov. Ale chýbal lepší pohyb, vpredu sme nepodržali loptu, aj keď sa išlo do kombinácie, rýchlo sme stroskotali. V kabíne i z tohto dôvodu nastala trochu hrmavica, našťastie, chlapci sa chytili,“ prezradil na oficiálnej internetovej stránke trnavského klubu tréner Juraj Jarábek.

O obrat sa postaral Sabo

Na obrat „zatrúbil“ po prestávke Erik Sabo. Trnavský kapitán v 54. min vyrovnal na 1:1 a v 84. min spečatil triumf Spartaka 3:1, keď sa medzi jeho presnými zásahmi strelecky presadil ešte aj Jakub Vojtuš.

„Erik ako správny kapitán zavelil, ostatní sa pridali. Z mužstva po jeho individuálnej akcii spadla deka a chlapci začali hrať futbal, aký chceme produkovať. Myslím si, že sme absolútne zaslúžene zvíťazili, skóre mohlo byť napokon aj vyššie. Súper bol behavý, hral typický ostrovný futbal. Súboj bol v peknom prostredí, teraz sa len môžeme tešiť na ďalšie predkolo a silného protivníka,“ doplnil na margo 23-ročného stredopoliara lodivod Jarábek.

Trnavčania narazia na grécky klub PAOK Solún v kádri aj so slovenským reprezentantom Róbertom Makom. Rovnako ako v spomenutom meraní síl v Zlatých Moravciach, teraz tiež dohrával štvrtý tím uplynulej sezóny najvyššej slovenskej súťaže Fortuna ligy bez vylúčeného futbalistu. V 80. min išiel po druhej žltej karte o niečo skôr pod sprchy obranca Milan Bortel.

Slovensko je na 30. priečke

Slovensku po tohtotýždňových odvetných stretnutiach patrí v generálnej päťročnej klasifikácii krajín podľa Európskej futbalovej únie (UEFA) na základe výsledkov klubov 30. priečka. Na čele tróni Španielsko, za ním je Nemecko a na treťom stupienku sa nachádza Anglicko. V hodnotení súťažnej sezóny 2015/2016 sa Slovensko nachádza na druhom mieste s bodovým priemerom 3,000.

Generálna klasifikácia krajín podľa UEFA (2011 – 2016) na základe výsledkov klubov k 23. júlu 2015:

1. Španielsko 84,070 bodu, 2. Nemecko 65,463, 3. Anglicko 63,909, 4. Taliansko 60,272, 5. Portugalsko 43,915, 6. Francúzsko 42,999, 7. Rusko 40,382, 8. Ukrajina 35,883, 9. Belgicko 33,800, 10. Holandsko 30,563, … 30. Slovensko 11,250.