Slovensko hladko porazilo Bielorusko 6:1

Slovensko v príprave pokorilo Bielorusko
Fanúškovia Slovenska v prípravnom zápase pred Majstrovstvami sveta v hokeji 2011 medzi Slovenskom - Bieloruskom. Bratislava, 24. apríl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) – V záverečnom prípravnom zápase pred hokejovými majstrovstvami sveta, ktoré od 29. apríla do 15. mája privíta dvojica slovenských miest Bratislava a Košice, zvíťazila slovenská reprezentácia na vypredanom bratislavskom Zimnom štadióne O. Nepelu nad Bieloruskom vysoko 6:1 (1:0, 2:1, 3:0).

V úvodnej herne vyrovnanej tretine dostal zverencov Glena Hanlona do vedenia Peter Podhradský. V druhom dejstve sa napriek stupňujúcemu tlaku Slovenska podarilo vyrovnať Stefanovičovi.

O osude stretnutia rozhodol záver druhej tretiny, ktorý patril Slovákom. Najprv ich v presilovke dostal do vedenia Štefan Ružička a o necelú minútu využil únik po ľavej strane Demitra na zvýšenie na 3:1. V záverečnom dejstve jednoznačnú dominanciu domáceho tímu gólovo potvrdili Cibák, v presilovej hre piatich proti trom Nagy a skóre uzavrel v 54. min Marcel Hossa.

Prípravný zápas – nedeľa – výsledok:

Slovensko – Bielorusko 6:1 (1:0, 2:1, 3:0)

Góly: 14. Podhradský (Nagy), 36. Š. Ružička (Marcel Hossa, Šatan), 37. Demitra (Bartovič), 45. Cibák (Šatan), 49. Nagy (Podhradský, Demitra), 54. Marcel Hossa (Stümpel, Demitra) – 30. Stefanovič (Revenko, Kislyj)

Vylúčení na 2 min: 4:4, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Ország – Valach, M. Novák, 9 300 divákov.

Slovensko: Halák – Podhradský, Štrbák, Graňák, Stehlík, Ivan Majeský, Baranka, Švarný – Marcel Hossa, Stümpel, Demitra – Šatan, Cibák, Zedník – Bartečko, T. Marcinko, Nagy – Radivojevič, Surový, Š. Ružička – Bartovič

Bielorusko: Šabanov – Usenko, Koršunov, Šeleg, Antonov, Graborenko, Choromando, Filičkin – Lisičkin, Razvadovskij, Demkov – Kambovič, Baukin, Jefimenko – Revenko, Kislyj, Stefanovič – Solomonov, Musienko, Pancyrev

OBRAZOM: Slovensko pokorilo Bielorusko

Vypredaný Zimný štadión Ondreja Nepelu v prípravnom zápase pred Majstrovstvami sveta v hokeji 2011 medzi Slovenskom - Bieloruskom. Bratislava, 24. apríl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Radosť hráčov Slovenska po góle Petra Podhradského v prípravnom zápase pred Majstrovstvami sveta v hokeji 2011 medzi Slovenskom - Bieloruskom. Bratislava, 24. apríl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Sprava: Brankár Jaroslav Halák zo Slovenska, Yevgeni Solomonov z Bieloruska a Richard Stehlík z Slovenska v prípravnom zápase pred Majstrovstvami sveta v hokeji 2011 medzi Slovenskom - Bieloruskom. Bratislava, 24. apríl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Zľava: Ladislav Nagy zo Slovenska, Artem Demkov a brankár Sergei Shabanov z Bieloruska v prípravnom zápase pred Majstrovstvami sveta v hokeji 2011 medzi Slovenskom - Bieloruskom. Bratislava, 24. apríl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Zľava: Richard Zedník zo Slovenska, brankár Bieloruska Sergei Shabanov, Igor Revenko z Bieloruska a Miroslav Šatan zo Slovenska v prípravnom zápase pred Majstrovstvami sveta v hokeji 2011 medzi Slovenskom - Bieloruskom. Bratislava, 24. apríl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Hlasy po zápase:

Pavol Demitra (útočník SR): „V druhej a tretej tretine sme hrali výborne, dobre sme korčuľovali a veľmi dobre kombinovali. Mužstvo si začína veriť, čo je pred šampionátom veľmi dobré znamenie. S Jarom (Halák, pozn.) v bránke je to niečo úžasné. Je to dokonalý brankár, verím, že mu forma vydrží čo najdlhšie.“

Jaroslav Halák (brankár SR): „Ešte aj dnes bolo v hale dosť teplo, aj keď už to bolo oveľa lepšie ako v predchádzajúcich dňoch. Dúfam, že sa do svetového šampionátu s tým niečo spraví. Prvých päť až desať minút to je ešte v pohode, potom horšie a horšie. Z mojej strany to ešte nie je úplne ideálne, stále cítim časový posun. Verím, že do piatka bude všetko v poriadku. Chcel by som sa poďakovať divákom, že prišli a urobili skvelú atmosféru.“

Ladislav Nagy (útočník SR): „Verím, že sme potešili divákov. Prvú tretinu sme mali pomalšiu, potom sme to roztočili. Myslím si, že sme hrali pekne a diváci si prišli na svoje. Ľad sa v porovnaní s prvým zápasom s Rakúskom zlepšil, puk menej skákal. Postupne to bude lepšie a lepšie. Presilovky nám vyšli a verím, že nám to bude rovnako padať aj na šampionáte.“

Glen Hanlon (tréner Slovenska): „Herná úroveň tímu je na veľmi vysokej úrovni. Všetky nebezpečné situácie proti Bielorusku sme dokázali vyriešiť. Náš herný prejav sa neustále zlepšuje.“

Dmitrij Kravčenko (tréner Bieloruska): „Hra slovenského tímu sa vmi veľmi páčila. Herný prejav nášho súpera bol kompaktný. Veľmi ťažko sme sa dostávali do zakončenia. Väčšinou sme strieľali z ťažkých pozícii, mnoho striel Slováci zablokovali. Ani za stavu 1:1 sa nám nepodarilo hrať našu hru, museli sme čeliť tlaku slovenskej reprezentácie. Trochu ma mrzí, že sme nevyužili dve – tri naše prečíslenia. Pre náš mladý tím to však bola výborná skúsenosť a poučenie.“

V úvodnej tretine videl zaplnený bratislavský zimný štadión Ondreja Nepelu vyrovnaný duel s minimom šancí. Na súperovi vôbec nebolo vidieť, že ide len o bieloruské “béčko”. Obidva tímy dobre korčuľovali, hostia sa pokúšali častejšie strieľať na slovenskú bránku, Hanlonovi zverenci viac kombinovali. Prvýkrát si diváci zakričali gól v 14. min po peknej akcii Petra Podhradského, ktorý si na modrej čiare narazil puk s Nagyom, pretlačil sa až pred bieloruského gólmana Šabanova a na druhýkrát sa mu podarilo puk prepasírovať za jeho chrbát – 1:0.

Hneď po vhadzovaní v stredovom kruhu sa hostia dostali do rýchleho protiútoku, ktorý len za cenu podrazenia zastavil Graňák. Na konci presilovky Bielorusi rozohrali kombináciu na jeden dotyk, na jej konci sa ocitol na pravej strane obranca Šeleg pred odkrytou slovenskou bránkou, no puk poslal mimo. V závere prvého dejstva sa pred Šabanova pretlačili Štrbák a Radivojevič, ale neuspeli.

Druhú tretinu začali Slováci tlakom, ktorý prerušilo až Švarného vylúčenie. Bieloruská presilovková formácia s obrancom Šelegom na špici útoku opäť v závere číselnej prevahy hrozila, po jej skončení likvidoval Halák Baukinov únik. Následne prišlo vylúčenie Jefimova a pri ňom slovenská kanonáda na Šabanovovu bránku.

Bieloruský gólman však bol pozorný. V čase stupňujúceho sa slovenského tlaku vyhral Kislyj buly pred Halákom smerom dopredu, krídelník Revenko našiel sprava pred Halákom osamoteného Stefanoviča a ten vyrovnal – 1:1. Bielorusi sa začali viac osmeľovať a nasledujúce minúty patrili práve zverencom Dmitrija Kravčuka. Jefimenko, Stefanovič ani Kislyj však neuspeli. V 35. min pykali hostia pre zlé striedanie.

Slovenská reprezentácia využila druhú presilovku. Šatan dobrým pohybom rozohral akciu na Marcela Hossu pri ľavej žŕdke bieloruskej bránky a ten ponúkol puk na druhú stranu korčuľujúcemu Š. Ružičkovi, ktorý tvrdou strelou opäť poslal domácich v 36. min do vedenia.

Už po 21 sekundách jasali tribúny opäť, keď Bartovič z hĺbky vlastného obranného pásma našiel na stredovej červenej čiare našliapnutého Demitru a ten z ľavého kruhu na vhadzovanie tvrdou strelou vymietol pavučinu v pravom hornom rohu Šabanovovej bránky – 3:1. V závere tejto tretiny sa Slováci ubránili pri Radivojevičovom vylúčení. Domáci v tejto tretine prestrieľali hostí 18:4.

Už v úvodnej minúte tretej tretiny sa po nájazde dvoch proti jednému ocitol pred Halákom sám Demkov, no slovenský brankár bol na mieste. V 45. min vycvičil Šatan pri mantineli Koršunova, spoza bieloruskej bránky našiel voľného Cibáka, ktorý poslal Slovákov do trojgólového vedenia – 4:1. V 48. min sa za sedem sekúnd porúčali na trestnú lavicu Antonov a Choromando. Slováci využili dvojnásobnú výhodu po 15 sekundách, keď Šabanov vyrazil Podhradského strelu, no tú za jeho chrbát vrátil Nagy. Hanlonových zverencov o ďalšiu hru v prečíslení pripravilo následné Šatanovo vylúčenie. Ďalší exhibičný kúsok predviedli slovenskí hokejisti v 54. min, keď akciu Stümpelovho útoku zakončil strelou z uhla do prakticky prázdnej bránky hostí Marcel Hossa. Slovensko napokon zaslúžene triumfovalo 6:1.

Zaujímavosti po nedeľňajšom prípravnom hokejovom zápase v Bratislave Slovensko – Bielorusko (6:1):

V 17. vzájomnom stretnutí s Bieloruskom dosiahlo Slovensko 11. víťazstvo.

Slovensko zdolalo Bielorusko najvyšším rozdielom v histórii. Doteraz to bolo 4:0 vo februári 2009 v Ženeve.

Tím Glena Hanlona dosiahol v ôsmom zápase pred svetovým šampionátom piate víťazstvo.

Na súpiske Slovenska už chýbal útočník Richard Pánik, ktorý sa od mužstva už odlúčil a nezasiahne do hry na svetovom šampionáte. Po zápase sa s tímom rozlúčil aj obranca Ivan Švarný.

Prvýkrát v príprave na MS nastúpili brankár Jaroslav Halák a obranca Ivan Majeský.

Obranca Peter Podhradský dosiahol v reprezentácii deviaty gól, Štefan Ružička trinásty, Pavol Demitra dvadsiaty šiesty, Marcel Hossa osemnásty, Martin Cibák šiesty a Ladislav Nagy devätnásty.

Vekový priemer mužstva, ktoré nastúpilo na nedeľňajší zápas, bol 29,4 roka.

– Slovenský tím odohrá najbližší zápas v piatok 29. apríla, keď už v rámci majstrovstiev sveta nastúpi o 20.15 h proti Slovinsku.

Slováci na zrekonštruovanom bratislavskom ZŠ Ondreja Nepelu v štyroch zápasoch neprehrali.