Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Utečenci
Foto: SITA/AP
4. októbra 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Slovákom chýba empatická skúsenosť s migráciou, tvrdí Kiska

BRATISLAVA 4. októbra (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska by v priebehu nasledujúceho týždňa chcel v parlamente predniesť prejav zameraný na súčasnú migrantskú krízu v Európe. Ako povedal v nedeľu v relácii RTVS O 5 minút 12, plánuje v tejto súvislosti kontaktovať predsedu parlamentu Petra Pellegriniho. Tému migrantov tiež plánuje otvoriť na nadchádzajúcom stretnutí prezidentov krajín V4.

Podľa Kisku by Slovensko malo rešpektovať rozhodnutie Rady ministrov členských štátov Európskej únie o zavadení kvót na prijímanie migrantov, pretože nás k tomu zaväzujú zmluvy o fungovaní únie. „V ústave máme napísané, že rešpektujeme medzinárodné zmluvy,“ vyhlásil prezident. Pokiaľ má podľa neho vláda dostatok argumentov, má právo podať žalobu proti rozhodnutiu rady.

Obrazom: Prezident Andrej Kiska sa stretol v Paláci s cudzincami

Na druhej strane je však podľa neho počet ľudí, ktorý nám kvóty prideľujú zanedbateľný a ich prijatie by pôsobilo skôr ako gesto smerom k štátom, ktoré sú súčasnou krízou najviac postihnuté. „Musíme ukázať, že sme empatickí, že máme európske cítenie,“ povedal Kiska. Podľa prezidenta má Slovensko právo povedať v tejto veci svoj názor, avšak ako malá krajina by sme si mali udržiavať spojencov. Rozhodnutie podať žalobu podľa neho protirečí smerovaniu slovenskej zahraničnej politiky, ktorej prioritou je udržiavať pozíciu krajiny v centre EÚ.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Kiska zdôraznil, že si uvedomuje, že nie je možné priviesť migrantov na Slovensko proti ich vôli. Na druhej strane ak by na Slovensko chcel niekto prísť, podľa neho by mal dostať tú možnosť. Zároveň by však podľa neho všetci, čo budú chcieť na Slovensko prísť, mali prejsť kontrolou v rámci azylového systému. „Pri osobách, ktoré klamú, zavádzajú alebo pri ktorých existuje podozrenie, že predstavujú bezpečnostné riziko do budúcnosti, je nutné okamžite vrátenie do krajín ich pôvodu,“ vyhlásil.

Tým, že Slovensko bolo podľa Kisku dlhé roky v izolácii chýba nám empatická skúsenosť s migráciou. „Ale to, že nám z minulosti chýba vôbec neznamená, že by sme ju nemali budovať dnes,“ povedal prezident. Ako dodal, mrzí ho, že, téma migrácie a strachu z neznámeho v období pred parlamentnými voľbami odsunula nabok nosné témy ako sú napríklad zdravotníctvo, školstvo alebo tvorba pracovných miest.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Odporúčané články

Kisku vyspovedal Der Spiegel, k utečencom treba byť ľudský V nemeckých ubytovniach pre utečencov narastá riziko násilia

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...