Slovákom chýba strelec, šanca na štvrťfinále žije

Slovensko - Rakúsko
Zľava: Bernhard Starkbaum z Rakúska a Marcel Haščák zo Slovenska počas zápasu Slovensko - Rakúsko základnej skupiny majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2013 vo Fínsku a Švédsku. Fínsko, Helsinki, 10. máj 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

HELSINKI 10. mája (WEBNOVINY) – Predpovede pred svetovým šampionátom v hokeji v Helsinkách hovorili, že Slováci budú mať po piatku na svojom konte dvanásť bodov.

Nie je to však pravda, tím SR sa po dvoch dňoch voľna dostal do herného kŕča a prehral s Lotyšskom i Rakúskom. Oba duely boli diametrálne odlišné. Proti Rakúšanom síce podali zverenci Vladimíra Vůjtka zlepšený výkon, ale stačil iba na bod za prehru 1:2 po samostatných nájazdoch.

Slováci boli strelecky aktívnejší, ale opäť nedokázali premeniť šance a z brankára Bernharda Starkbauma urobili hviezdu.

Jeden bod je veľmi málo, čakali sme oveľa viac. Dnes sme na to herne mali, ale bohužiaľ, nemôžeme zahadzovať jednu šancu za druhou a urobiť z každého brankára najlepšieho gólmana na majstrovstvách sveta. V tretej tretine sme už istili bod. Každý vie počítať, ak by sme prehrali za tri body, potom by sme mali problémy so záchranou. Počítali sme, že dnes budeme mať dvanásť bodov, mali sme v pláne zdolať oboch súperov,“ hovoril Vůjtek.

Fotografie a góly zo zápasu si môžete pozrieť —-> v tomto článku

Slovensko zlepšilo v porovnaní s prvým súbojom obrannú hru a inkasovalo v riadnom hracom čase len jeden gól. Doplatilo však na koncovku, pred bránkou chýbal väčší dôraz, hráči netečovali puky a ich strely súperov brankár videl. V druhej tretine súpera prestrieľali 23:9, ale prehrali ju 0:1. Okrem Tomáša Záborského sa hráči v koncovke trápia. „Hokejistov môžete naučiť systém, obrannú hru, kombinačné akcie, ale ťažko ich naučíte strieľať góly. Hráči sa strelcami rodia. Druhá tretina bola z našej strany herne dobrá, ale prehrali sme ju a ovplyvnilo to výsledok,“ tvrdil Vůjtek.

Mužstvo na rozdiel od štvrtka o deň neskôr žilo i atmosféra na striedačke bola oveľa lepšia. Súboj s Lotyšskom nezvládlo psychicky, s Rakúskom zasa po streleckej stránke. Štvrťfinále sa Slovákom vzdialilo, ale stále oň môžu bojovať. Na záver základnej skupiny ich čakajú súboje s Rusmi a Američanmi. „Nevzdávame sa. Možno bude pre nás výhodou, ak budeme hrať do otvorenej obrany. Skúsime to už s Ruskom a uvidíme. Verím, že s kvalitnejšími súpermi pôjde hore aj kvalita našich výkonov,“ povedal reprezentačný kouč SR.

Pred súbojom s Rakúskom urobil český kormidelník niekoľko zmien v zostave. Na tribúnu putoval Jozef Stümpel, prvýkrát na turnaji nastúpil Marcel Haščák. Zmeny nastali aj v zložení jednotlivých formácií. „Tí hráči sú si podobní. Nehral síce Jožo Stümpel, ale len ťažko povedať, či hráči, ktorí dnes nastúpili, boli od neho lepší. Úroveň hokejistov, ktorých máme k dispozícii, je približne rovnaká. Kvalitu máme zranenú alebo v Amerike. Musíme pracovať s tým, čo máme k dispozícii,“ tvrdí Vůjtek, ktorý v záverečnej tretine posadil na striedačku štvrtú formáciu.

Slovensko môže stále bojovať o štvrťfinále, ale potrebuje zdolať favorizovaných súperov z Ruska a USA. S oboma dokáže hrať vyrovnanú partiu, ale výkony hráčov musia byť oveľa lepšie. „Aj vlani sme sa ťažko predierali cez Kazachov či Francúzov. Tento rok to bolo podobné, len výsledný efekt je iný. Boli by sme radi, ak by sme si udržali šancu na štvrťfinále do poslednej minúty. Čaká nás však silné Rusko, ktoré prepadlo s Francúzskom. Neverím, že dvakrát podcenia zápas. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať,“ doplnil Vladimír Vůjtek.