Slovákom hrozí zadlženie, čistá hodnota ich majetku v bankách výrazne klesla

Banka, banking
Foto: ilustračné Thinkstock

BRATISLAVA 16. septembra (WebNoviny.sk) – Čistá hodnota majetku Slovákov v bankách klesla na 0,9 mld. eur, kým v roku 2016 predstavovala 3,8 mld. eur.

Investície v podielových fondoch

“Ak bude tento trend pokračovať, onedlho budú Slováci bankám dlhovať viac peňazí, než v nich budú mať uložené,” uviedol generálny riaditeľ Across Private Investments Maroš Ďurik. Za prvý polrok sa zvýšilo zadlženie klientov bánk až o 2,1 mld. eur, pričom za celý uplynulý rok to bolo 3,2 mld. eur.

Väčšinu úspor a investícií majú Slováci podľa Ďurika v konzervatívnych a nízko výnosových investičných produktoch v bankách a podielových fondoch. Peniaze Slovákov, ktoré sú uložené na bežných a termínovaných účtoch, za prvý polrok podľa neho prerábali.

Slováci zhodnotili svoje úspory v bankách ročne v priemere len o 0,29 %. Reálne zhodnotenie vkladov po zohľadnení inflácie však dosiahlo mínusovú hodnotu, a to mínus 1,8 %.

V pluse len realitné fondy

Hodnota majetku v podielových fondoch zostala na úrovni 7,7 mld. eur. Štruktúra investícií sa podľa Ďurika príliš nezmenila, dominujú dlhopisové (18,1 %), realitné (16,1 %) a akciové fondy (12,8 %). V pluse skončili len realitné fondy (1,7 %), ostatné sa ocitli v mínuse.

Objem majetku dôchodkových fondov dosiahol za prvý polrok 7,9 mld. eur. Viac ako 75 % peňazí v druhom pilieri je podľa Ďurika stále v garantovaných fondoch, ktoré v prvom polroku dosiahli zhodnotenie mínus 0,3 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom