Slovákom sa v nedeľu v Rakúsku nedarilo

Anastasia Kuzminová
Anastasia Kuzminová Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

HOCHFILZEN 12. decembra (WEBNOVINY) – Víťazkou nedeľňajších stíhacích pretekov žien na 10 kilometrov, ktorými sa v rakúskom Hochfilzene skončilo 2. kolo Svetového pohára v biatlone 2010/2011, sa stala Švédka Helena Ekholmová.

Slovenskej reprezentantke Anastasii Kuzminovej, ktorá triumfovala v piatkovom šprinte a v nedeľu vybiehala na trať z vedúcej pozície s takmer 20-sekundovým náskokom pred Bieloruskou Darjou Domračevovou, stíhačka najmä strelecky nevyšla. Dvadsaťšesťročná dvojnásobná medailistka zo ZOH 2010 vo Vancouveri zaznamenala až päť chybných výstrelov, keď netrafila v poradí tretí, deviaty, dvanásty, pätnásty a šestnásty terč, a napokon skončila na 8. priečke s takmer dvojminútovou stratou na víťaznú Švédku. Kuzminová získala 34 bodov do celkového poradia Svetového pohára.

„Nasťa dnes ťažko bežala, na trati jej to nešlo tak, ako by si to ona sama predstavovala. Na prvej streleckej položke dosť fúkalo a po jednom chybnom výstrele sa na ňu súperky dotiahli. Potom to mala veľmi ťažké. Napriek tomu, že klesla na 8. miesto, je to veľmi pekný výsledok. V takejto konkurencii sa nedá stále vyhrávať. Myslím si, že Nasťa už bola aj trochu unavená, nebola v úplnej pohode. Teraz si musí trochu oddýchnuť,“ povedal pre agentúru SITA ústredný tréner slovenskej reprezentácie Milan Gašperčík.

Kuzminová: „Podmienky boli veľmi náročné“

Slovenská reprezentantka v biatlone Anastasia Kuzminová je veľmi spokojná so svojím účinkovaním v 2. kole Svetového pohára 2010/2011 v rakúskom Hochfilzene. Dvadsaťšesťročná dvojnásobná medailistka zo ZOH 2010 vo Vancouveri v piatok po skvelom výkone triumfovala v rýchlostných pretekoch na 7,5 km a v nedeľu finišovala v stíhačke na 10 kilometrov napriek piatim chybným výstrelom na výbornom ôsmom mieste. V sobotu ešte stihla spoločne s Jankou Gerekovou, Natáliou Prekopovou a Martinou Chrapánovou obsadiť 10. priečku, pričom Slovenky skončili naposledy predtým v elitnej desiatke v januári 2009.

Prehľad umiestnení Anastasie Kuzminovej v desiatke najlepších v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie Svetového pohára:

1. miesto: rýchlostné preteky na 7,5 km – SP 2010/11 – Hochfilzen (Rak.)

1. miesto: rýchlostné preteky na 7,5 km – ZOH 2010 – Vancouver (Kan.)

2. miesto: stíhacie preteky na 10 km – ZOH 2010 – Vancouver (Kan.)

2. miesto: preteky s hromadným štartom na 12,5 km – MS 2009 – Pjongčang (Kór.rep.)

3. miesto: preteky s hromadným štartom na 12,5 km – SP 2009/10 – Chanty-Mansijsk (Rus.)

3. miesto: vytrvalostné preteky na 15 km – SP 2009/10 – Pokljuka (Slovin.)

5. miesto: stíhacie preteky na 10 km – SP 2009/10 – Hochfilzen (Rak.)

7. miesto: preteky s hromadným štartom na 12,5 km – SP 2009/10 – Trondheim (Nór.)

7. miesto: rýchlostné preteky na 7,5 km – MS 2009 – Pjongčang (Kór.rep.)

8. miesto: preteky s hromadným štartom na 12,5 km – ZOH 2010 – Vancouver (Kan.)

8. miesto: stíhacie preteky na 10 km – SP 2010/11 – Hochfilzen (Rak.)

9. miesto: rýchlostné preteky na 7,5 km – SP 2009/10 – Chanty-Mansijsk (Rus.)

9. miesto: vytrvalostné preteky na 15 km – SP 2008/09 – Vancouver (Kan.)

Napriek týmto výsledkom vyjadrila Kuzminová v rozhovore pre agentúru SITA aj pocit sklamania z nevydareného nedeľňajšieho pokusu o zopakovanie piatkového triumfu. Olympijská víťazka z Vancouveru vybiehala na trať ako prvá s takmer 20-sekundovým náskokom pred Bieloruskou Darjou Domračevovou, no napokon jej preteky nevyšli bežecky a ani na strelnici.

„Po piatkových pretekoch mali všetci veľké očakávania, vrátane mňa. Chcela som zabojovať o prvenstvo, ale podmienky dnes boli skutočne veľmi náročné. Navyše, bol to už tretí deň za sebou, keď husto snežilo, a to nebolo vôbec ľahké,“ skonštatovala pre SITA sympatická rodáčka z ruského Ťumenu, ktorá reprezentuje Slovensko od decembra 2008.

Na trať som išla ako prvá a keďže predo mnou nebola žiadna pretekárka a husto snežilo, išlo sa mi veľmi ťažko. Preteky sa mi navyše nevydarili ani strelecky, po toľkých trestných kolách sa už nedalo byť vyššie. Celkovo som však s ôsmym miestom spokojná,“ zhodnotila ešte svoje nedeľňajšie vystúpenie Anastasia Kuzminová a potom sa vrátila k „rakúskemu“ predĺženému víkendu ako celku: „Mínusom bolo už spomenuté počasie, plusom zase celkom dobré výsledky všetkých našich biatlonistov. Zabojovala aj Janka Gereková, ktorá sa dnes posunula dopredu. Chlapci išli vynikajúco štafetu, škoda, že finiš nevyšiel Maťovi Kazárovi. Celkovo sme však ukázali, že Slováci sú tento rok dobre pripravení. Tréneri aj my športovci sme zatiaľ všetci spokojní.“

Už koncom budúceho týždňa je na programe 3. kolo bojov o krištáľové glóbusy, v slovinskej Pokljuke sa uskutočnia vytrvalostné i rýchlostné preteky a tiež mixštafety. „Bola by som veľmi rada, ak by som zužitkovala dobrú formu z Hochfilzenu na ďalší úspech. V každých pretekoch sa snažím byť čo najvyššie, niekedy sa darí viac, inokedy menej. V Rakúsku som v piatok strelila nulu, ale potom v nedeľu mi to už tak na strelnici nešlo. Dúfam len, že v Pokljuke nebude také zlé počasie ako v Hochfilzene, nemuselo by toľko snežiť,“ dodala Anastasia Kuzminová, ktorá je momentálne na 13. priečke v hodnotení SP 2010/2011.

Janka Gereková skončila na 21. priečke

Zo striebra sa v Hochfilzene tešila Fínka Kaisa Mäkäräinenová, ktorá zostala líderkou celkovej klasifikácie bojov o veľký krištáľový glóbus, bronz získala spomenutá Darja Domračevová. Mäkäräinenová dlho viedla najmä vďaka čistej streľbe, netrafila však posledné dva terče a absolvovanie dvoch trestných okruhov ju odsunulo na 2. miesto. Famózny bežecký výkon predviedla opäť obhajkyňa celkového prvenstva v SP Nemka Magdalena Neunerová, ktorá napriek siedmim chybným výstrelom obsadila 7. priečku.

Pekný výsledok dosiahla druhá Slovenka v 60-člennom štartovom poli Janka Gereková, ktorá skončila s troma chybnými výstrelmi na 21. priečke a posunula sa tak oproti pozícii na štarte o štyri pozície vpred. Gereková si do hodnotenia SP pripísala ďalších 20 bodov. „Je super, že máme dve baby, ktoré momentálne bodujú vo Svetovom pohári. Ani Janke sa nebežalo dobre, napriek tomu sa však dokázala posunúť o štyri miesta. Dá sa teda povedať, že sme spokojní,“ dodal Gašperčík.

Pre 26-ročnú Ekholmovú, za slobodna Jonssonovú, to bolo jubilejné desiate víťazstvo v pretekoch Svetového pohára. Majsterka sveta v stíhacích pretekoch z roku 2009 a držiteľka veľkého krištáľového glóbusu zo sezóny 2008/2009 znížila vďaka tomuto triumfu stratu na Mäkäräinenovú v priebežnom hodnotení na 16 bodov.

Výsledky – stíhacie preteky žien na 7,5 km:

1. Helena Ekholmová (Švéd.) 35:17,8 min (1 trestný okruh), 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +32,0 s (2), 3. Darja Domračevová (Biel.) +46,3 (3), 4. Marie Laure Brunetová (Fr.) +1:07,0 min (1), 5. Anna Carin Žideková (Švéd.) +1:16,8 (2), 6. Anna Bogalijová-Titovecová (Rus.) +1:42,0 (2), 7. Magdalena Neunerová (Nem.) +1:53,8 (7), 8. Anastasia Kuzminová (SR) +1:57,6 (5), 9. Teja Gregorinová (Slovin.) +2:17,4 (5), 10. Tora Bergerová (Nór.) +2:22,4 (4), … 21. Janka Gereková (SR) +3:34,6 (3).

V štafete suverénni Nóri, Slováci napokon až 18.

V nedeľňajších úvodných pretekoch mužských štafiet na 4×7,5 km v rámci Svetového pohára v biatlone v rakúskom Hochfilzene sa z triumfu tešilo nórske kvarteto Alexander Os, Ole Einar Björndalen, Emil Hegle Svendsen a Tarjei Bö. Favorizovaní severania síce museli ísť raz na trestný okruh, vďaka skvelému bežeckému výkonu však napokon dokázali triumfovať o takmer minútu pred striebornými Rakúšanmi. Bronz si po dramatickom súboji finišmanov troch krajín vybojovali Francúzi, keď Martin Fourcade zdolal Nemca Michaela Greisa aj Švéda Carla Johana Bergmana. Slováci mali preteky skvele rozbehnuté, napokon však skončili až na 18. priečke.

Nóri boli pri prvej odovzdávke až desiati, potom však zabral Ole Einar Björndalen a vytiahol svoj tím na čelo pretekov. Záverečný úsek štafety výborne zvládol Tarjei Bö, pre ktorého je to už tretie zlato počas tohtotýždňového 2. kola Svetového pohára v Hochfilzene. Böe predtým zvíťazil v rýchlostných aj stíhacích pretekoch. Členom slovenskej štafety sa až do posledného úseku darila streľba. Miroslav Matiaško, Pavol Hurajt aj Dušan Šimočko sa vyhli 150 m dlhému trestnému okruhu a vďaka len štyrom dobíjaniam sa postarali o priebežné 5. miesto, čo by bol historický úspech slovenskej štafety. Matej Kazár však na položke v ľahu trikrát dobíjal a navyše musel ísť aj trikrát do trestného kola, čo reprezentantov SR odsunulo až na konečnú 18. priečku v konkurencii 26 krajín.

„Je to menšia tragédia, ale aj takéto veci sa stávajú. Taký je biatlon. Chalani to mali skutočne rozbehnuté na super výsledok, tri úseky sme boli na čele pretekov. Nevyšiel nám záver, ale výkon našich reprezentantov je prísľubom do budúcnosti. Maťo bežal výborne, ale s troma trestnými okruhmi je veľmi ťažké dosiahnuť dobrý výsledok,“ povedal pre agentúru SITA ústredný tréner slovenských biatlonistov Milan Gašperčík.

Viac k osobe Anastasia KuzminováDarja DomračevováDušan ŠimočkoEmil Hegle SvendsenJanka GerekováKaisa MäkäräinenováMagdalena NeunerováMartin FourcadeMatej KazárMilan GašperčíkMiroslav MatiaškoOle Einar BjörndalenPavol HurajtTarjei BöTora Bergerová