Slovákov čaká uťahovanie opaskov, Ficov plán je tvrdý

Robert fico
Predseda strany Smer-SD Robert Fico počas príhovoru na pracovnom sneme strany Smer - sociálna demokracia. Košice, 10. december 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Peter Kažimír
Foto: SITA

BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) – Vláda ukázala, ako chce konsolidovať verejné financie. Slovákov čaká tvrdé uťahovanie opaskov. Denník SME zverejnil plán ministerstva financií, ktorý navrhuje 22 bodov, ako pomôcť slovenskej ekonomike.

Konsolidačný balík obsahuje 22 opatrení, ktorých celkový dosah na verejné financie v budúcom roku by mal byť približne 2,3 miliardy eur. Smer si podľa denníka SME nechal možnosť, aby niektoré opatrenia stiahol, alebo aby získanú sumu využil inak. Suma 600 miliónov môže slúžiť aj pre prípad, že sa do prijatia rozpočtu zhorší výhľad slovenskej ekonomiky.

Balík opatrení zahŕňa najmä zvýšenie daní o takmer miliardu eur ročne, približne 500 miliónov eur chce Smer získať znížením veľkosti druhého piliera z deväť na štyri percentá platu. Balíček ráta so znížením výdavkov štátu o 600 miliónov eur, ktorých hlavnou časťou je pokles miezd v štátnej správe o päť percent a desaťpercentné krátenie bežných výdavkov.

Najväčším prekvapením balíčka je podľa denníka SME návrh na zdanenie výsluhových dôchodkov policajtov, vojakov či hasičov. Ozdravný balík vládneho Smeru-SD počíta, okrem mimoriadnych odvodov regulovaných firiem a bánk, s rozšírením bázy pre bankový odvod, aj so zvýšením daní z príjmu právnických osôb a fyzických osôb s vyšším príjmom, odvodov živnostníkom, zvyšovaním niektorých úradných poplatkov, nájomného za poľnohospodársku pôdu.

Medzi konsolidačnými opatreniami je aj ponechanie koncesionárskych poplatkov, zníženie odvodu do druhého piliera a podobne. Ušetriť sa má však aj na výdavkoch štátu, predovšetkým na mzdách a bežných výdavkoch.

Pozrite si, aké škrty navrhuje Ficova vláda.

Ficov_balicek

Fico oklamal voličov, tvrdí Figeľ

Jan figel
Foto: SITA/Diana Černáková

KDH sa odmieta s vládnym Smerom ďalej baviť o alternatívach konsolidácie. Vyhlásil to predseda hnutia Ján Figeľ. „Celý komplex opatrení potvrdzuje, že Robert Fico a Smer oklamali ľudí na Slovensku. Nie je to o šetrení na strane vlády, ale o škrtení ekonomiky, a tým hlavne živnostníkov, dohodárov, malých podnikateľov a obyčajných ľudí,“ vyhlásil na utorňajšom brífingu Figeľ.

Prístup vládneho Smeru pritom podľa KDH pripomína skôr hru s opozíciou. Ako tvrdí Figeľ, reálne ozdravné opatrenia Ficov kabinet odmieta a prichádza len so zvyšovaním daní. „Potvrdzuje to, že rokovanie s opozíciou bolo len divadlom a my sa na takomto divadle ďalej zúčastňovať nebudeme. Som presvedčený, že Slovensko potrebuje reálne ozdravné opatrenia, ktoré však Robert Fico na rokovaní v podstate neprijal. Vláda Smeru ponúka v podstate istotu zvyšovania daní, istotu zvyšovania odvodov a istotu zvyšovania nezamestnanosti,“ dodal predseda KDH.

Úrad vlády SR však reagoval, že KDH ako líder pravice nie je schopné pripraviť vlastný kvalifikovaný návrh ozdravných opatrení a namiesto toho prichádza s imaginárnymi číslami, ako sú napríklad príjmy z daňových únikov.

Šetrenie vedie k chudobe krajiny

Frešo
Foto: SITA/Marián Peiger

Z listu predsedu vlády podľa šéfa SDKÚ-DS Pavla Freša vyplýva hodnotový rozdiel. SDKÚ podľa neho stojí na strane ľudí, ktorým sa aj v čase krízy snaží vytvoriť podmienky na fungovanie. „To, čo vidíme u socialistov je, že zavádzajú tvrdé šetrenie, škrtenie, ktoré koniec koncov vedie k chudobe v celej krajine,“ popísal rozdiel medzi svojou stranou a Smerom.

Vláda podľa neho predkladá zákony, ktoré sú v prospech tých, čo čerpajú dávky. „My chceme chrániť tých, čo pracujú a tí, čo nepracujú, tam treba zasiahnuť,“ povedal Frešo. SDKÚ sa snaží podľa Freša situáciu živnostníkom uľahčiť, aby neboli nútení svoju živnosť ukončiť, rovnako aj malým firmám a ich zamestnancom. „Z krízy sa dostaneme len tak, že budeme vytvárať nové pracovné miesta,“ povedal Frešo s tým, že je potrebné znížiť dávky tým, ktorým sa nechce pracovať a zabezpečiť dôchodky ľuďom tak, že budú mať nasporené prostriedky v druhom pilieri. Zvýšenie daní podľa Freša povedie k tomu, že mnohí odídu do zahraničia.

Vládne návrhy zvyšovaním daní a odvodov stavajú zamestnancov a živnostníkov na rovnakú úroveň. Živnostníci ale znášajú neporovnateľne vyššie riziko podnikania, pričom nemajú garantovaný príjem, dovolenku, či stravné z pracovných ciest. Preto SDKÚ predložila návrh na zrušenie platenia preddavkov na daň z príjmu do výšky 2500 eur a pripravuje návrh o zavedení živnostenských licencií.

SaS: Obracanie sa Fica na opozíciu je prejavom bezradnosti

Žiadosť premiéra, aby mu opozícia odovzdala návrhy na konsolidáciu, sú prejavom jeho bezradnosti a predstieraním záujmu o spoluprácu s
Sulík
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

opozíciou, myslí si predseda strany SaS Richard Sulík.

„Robert Fico získal vo voľbách silný mandát a nesie za krajinu zodpovednosť v plnom rozsahu. Je prejavom jeho bezradnosti, keď sa obracia na opozíciu a pýta sa, kde šetriť a čo robiť,“ povedal v utorok Sulík.

Za prejav bezradnosti Sulík pokladá aj obsah vládneho konsolidačného balíčka, ktorý sa zameriava predovšetkým na zvyšovanie príjmov štátu, zvyšovanie existujúcich daní a zavádzanie nových. „Tento balíček je postavený nie na šetrení, ale na šklbaní ľudí. Toto spravil Robert Fico, ktorý netuší, ako konsolidovať verejné financie inak, ako ošklbať ľudí a zdaniť všetko, čo sa hýbe,“ dodal líder liberálov.

Sulík Ficovi napokon odkázal, že ak nevie šetriť a nemá riešenie, ako posunúť Slovensko vpred, aby sa svojho postu vzdal. „Ak všetky jeho riešenia sú len o tom, že šklbe ľudí a ruinuje ekonomiku, tak vyzývame ho, aby od toho odišiel a ponechal vedenie krajiny takým stranám, ktoré vedia ako na to,“ vyhlásil Sulík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľPeter KažimírRichard SulíkRobert Fico