Slovákov dostanú na invalidný dôchodok najčastejšie nádory, v tesnom závese sú duševné poruchy

Rakovina, pacient
Z dôvodu pandémie ostáva v Európe nediagnostikovaných milión prípadov rakoviny. Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

Najčastejším dôvodom, ktorý v prvom polroku tohto roka viedol k uznaniu invalidity s mierou poklesu vykonávať zárobkovú činnosť nad 70 percent, boli nádorové ochorenia. Na všetkých ochoreniach mali nádorové ochorenia 56-percentný podiel.

„Podobne ako minulý rok tak zostávajú nádorové ochorenia na čele rebríčka pri uznávaní plnej invalidity posudkovými lekármi Sociálnej poisťovne,“ uviedol v tlačovej správe hovorca poisťovne Peter Višváder.

Poruchy správania znižujú pracovnú schopnosť

Za nádorovými ochoreniami nasledujú ako dôvod invalidity duševné poruchy a poruchy správania (249 novouznaných invalidít) či choroby obehovej sústavy (242 invalidít).

Pri invaliditách s mierou poklesu vykonávať zárobkovú činnosť od 40 do 70 percent, ktorých Sociálna poisťovňa uznala za prvých šesť mesiacov tohto roka v 6 693 prípadoch, boli najčastejšími dôvodmi uznania choroby svalovej, kostrovej sústavy a spojivového tkaniva (1 818), duševné poruchy a poruchy správania (1 081) či choroby obehovej sústavy (712).

Invalidný dôchodok poberajú desaťtisíce ľudí

Priemerná výška plného invalidného dôchodku (penzie nad 70 percent uznanej invalidity) bola na konci júna 392,85 eura.

Pri invalidných dôchodkoch s mierou poklesu vykonávať zárobkovú činnosť od 40 do 70 percent išlo o 216,63 eura. Sociálna poisťovňa vypláca na konci polroka celkovo 233 629 invalidných dôchodkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Višváder
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa